LAJMET NGA BOTA

 • Uashingtoni konfirmon vdekjen e amerikanes, peng i ISIS

  11 Shkurt, 2015

  Një amerikane që mbahej peng në Siri ka vdekur, konfirmuan sot zyrtarët amerikanë dhe familja e saj, katër ditë pasi militantët e Shtetit Islamik thanë se një sulm ajror i koalicionit vrau punonjësen e ndihmave.Pretendimet u shfaqën në internet javën e kaluar se një sulm ajror jordanez goditi ndërtesën ku 26 vjeçarja Kayla Mueller besohet se mbahej në qytetin Raka në Siri. Zyrtarët jordanezë, amerikanë dhe të tjerë kishin ...

 • Kancelarja Merkel në Uashington

  9 Shkurt, 2015

  Në çështjet e politikës së jashtme të Uashingtonit partnerët kryesorë duket se nuk janë më britanikët, por Berlini.Gjatë vizitës së parë të kancelares gjermane Angela Merkel tek presidenti amerikan Barak Obama në vitin 2011 atmosfera qe e gëzuar. Obama e nderoi atë me Medaljen Presidenciale të Lirisë dhe ngriti një dolli duke thënë: “Për lirinë që duhet ta mbrojmë vazhdimisht.”
  Në atë kohë, asnjëri prej tyre nuk e dinte se ...

 • Ekonomitë e G-20

  9 Shkurt, 2015

  Një organizatë ekonomike ndërkombëtare thotë se qeveritë në mbarë botën nuk po bëjnë sa duhet për të zbatuar një seri politikash për nxitjen e rritjes ekonomike vitet e ardhshme.Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik në raportin e saj të përvitshëm për rritjen ekonomike të publikuar sot, u bën thirrje vendeve të zbatojnë strategjitë bashkëkohore të rritjes si rritja e produktivitetit, konkurrencës dhe novacionit.

  Raporti publikohet ndërsa ministrat e financave dhe drejtuesit ...

 • Një film i veçantë për Van Goghun

  9 Shkurt, 2015

  Jeta e trazuar e piktorit të famshëm holandez të shekullit të 19 Vincent van Gogh është treguar përmes shumë librave dhe filmave, por asnjëherë në mënyrën që po përpiqet ta bëjë tani një grup kineastësh.Loving Vincent do të jetë filmi i parë me metrazh të gjatë i bërë ndonjëherë me imazhe të animuara të pikturuara me dorë në stilin e vetë artistit.

  Me ndihmën e 60 piktorëve, një grup kineastësh, fitues ...

 • Berlinalja e 65-të: Art dhe artificialitet në Berlin

  9 Shkurt, 2015

  Pas hapjes pompoze të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, në Berlinale u shfaqën që ditët e para filma nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara. Eposi i shkretëtirës i të zhgënjente, ndërsa filmi nga Teherani të magjepste.E akullt nisi Berlinalja e 65- të, me një grua në Polin e Veriut, por të premten pasoi një program tërësisht kontrastes. Sërish një grua që udhëton në zona të pashkelura, por të nxehta, sërish një ...

 • 300 milionë dollarë për pikturën “Nafea Faa Ipoipo”

  9 Shkurt, 2015

  Një pikturë e Paul Gauguin i dy vajzave tahitiane është shitur me një çmim rekord.
  Sipas njoftimeve të 35s, piktura në vaj me titullin “Nafea Faa Ipoipo”, “Kur do të martohesh?” e artistit francez u shit për 300 milionë dollarë duke e tejkaluar shifrën prej 250 milionë dollarësh që Katari pagoi para tre vjetësh për një pikture të ...

 • NATO: Jo armë për Ukrainën

  6 Shkurt, 2015

  NATO nuk do të dërgojë hë për hë armë në Ukrainë, por vendosi zgjerimin e mëtejshëm të trupës së reagimit të shpejtë.Dëshirën e Presidentit të Ukrainës Poroshenko për armë për ushtrinë e tij të rrethuar në Ukrainë Lindore NATO-ja hë për hë nuk do ta plotësojë. “Për këtë nuk shoh të ketë shumicë ndër partnerët e NATO-s,” tha ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, pas takimit të NATO-s ...

 • Luftë apo paqe

  6 Shkurt, 2015

  Angela Merkel dhe François Hollande po ndërmjetësojnë në Kiev dhe Moskë. Ky duket shansi i fundit për të ruajtur paqen në Evropë, mendon Bernd Johann.Nuk është rrugë lehtë kjo që kanë nisur tani Angela Merkel dhe François Hollande për t’i dhënë fund luftës në Ukrainën lindore. Të gjitha iniciativat diplomatike deri tani kanë dështuar. Dhe përfundimi i misionit të ri është i pasigurt. Por tani kancelarja gjermane dhe presidenti francez ...

 • NATO: Trupë “Porsche” për t’u mbrojtur ndaj kërcënimeve

  5 Shkurt, 2015

  Aleanca krijon VJTF – një forcë e re e reagimit të shpejtë të NATO-s për të qenë e përgatitur ndaj kërcënimeve të mundshme nga Rusia. Detajet i paraqesin ministrat e mbrojtjes të aleancës në takimin në Bruksel.Në Aleancën ushtarake të Atlantikut të Veriut gjithçka shprehet me shkurtime e iniciale: pjesë të trupave, operacionet, funksionet – çdo gjë shprehet pak a shumë përmes renditjes së gërmave që ndonjeherë është e vështirë ...

 • Jordania sulme ajrore ndaj Shtetit Islamik

  5 Shkurt, 2015

  Avionët luftarakë të Jordanisë kryen sot sulme ajrore ndaj objektivave të Shtetit Islamik, një ditë pasi mbreti jordanez u zotua për sulme të vazhdueshme ndaj grupit militant, pas vrasjes së shëmtuar të një piloti jordanez, avioni i të cilit u rrëzua në Siri.Nuk u dhanë informacione lidhur me objektivat e sulmeve ajrore të Jordanisë. Qeveria jordaneze i konfirmoi sulmet ajrore sot, ndërsa mbreti

  Abdullah vizitoi familjen e pilotit të vrarë Muath ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"