LAJMET NGA BOTA

 • Qartësi politike pas largimit të senatorit Sanders nga gara e demokratëve

  9 Prill, 2020

  SandersPas njoftimit të papritur të Bernie Sanders se nuk do të vazhdojë më të konkurojë për të fituar nominimin e Partisë Demokrate për kandidat për president, është qartësuar kështu edhe pamja e zgjedhjeve presidenciale. Në muajin nëntor, amerikanët do të vendosin mes Presidentit Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit Joe Biden.

  Është qartësuar tashmë përballja në zgjedhjet presidenciale amerikane që do ...

 • Pacientët nxitojnë t’i bashkohen testimit të ilaçit Remdesivir

  8 Prill, 2020

  RemdesevirPacientë me kornonavirusin në spitale në mbarë botën kanë kërkuar të bëhen pjesë e studimit të ilaçit Remdesivir gjatë javëve të fundit.

  Interesi ka qenë aq i madh, sa Instituti Kombëtar i Shëndetit në Shtetet e Bashkuara po zgjeron studimin e tij që fillimisht pati si objektiv 440 pacientë. Edhe kompania nga Kalifornia që prodhon ilaçin, “Gilead Sciences”, po përfundon ...

 • Boris Johnsonin e transferuan në pavionin e reanimacionit

  7 Prill, 2020

  JohnsonMbretëria e Bashkuar është e shqetësuar për kryeministrin e saj: shëndeti i 55-vjeçarit të infektuar me virusin Corona duket se është përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme.

  Boris Johnson u transferua në pavionin e reanimacionit në Spitalin St Thomas pas këshillës së mjekëve të tij, tha qeveria në Londër. Ishte një masë paraprake, për rastin nëse kryeministri Britanik do të kishte ...

 • Testimi i ilaçeve ekzistuese për të luftuar koronavirusin

  7 Prill, 2020

  studimeNdërsa kufijtë shumë vende botës janë mbyllur për

 • Trump: “Shumë të vdekur” nga koronavirusi dy javët e ardhshme në SHBA

  5 Prill, 2020

  TrumpNdërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi parashikimet për fazën më vdekjeprurëse në Shtetet e Bashkuara. Aktualisht, 42 shtete kanë vënë në fuqi urdhra për izolim. Në konferencën e shtypit të së shtunës lidhur me pandeminë, zyrtarët theksuan se sa të rëndësishme janë dy ...

 • SHBA, mbi 300 mijë të infektuar e mbi 8 mijë të vdekur

  5 Prill, 2020

  NYShtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë epiqendra e pandemisë në rang botëror për nga numri i të prekurve me COVID-19.

  Të shtunën sipas universitetit “Johns Hopkins” numri i të infektuarve me koronavirus arriti në mbi 300 mijë dhe i vdekjeve në mbi 8 mijë.

  Të premten u shënua numri i madh i të vdekurve mbrenda një ditë, gjithsej 1423.

  Në pothuajse ...

 • Korea e Jugut, si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19

  5 Prill, 2020

  Gjenerali Abrams“Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më i lartë amerikan në Korenë e Jugut.

  “Do të duket si reagim i tepruar, por një javë më pas, komuniteti yt do ta kuptojë, njësia juaj do ta kuptojë.”

  Gjenerali Abrams, i cili foli njëherësh për Zërin ...

 • Kina e mban sekret masën e shpërthimit të virusit CORONA

  3 Prill, 2020

  Dezinfektimi kinaSipas një raporti të shërbimeve sekrete të SHBA-së përgatitur për Shtëpinë e Bardhë Pekini e ka ulur numrin e rasteve të të infekturave me virusin CORONA dhe të vdekjeve prej tij. Të dhënat kineze priten të analizohen.

  Agjencia e lajmeve “Bloomberg News” citon tre zyrtarë amerikanë, që nuk kanë dashur të identifikohen, të cilët thanë se të dhënat që ...

 • Udhëzimet e reja, nga shallet tek bluzat për të mbuluar fytyrën

  3 Prill, 2020

  ShallAdministrata Trump njoftoi se do të miratojë udhëzime të reja duke u kërkuar amerikanëve të mbulojnë fytyrën kur dalin nga shtëpia, në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit të ri. Dje gjatë një konference për shtyp Presidenti vazhdoi të mbrojë në mënyrë agresive përgjigjen ndaj krizës së shëndetit publik. Edhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut ...

 • Virusi Corona: A janë ushtrimet sportive në natyrë të shëndetshme apo të rrezikshme?

  2 Prill, 2020

  vrap me maskeNë kuadrin e pandemisë së shkaktuar nga virusi Corona disa shtete i kanë ndaluar sportet në natyrë. Po a ka ndonjë rrezik dhe a duhet ta lëmë sportin për momentin?

  Sportet dhe aktivitetet e tjera fizike janë të rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar. Sipas mjekëve ata që kanë një sistem të fortë imunitar natyror kanë shanse të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"