LAJMET NGA BOTA

 • Gjykata e Lartë e Podgoricës dënon me burg një shtetas malazez për krime lufte në Kosovë

  6 Qershor, 2019

  Vlada ZmajevicVlada Zmajeviç u shpall fajtor për vrasjen e katër civilëve shqiptarë në fshatin Zhegër të Gjilanit në vitin 1999.

  Kryetari i Trupit Gjykues, Dragoje Jovoviç, në arsyetimin e aktgjykimit, theksoi se dëshmitë e paraqitura vërtetojnë se me këtë rast janë kryer krime të luftës, pasi, sipas tij për ato kanë dëshmuar dëshmitarët, por edhe vetë i akuzuari që ...

 • 75-vjetori i D-Day

  6 Qershor, 2019

  D dayEdhe pse fotografitë tregojnë diçka tjetër, në operacionin e trupave aleate, që zbarkuan në Normandi, kishte ushtarë nga 14 vende.

  Çlirimi erdhi nga ajri. Pak pas mesnatës së 6 qershorit të vitit 1944, kontigjentet e parë të trupave aleate zbarkuan në Normandi. Ata ishin 24.000 parashutistë që kishin si detyrë, që para se të fillonte në të gdhirë zbarkimi ...

 • Përpjekje për t’i bërë të sigurta makinat autonome

  6 Qershor, 2019

  Automjete autonomeNjë shqetësim i madh lidhur me automjetet autonome është se kompjuterët ndonjëherë ndeshen me probleme që kanë të bëjnë me çrregullimet në botë. Për shembull, vitin e kaluar në Arizona një këmbësor u godit dhe u vra nga një makinë autonome. Por kohët e fundit, janë bërë përpjekje që disa algoritme të reja t’i zgjidhin problemet që ...

 • A pritet luftë për pushtet mes Gjermanisë dhe Francës?

  1 Qershor, 2019

  Merkel MacronFragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë.

  “Luftë për pushtet në Evropë”, “Duel midis Merkelit dhe Macronit për postet kryesore evropiane”. Tituj mediatikë të tillë sigurisht synojnë të tërheqin vëmendjen. Në fund të fundit, në postet ...

 • SHBA, raportohen më shumë raste fruthi se kurrë më parë

  31 Maj, 2019

  Vaksina fruthiZyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se janë raportuar deri më tani 971 raste fruthi në Shtetet e Bashkuara. Kjo shifër ia kalon rekordit prej 963 rastesh, të raportuara në vitin 1994.

  Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se nëse epidemia në qytetin e Nju Jorkut vazhdon deri në vjeshtë, Shtetet e Bashkuara mund të ...

 • Dhjetëra të vdekur e të zhdukur nga përmbytja e një anijeje në Danub

  30 Maj, 2019

  Danub BudapestTë paktën 7 veta humbën jetën dhe afro 20 syresh u zhdukën, kur një anije me turistë nga Koreja e Jugut u mbyt në ujërat e ftohta e të rrëmbyeshëm të Danubit në kryeqytetin hungarez.

  Sipas autoriteteve, anija u përplas me një lundër tjetër turistike përpara se të përpihej nga uji në afërsi të parlamentit hungarez në Budapestin e ...

 • Kush e ka internetin më të shpejtë (dhe më të ngadalshëm) në botë?

  27 Maj, 2019

  Si eshte shpejtesia e internetit?

  Interneti

  rel

 • Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Greqi

  27 Maj, 2019

  SyrizaPas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor.

  Një humbje shok për SYRIZA: Në zgjedhjet për Parlamentin e BE partia e majtë e Aleksis Cipras merr vetëm 23,8 përqind të votave. Kësisoj kjo parti renditet më shumë se nëntë pikë ...

 • Tkurren partitë e Qendrës në Parlamentin Europian

  27 Maj, 2019

  BE“Zgjedhjet vendimtare” bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet.

  E papritura më e madhe e zgjedhjeve europiane është pjesëmarrja e lartë në votime. Rreth 51 përqind e 420 milionë votuesve në vendet e BE, hodhën votën në kutitë e votimeve. Pjesëmarrja në ...

 • Ultimatum mes partnerëve të NATO-s: SHBA kërcënon Turqinë me sanksione

  24 Maj, 2019

  raketa S400SHBA i ka dhënë ultimatum Turqisë, partnerit në NATO. Nëse Ankaraja blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër Turqisë.

  Për çfarë bëhet fjalë në “grindjen për raketat”? 

  Turqia kërkon të mbrojë hapësirën e vet ajrore me një sistem rus raketash. Uashingtoni kërkon që si vend partner i NATO-s, Turqia të blejë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"