LAJMET NGA BOTA

 • Polemika mbi gazsjellësin Nord Stream 2

  1 Prill, 2018

  Nord Stream 2Disa shtete të Evropës Lindore kanë ngritur kundërshtimin e tyre ndaj një gazsjellësi të ri që lidh Rusinë me Gjermaninë. Projekti ‘Nord Stream 2′ do të sjellë gazin rus drejtpërsëdrejti në Evropën perëndimore – por kritikët thonë se kjo do të rrisë varësinë nga Rusia dhe do të pasurojë firmat e saj shtetërore të energjisë në ...

 • Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik

  31 Mars, 2018

  erdoganSipas shifrave zyrtare ekonomia turke u rrit vitin e kaluar më shpejt se ajo kineze – pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme dhe problemeve të shumta. Por ka dyshime për statistikat.

  Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 për qind nga një vit më parë, njoftoi së fundimi (29.03) Enti turk i Statistikave në Ankara. Një vit më ...

 • E adhmja e Rusisë – komente të analistëve

  28 Mars, 2018

  PutinRezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 18 marsit në Rusi, sollën pak surpriza si për rusët, edhe për Perëndimin. Presidenti Vladimir Putin do të vazhdojë ta drejtojë vendin në 6 vjetët e ardhshëm. Por ndërsa Kremlini këmbëngul se zgjedhjet ishin të drejta dhe transparente, një numër analistësh për Rusinë kanë shprehur shqetësim dhe parashikojnë një krizë vazhdimësie në vitin ...

 • Zuckerberg kërkon publikisht falje, por kjo nuk mjafton

  28 Mars, 2018

  fb“Ju premtoj se do punojmë më mirë në të ardhmen,” shkroi drejtori ekzekutiv i Facebook Zuckerberg në gazeta. Por falja me shkrim me sa duket nuk është e mjaftueshme.

  Përmes reklamave në gazeta Mark Zuckerberg kërkoi publikisht falje  për skandalin mbi përdorimin e paautorizuar të të dhënave të miliona përdoruesve të Facebook.

  “Ju ndoshta keni dëgjuar se aplikacioni i një kuici ...

 • SHBA, nisin hetimet ndaj Facebook-ut

  27 Mars, 2018

  fbKomisioni federal amerikan i Tregtisë njoftoi të hënën se po heton lidhur me praktikat e kontrollit të privatësisë nga ana e gjigandit të medias sociale, Facebook. Vendimi vjen pas raportimeve se të dhënat personale të dhjetëra miliona përdoruesve të Facebook-ut u kompromentuan nga kompania britanike e profilizimit të votuesve “Cambridge Analytica”.

  Njoftimi i agjencisë së konsumatorëve i uli çmimet e ...

 • Evropa përballë Rusisë: Ortek dëbimesh të diplomatëve rusë

  27 Mars, 2018

  debimi i diplomateve rusShumë vende të Bashkimit Europian iu bashkuan të hënën SHBA-ve për të dëbuar dhjetra diplomatë rusë në një kundërpërgjigje të koordinuar për helmimin më 4 mars në Britani me lëndë kimike nervore të një ish agjenti të dyfishtë rus. Qeveria britanike ia ka hedhur fajin Rusisë dhe ka akuzuar Kremlinin se ishte ai që e ka ...

 • Librat klasikë në versionin virtual

  27 Mars, 2018

  librat klasik version virtualLibrat klasikë për fëmijë po përditësohen për shekullin e 21-të, pasi studiuesit britanikë kanë filluar testimin e një projekti që do të sillte versione tre dimensionale të tregimeve për fëmijë në platformat e lojrave elektronike.

  Bota mistike e librit klasik “Treasure Island” vjen në jetë në iPad-in e 9-vjeçarit Dylan.

  Është pjesë e një projekti të studiuesve ...

 • Aksion i koordinuar i Perëndimit kundër diplomatëve rusë

  27 Mars, 2018

  Heiko MaasGjermania e shtete të tjera dëbojnë diplomatë rusë. Shkak është atentati me helm kundër ish-agjentit të dyfishtë rus Skripal në tokën britanike. Perëndimi bën përgjegjës për këtë Rusinë.

  Ministria e Jashtme gjermane deklaroi se i dëbon katër diplomatët rusë në lidhje me helmimin e ish-agjentit rus. Disa shtete të tjera perëndimore e ndjekin këtë hap. Ministri i Jashtëm gjerman, ...

 • Si e ndikojnë rrjetet sociale atë që mendojmë

  27 Mars, 2018

  rrjetet socialePërdorues në Gjermani kalojnë nga pasiguria në revoltë: rrjetet sociale veprojnë pa na pyetur me gjurmët tona digjitale. Po a ka vërtet rrugëdalje? Informacion sfond i përgatitur për bisedën me News24.

  Pasiguria dhe deri revolta artikulohet si nga politikanët, ashtu edhe nga përdoruesit e rrjeteve sociale në shumë vende të botës: gjurmët në internet kompania analitike britanike Cambridge Analytica ...

 • Një skenë që ndryshon formë, në qytetin e Nju Jorkut

  27 Mars, 2018

  The ShedArtistët dhe spektatorët në qytetin e Nju Jorkut, së shpejti do të kenë qasje në një skenë gjigande që mund të marrë forma të ndryshme. Në të ashtuquajturën “Shed”, që po ndërtohet në pjesën perëndimore të Manhatanit, artistë vizualë do të eksperimentojnë me një hapësirë të transformueshme për artin e tyre. Korrespondenti i Zërit të Amerikës George ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"