• Nxënësit kërkojnë të hiqet testimi ekstern

  2 Prill, 2017

  nxenes testi eksternNxënësit e shkollave të mesme të Maqedonisë thonë se shpresojnë që këtë fundvit nuk do t’i nënshtrohen testimit ekstern (i jashtëm), i cili, sipas tyre, përpos presionit, kjo mënyrë e kontrollimit të dijes nuk ka kontribuuar në asnjë mënyrë për ngritjen e cilësisë së arsimit në Maqedoni.

  “Vlerësimi i dijes së nxënësve përmes tridhjetë pyetjeve që duhet të ...

 • A do të shkaktojë gjakderdhje Gruevski në Maqedoni? Ja çka mendojnë zyrtarë të BE-së

  31 Mars, 2017

  gruevski1Përkundër protestave anti-shqiptare tash e më shumë se një muaj dhe përkundër kërcënimeve të VMRO-DPMNE dhe kreut të saj Nikolla Gruevski, zyrtarët të lartë të BE-së për portalin Zhurnal.mk , thonë se ende nuk besojnë që kjo parti dëshiron që të provokojë gjakderdhje të re me shqiptarët e Maqedonisë, përkundër frikës së kjo mund të ndodhë.

  “Të gjithë po frikohemi, por ...

 • Seanca konstituuese e Parlamentit të Maqedonisë në hijen e krizës

  29 Mars, 2017

  parlamenti mkNë Shkup ka nisur senaca konstituuese e Parlamentit të Maqedonisë. Deputetët me fjalime pafund po pengojnë zgjedhjen e kryetarit të kuvendit.

  Ka rifilluar seanca konstituive e parlamentit të Maqedonisë. Që në fillim të seancës, deputetët e VMRO-DPMNE-së e bllokuan foltoren e Parlamentit, duke u paraqitur të gjithë për të folur, ndërkaq më pas ndaj njëri-tjetrit kanë vazhduar me replika ...

 • Maqedoni, vazhdon debati për zgjedhjen e kryetarit të parlamentit

  28 Mars, 2017

  ParlamentiParlamenti i Maqedonisë po debaton për të dytën ditë me radhë lidhur me zgjedhjen e kryetarit të tij të ri. Partia VMRO-DPMNE po përpiqet që përmes zvarritjes së seancës të bllokojë zgjedhjen e kreut të parlamentit, i cili pritet të jetë një politikan shqiptar, për herë të parë që nga pavarësia e vendit në vitin 1991.

  Talat Xhaferi është kandidati ...

 • Maqedoni, seancë për zgjedhjen e kreut të parlamentit

  27 Mars, 2017

  parlamentiParlamenti i Maqedonisë u mblodh të hënën në seancë për të zgjedhur kryetarin e ri dhe organet tjera drejtuese. Sipas pritjeve, kryetar i aprlamentit do të jetë një politikan shqiptar. Megjithatë, deputetët e partisë VMRO-DPMNE e zvarritën seancën me fjalime jashtë temës dhe kundërpërgjigje ndaj vetë kolegëve të partisë së tyre.

  Deputetët e parlamentit të Maqedonisë u rikthyen në seancën ...

 • Erler: E palejueshme nxitja e konflikteve etnike në Maqedoni

  23 Mars, 2017

  Gernot ErlerDeputeti i Bundestagut dhe presidenti i Shoqatës së Europës Juglindore, Gernot Erler në intervistë me Deutsche Wellen flet mbi zhvillimet në Ballkan dhe rrezikun e përpjekjeve për të krijuar tensione etnike në Maqedoni.

  Në një intervistë ekskluzive për Deutsche Wellen, Gernot Erler, deputeti socialdemokrat gjerman, i ngarkuar i qeverisë gjermane për Rusinë dhe president i Shoqatës së Europës Juglindore ...

 • Johannes Hahn, pritet me protesta në Shkup

  21 Mars, 2017

  protestaKomisionari i Bashkimit Evropian për politika të fqinjësisë dhe negocim të zgjerimit, Johannes Hahn, u prit në Shkup me protesta të përkrahësve të partisë VMRO DPMNE të ish kryeministrit, Nikolla Gruevski.

  Zoti Hahn bashkë me një grup euro parlamentarësh, arriti të martën në Shkup në një përpjekje për të ndihmuar daljen nga kriza politike të Maqedonisë e cila edhe pas ...

 • Përpjekje për zgjidhjen e ngërçit në Maqedoni

  17 Mars, 2017
  Kuvendi rmLidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka dorëzuar nismën e nënshkruar nga 67 deputetë për vazhdimin e seancës konstituive të parlamentit. Partia i kërkon kryetarit në detyrë të parlamentit, Trajko Velanovski që sa më parë ta thërrasë seancën, në të cilën do të zgjidhej kryetari i ri. Nismën e kanë firmosur ligjvënësit e LSDM-së, të BDI-së, Lëvizjes “Besa” dhe ...
 • Jam nga Gostivari, do ta mbrojë Kumanovën, Preshevën e Çamërinë e gjakosur

  16 Mars, 2017

  Mesila DodaJava që shkoi ka shënuar një kohë të rëndësishme për mua personalisht, por edhe për të gjithë ne.
  Kemi qenë në këtë Parlament, kur kam kërkuar interpelancë me ministrin e Jashtëm për ngjarjet dramatike të Kumanovës, kur qindra forca të armatosura u sulën egërsisht mbi një popullsi të paarmatosur. Kemi qenë po në këtë sallë, kur kam kërkuar ...

 • Media austriake paralajmëron përçarjen e partisë së Nikola Gruevskit, ja çfarë shkruan për Lëvizjen BESA dhe BDI

  16 Mars, 2017

  demo kunder shqipNga demonstratat kundër të drejtave të reja për shqiptarët në Maqedoni bëhet fjalë për përleshje mes ndjenjave autoritare dhe liberale, shkruan “Der Standard”.

  Në protestat e organizuara nga maqedonasit mbizotëron flamuri kuq e verdhë. Është e zhurmshme, bile edhe bilbilat fërshëlluese janë të ngjyrosura me flamurin e tyre. Bojani 52 vjeçar mendon se kërcënohet Maqedonia nëse gjuha shqipe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"