• Gruevski dështon, Maqedonia pa qeveri

  30 Janar, 2017

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) nuk ka pranuar të futet në koalicioni me mandatarin Nikolla Gruevski. Mbrëmë në mesnatë kaloi afati ligjor i paraparë me kushtetutë për formimin e qeverisë me partinë VMRO-DPMNE.

  GruevskiZëdhenesi i BDI-së Bujar Osmani pak para mesnate tha se kjo parti nuk mori vendim në lidhje me pesë opsionet, të cilat i ka analizuar gjatë gjithë ...

 • Gardianët maltretojnë të burgosurit! – Avokati i Popullit denoncon, prokuroria heshtë!

  26 Janar, 2017

  idrizovePo tregon fotografitë dhe dëshmitë që ka grumbulluar, për të dëshmuar dhunën që ushtrojnë gardianët ndaj të burgosurve në burgun e Idrizovës. Avokati i Popullit Ixhet Memeti, thotë se këto të materiale vërtetojnë fajësinë e 8 gardianëve dhe policëve të burgut të Idrizovës për dhunën e ushtruar ndaj disa të burgosurve. Këtë kallëzim penal, Memeti e ka drejtuar në ...

 • Trump tërhiqet para Putinit, në mars fillon luftë në Kosovë, përfshihet edhe Maqedonia?!

  25 Janar, 2017

  putin trumpThomas E. Ricks, profesor i Harvardit, dhe ish gazetar i mediave më prestigjioze në botë, si Wall Street Journal dhe Washington Post, ka shkruar një opinion për revistën Foreign Policy, ku ai tregon, pse beson se në mars Kosova do të përballet me trazira. Kjo sipas tij do të ndodhë shkaku se është forma më e mirë që ...

 • Kurti, mesazh liderëve shqiptarë në Maqedoni

  24 Janar, 2017

  albin-kurtiThemeluesi i Vetëvendosjes, Ali Kurti thotë se, partitë shqiptare në Maqedoni duhet të bëhen bashkë, ose në pushtet ose në opozitë

  “Platforma është rrafshi nga i cili nisesh. Qëndrimet dhe synimet e përbashkëta duhet të pasohen me mekanizma të përbashkët. Partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk duhet të ndahen disa në pushtet e disa në opozitë. Sepse asisoj po merren ...

 • Propozim-rezoluta e eurodeputetit Ivo Vajgl: Të hapen bisedimet, të zgjidhet çështja e emrit me Greqinë

  23 Janar, 2017

  Ivo-VajglRaportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgl, e ka prezantuar propozim-rezolutën për Maqedoninë në aspekt të Raportit të përparimit për vitin 2016 të Komisionit Evropian.

  Ky raport do të diskutohet në Komitetin për punë të jashtme – AFET në PE në Bruksel. Sipas korrespondentit të AIM-së nga Brukseli, për herë të parë, përveç se Vajgl propozon hapjen e bisedimeve ...

 • Policia edhe sot torturoi dy pjesëtarë të Grupit të Kumanovës, ja emrat e tyre!

  20 Janar, 2017

  grupi-kumanovesPara seancës së sotme gjyqësore për rastin Lagja e Trimave, policia sërish ka maltretuar dy pjesëtarë të Grupit të Kumanovës, njoftojnë për Gazetën Lajm burime nga mbrojtja e të akuzuarve.

  Sipas tyre, nga maltretimi i policisë sot kanë pësuar Nasuf Beqiri dhe Rufki Dogani.

  “Më keq ka pësuar Nasuf Beqiri, të cilin policia e ka përplasur për tokë duke u ngjitur ...

 • Manojllovski: Maqedonasit i quajnë shqiptarët e Rekës së Epërme “shkreti”

  19 Janar, 2017
  manojlovskiDeputeti i i parë shqiptarë ortodoks nga radhët e Bashkimit Demorkatik për Integrim, Branko Manojlovski për “Faktor 24”, ka shpjeguar arsyet pse ka ardhur nga SHBA-të për të jetuar në Maqedoni, pse ka pranuar të kandidojë për deputet në zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe për jetën e tij të mëhershme.

  Ai ka deklaruar se është nga Reka e Epërme ...

 • Një tjetër raport për korrupsionin në Maqedoni

  18 Janar, 2017

  korupsioniMaqedonia nuk ka përmbushur as minimumin e rekomandimeve të organizatave relevante ndërkombëtare që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit në institucionet shtetërore.

  Në raportin më të ri të grupit të shteteve kundër korrupsionit i njohur si GRECO (The group of States against Corruption), Maqedonia ka përmbushur vetëm 3 nga 19 rekomandimet për luftë kundër korrupsionit në Kuvend, gjyqësi dhe ...

 • Këto produkte të Serbisë, mund të zëvendësohen lehtë me ato vendore

  18 Janar, 2017

  bojkoto-barkodin serbNëpërmjet konsumimit të produkteve nga Serbia, Kosova fqinjit verior ia jep miliona euro. Vetëm gjatë vitit të kaluar, nga Kosova në Serbi kanë shkuar rreth 390 milionë euro.

  Por, janë shumë produkte të Serbisë që mund të zëvendësohen mirë me ato vendore. Ndërsa, nëse merren për bazë prodhimet nga Shqipëria dhe të tjerat nga shtetet mike, importi i produkteve ...

 • “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”

  17 Janar, 2017
  “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”
  flamujt ballkan“Ballkani nuk mund të jetë i qëndrueshëm pasi tri çështje etnike janë të pazgjidhura”, thotë drejtori i Institutit për Studime sllovene në Moskë, Konstantin Nikiforov.Në një interviste dhënë agjencisë së lajmeve Tass, Nikiforov tha, se Ballkani ende nuk e ka të zhvilluar si duhet ekonominë dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"