Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues

pendo-gordeKandidatja për kryetare të shtetit që mbështet nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, Gordana Siljanovska Davkova në emisionin debatues në RTM akuzoi kundërkandidatin Stevo Pendarovski se gjatë trazirave në Gostivar dhe Tetovë ka punuar në MPB.

Siljanovska përmendi edhe rastet që gjatë nëntëdhjetave si themelimi i Universitetit të Tetovës dhe trazirat në Gostivar që, sipas Siljanovskës i ka bërë partia që tashmë është në pushtet, apo LSDM që mbështet Stevo Pendarovskin, njofton Telegrafi Maqedoni.

Kandidatja e OBRM-PDUKM-së gjithashtu përmendi se shqiptarët do të zgjedhin konceptin e saj.

Kandidati Stevo Pendarovski tha se ai dhe qytetarët shqiptarë por edhe me koncepti i Blerim Rekës kanë qëllime të njëjta politike, dhe kjo është Maqedonia e Veriut në NATO dhe BE. Pendarovski tha se Siljanovska dhe OBRM-PDUKM është kundër Ligjit të përdorimit të gjuhëve./Telegrafi/

“Microsoft”, gjiganti i tretë që arrin vlerën 1 trilion dollarë në bursa

MicrosoftGjiganti i programeve kompjuterike, “Microsoft” ka kapur vlerën e një trilion dollarëve në bursë, rritje që erdhi menjëherë pasi u raportua për të ardhura nga shitjet më të larta nga parashikimet.

Gjiganti amerikan e kaloi për pak minuta gjatë kësaj të enjteje këtë prag, përpara se vlera e aksioneve të binte disi.

Kjo arritje e sotme e bën “Microsoft”-in një prej 3 firmave publike që kanë mundur të kapin shifrën e 1 trilion dollarëve në tregjet e bursave, pas “Apple” dhe “Amazon”.

Aksionet e “Microsoft”-it janë rritur me një të tretën e vlerës gjatë vitit të kaluar, ndihmuar nga rritja e biznesit më të ri të quajtur “cloud”. Të mërkurën, firma njoftoi se të ardhurat ishin rritur me 14 për qind, në nivelin e 30.6 miliardë dollarëve në tremujorin e katërt, falë rritjes që pësoi shërbimi “cloud” dhe një rritjeje të papritur të programeve të saj. Fitimet neto u rritën me 19 për qind, duke shkuar në 8.8 miliardë dollarë.

“Microsoft”-i vijon të njëjtën performancë të shkëlqyer si nën drejtimin e bosit Satya Nadella, i cili kaloi 5 vite në përpjekje për të zvogëluar ndikimin e firmës nga sistemi dikur dominues i operimit “Ëindoës”.

“Apple” dhe “Amazon” e kapën këtë nivel rekord për herë të parë në muajit gusht dhe shtator të vitit të kaluar, respektivisht, por që të dyja pësuan rënie më vonë.

Top Channel

A do t’i mbijetojë taksa doganore Samitit të Berlinit?

efekti i takses serbiseTakimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet më 29 prill në Berlin, po shihet edhe si një mundësi e mirë që vendet e këtij rajoni të përfitojnë nga projektet e përbashkëta që do të mbështeten nga shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, kryesuar nga Gjermania.

Po ashtu, ky samit, edhe pse joformal, shihet edhe si mundësi që në margjinat e tij, të diskutohen edhe mundësitë e vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke diskutuar fillimisht çështjet që po e pengojnë vazhdimin e tij, siç është edhe taksa doganore e vendosur nga Qeveria e Kosovës për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

Nikoqirë të samitit do të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron. Ani pse takim tradicional dhe joformal, kësaj radhe po paralajmërohet se nuk do të jetë takim i zakonshëm.

Ndonëse nuk është paralajmëruar zyrtarisht ndonjë takim i veçantë ndërmjet liderëve nga Prishtina dhe Beogradi, një gjë e tillë edhe nuk është përjashtuar si mundësi.

Takimi i presidentëve, të Kosovës dhe atij të Serbisë, nuk është vendimtar për dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, por është një shans për të biseduar, ka thënë ish-zëvëndësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee.

“Librat e historisë në Ballkan janë plot me momente ‘tani ose kurrë’. Mendoj se takimi në Berlin nuk është një prej tyre, por është një shans”, ka thënë Hoyt Yee në një diskutim në Institutin Ndërkombëtar Republikan në Uashington, me temën “Zgjidhja e së pazgjidhurës në Ballkanin Perëndimor”.

Ai ka thënë se shpreson se në Berlin do të diskutohet sinqerisht dhe në detaje për hapat e ardhshëm të Serbisë dhe Kosovës dhe se do të bëhet përparim.

“Mendoj se ideja për ndarje të territoreve në vija etnike nuk është e mirë, as pragmatike, as politike, as diplomatike. Nuk është diçka, për të cilën duhet folur”, ka thënë Hoyt Yee.

Diplomati amerikan, po ashtu, ka thënë se Serbia duhet të vendosë “nëse do që të ulet në karrigen ruse apo atë evropiane”.

Ndërkaq, zyrtarët në Qeverinë e Kosovës, kanë thënë se nga takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor presin një takim konstruktim për të biseduar për çështje të caktuara në rajon.

Këshilltarja për media e kryeministrit Ramush Haradinaj, njëherësh edhe zëdhënëse e Qeverisë së Kosovë, Donjeta Gashi, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se takimi nuk është thirrur për të biseduar për dialogun politik Kosovës – Serbi, por për çështje të tjera.

“Ky është një rast i mirë për dialog, platformë kjo të cilën kryeministri e ka përkrahur duke thënë se vetëm dialogu mund të çojë përpara të gjitha proceset në rajon”, ka thënë Gashi.

Ajo ka shtuar se në këtë takim mund të diskutohet për çështje të caktuara dhe përfaqësuesit e Serbisë mund të hedhin në diskutim edhe çështjen e taksës, por siç është shprehur ajo, qëndrimi i kryeministrit tashmë për këtë rast dihet.

“Dihet qartë qëndrimi i kryeministrit pikërisht për këtë temë dhe temat e tjera që kanë të bëjnë me raportet bilaterale me Serbinë. Do të thotë taksa është vendim i Qeverisë së Kosovës dhe ajo mund të hiqet në momentin kur Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës dhe ky moment mund të vijë vetëm me një dialog reciprok dhe përmbajtjesor mes dy vendeve”, është shprehur Gashi.

Kurse, sipas politologut Ramush Tahiri, në Samitin e 29 prillit mund të këtë takime bilaterale dhe mund të diskutohen çështje të ndryshme. Ai ka theksuar se në këtë takim nuk priten ndryshime apo kushtëzime sa i takon çështjes së taksës doganore që Kosova ka vendosur për produktet nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.

Sipas Tahiri, shumë shtete të BE-së, duke përfshirë edhe Francën dhe Gjermaninë janë të interesuara që Kosova të heqë taksën doganore, por ka thënë ai, nuk pritet ndonjë kushtëzim.

“Çfarëdo sugjerimi ose presioni, prapë [kryeministri] do ta mbajë qëndrimin, sepse e ka qëndrim politik edhe e lidh me funksionin e vet si i pari i Qeverisë. Nuk besoj që pala kosovare, aq më parë që presidenti Hashim Thaçi është prezent, do të ketë ndonjë kusht. Askush nuk e di sa çka do t’u sugjerohet si kusht për heqjen e taksës, sepse taksa ka të bëjë vetëm me dy vendet anëtare të CEFTA-s dhe jo me Bashkimin Evropian dhe nuk besoj se lidhet, as me integrimet evropiane, e as me liberalizimin e vizave”, ka vlerësuar Tahiri.

Ai ka thënë se temë kryesore në takimet shumëpalëshe, e sidomos në takimet dypalëshe dhe ndërmjetësuesve, do të jetë çështja e zgjidhjes së problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet dy vendeve.

Përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kanë thënë se çështja e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të shtrohet në takimin e Berlinit.

Presidenti Thaci ka theksuar se për këtë takim “nuk do të ketë asnjë plan që do të propozohet për marrëveshjen Kosovë-Serbi” dhe se “nuk ka agjendë të fshehtë prapa këtij takimi”.

Presidenti i Serbisë, Vuçiq, më herët ka deklaruar se një marrëveshje me Kosovës, bazuar në zhvillimet e tanishme, është larg për tu arritur.

Ndërkaq, presidenti i Kosovës, Thaçi, ka thënë se “marrëveshja për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e mundur të arrihet gjatë vitit 2019, pavarësisht pengesave në muajt e fundit”.

rel

Opozita bllokon 5 akset nacionale. Basha në Milot: Opozita e vetme jemi ne

milot bashaAshtu si kishte paralajmëruar, opozita bllokoi 5 akset kombëtare këtë të enjte. Duke filluar nga ora 18, për më shumë se 60 minuta, rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja” në Tiranë u bllokua nga mbështetësit e PD-së dhe LSI-së.

E bllokuar u mbajt edhe autostrada e Milotit, ku kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu bashkua protestuesve.

Kryedemokrati e bëri të qartë se, për koalicionin opozitar nuk do të ketë zgjedhje më 30 qershor.

“Më 30 qershor nuk ka për të pasur zgjedhje në Shqipëri, këtë e di edhe bufi edhe vëllai i bufit Edi Rama. Nuk ka zgjedhje pa opozitën. Ato vetëm zgjedhje nuk janë. Opozita as nuk zgjidhet, as nuk shpiket. Ne nuk do të lejojmë me asnjë mjet, me asnjë forme, krim elektoral. Zgjedhje farse në Shqipëri nuk do të ketë më. Ta di mirë Edi Rama, shërbëtoret dhe mercenarët e tij, në burg do të shkojnë ata që cënojnë zgjedhjet. Në burg do të shkojë Vangjush Dako, bashkëpuntorët e Edi Ramës që janë kapur duke vjedhur zgjedhjet”, tha Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike.

Basha ritheksoi edhe njëherë se opozita nuk do të pranojë një marrëveshje me Ramën kryeministër.

“Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë të tilla, kur kujdestar është përdhunuesi i zgjedhjeve, Edi Rama. Rama nuk di të organizojë më zgjedhje. Largimi i Edi Ramës është kusht i panegociueshëm i opozitës. Ndaj, le ta dijë fare mirë se kjo e sotmja është vetëm fillimi i mosbindjes civile. Asnjë hap pas nuk do të ketë, asnjë kompromis me të keqen nuk do të ketë. Largimi i Edi Ramës dhe krijimi i një qeverie teknike është mundësia e fundit për të shmangur përplasjen e popullit”, tha Basha.

Edhe në Elbasan, rrethrrotullimi i Bradasheshit qëndroi i bllokuar nga mbështetësit e opozitës, ku nuk munguan djegia e gomave dhe as thirrjet “Rama ik”. Në të njëjtën kohë, protesta u zhvillua edhe në autostradën Plepa-Kavajë. Protestuesve atje iu bashkua edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.

“Është paralajmërim për Ramën. Akoma nuk ka filluar. Akoma nuk ka filluar mosbindja civile. Akoma Edi Rama nuk e ka parë revoltën e shqiptarëve”, tha Monika Kryemadhi, kryetare e LSI-së.

Ndërkohë, edhe në Fier mbështetësit e opozitës bllokuan rrethrrotullimin e Sheqit. Opozita thotë se, kjo formë proteste e bllokimit të akseve kryesore në vend pritet të jetë e përjavshme.

Top Channel

Kë do të zgjedhin shqiptarët në balotazhin presidencial në Maqedoninë e Veriut?

Kandidatët për presidentë të Maqedonisë së Veriut, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova kanë kërkuar votat e shqiptarëve për balotazhin më 5 maj.

Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova kanë kërkuar që në paraqitjen e parë pas shpalljes së rezultateve, votat e shqiptarëve, që votuan për kandidatin Blerim Reka. Këto do të jenë vendimtare për përcaktimin e fituesit në zgjedhjet presidenciale. Kjo duke patur parasysh dallimin e ngushtë të votave prej më pak se një për qind, përkatësisht vetëm 4 mijë e 500 vota.

Stevo Pendarovski, kandidat për president i mbështetur nga partitë e koalicionit qeveritar, ka thënë se prej votuesve shqiptarë do të varet e ardhmja e vendit, pro Europës ose politikave bllokuese, të cilat i paralajmëron oponentja e tij në garë.

“Prej votuesve të Blerim Rekës pres që të më mbështesin në raundin e dytë. Dhe i ftoj të gjithë ata në mënyrë masive që të dalin dhe të votojnë. E di që ata në numër të madh mbështesin vizionin tim për Maqedoni europiane dhe të integruar në krahasim me bllokimet, të cilat i paralajmëron Siljanovska. Nga vota e tyre varet se çfarë drejtimi do të marrë vendi ynë më 5 maj”, është shprehur Pendarovski.

Gordana Siljanovska-Davkova është shprehur e bindur se koncepti i saj dhe ai i zotit Reka kanë pasur një bosht të përbashkët, atë të sundimit të drejtësisë dhe shtetit ligjor.

“E di se beteja sapo ka filluar. Por, nëse ne arritëm të sigurojmë një numër të tillë të votave dhe nëse këtu shtojmë dhe votat e zotit Blerim Reka si kandidat i pavarur, i cili u mbështet nga dy parti shqiptare në opozitë, porosia është shumë e qartë. Që të dy ne folëm për sundimin e drejtësisë për shtet të së drejtës, për t’i dhënë fund korrupsionit dhe kriminalitetit”, ka theksuar Siljanovska.

Për kë do të votojë opozita shqiptare?

Të dyja partitë opozitare shqiptare duket se ende nuk e kanë përcaktuar qëndrimin e tyre përballë elektoratit, për raundin e dytë të garës presidenciale. Kryetari i Aleancës për Shqiptar Zijadin Sela dhe Bilall Kasami, kryetar i Lëvizjes Besa kanë theksuar se në asnjë mënyrë nuk do të lejojnë të bëhen pazare me 80 mijë votat e shqiptarëve.

“Qëndrimi ynë si Alencë për shqiptarët është po i njëti ai që e tha edhe profesor Blerim Reka, ne jemi kundër “aksham pazareve”, të cilat janë bërë formë dhe mënyrë e bërjes politikë në Maqedoninë e Veriut ”, ka theksuar Sela.

“Votuesi shqiptar votoi për konceptin e Republikës, që promovoi profesor Blerim Reka, votuesi shqiptar votoi për dëshpërimin që kanë bartur partitë që janë pjesë e qeverisë dhe në asnjë moment nuk përfaqësojnë shqiptarët aty, dhe në asnjë moment nuk mbrojnë interesat e shqiptarëve, por mbrojnë kriminelët në mesin e tyre”, ka thënë Bilall Kasami.

Profesori Blerim Reka, i cili u eliminua nga gara presidenciale, sinjalizon se ai mund edhe të jetë neutral ndaj Pendarovkit dhe Siljanovkës, përkatësisht që mos t’i bëjë asnjë ftesë elektoratit të tij për raundin e dytë.

“E drejta e votës është e drejtë e shenjtë dhe nuk është e imja. Ajo është e drejtë që i takon qytetarëve dhe ata vetë vendosin se për kë votojnë. Unë nuk bëj tregti me votat e qytetarëve”, është shprehur Blerim Reka.

Partitë në pushtet presin përkrahje më të madhe në votimin e raundit të dytë

Lideri i Socialdemokratëve dhe njëherësh kryeministër, Zoran Zaev ka thënë se në raundin e dytë pret që votat e Rekës të shkojnë për Stevo Pendarovskin, sepse sipas tij Pendarovski ka nevojë për votat e kandidatit presidencial Blerim Reka.

“Ne kemi nevojë për votat e Rekës, kemi nevojë për të gjithë. Ne i ftojmë ata të bashkohen me ne, në konceptin e unitetit. Le të bashkohemi të gjithë në konceptin që na sjell krah për krah me botën moderne evropiane”, tha Zaevi.

Izet Mexhiti, shefi i shtabit qendror të BDI-së për zgjedhjet presidenciale thekson se partneri i koalicionit nuk mund akuzohet për bojkotim të procesit zgjedhor.

“BDI e përkrah Pendarovskin, votat e BDI-së janë vendimtare për fitore të Pendarovskit në raundin e parë, tash është shumë e qartë se ASH dhe zoti Blerim Reka dolën si kandidatë në këto zgjedhje vetëm që të ndihmojnë Siljanovskën dhe VMRO-në në skenën politike”, ka deklaruar Mexhiti.

A do të arrihet censusi i 40% të daljes në votim?

Dalja e vetëm 41 për qind të votuesve në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale mund të jetë sinjalizim për dalje më të vogël, sesa që kërkon pragu zgjedhor kushtetues prej 40 për qind në raundin e dytë më 5 maj. Dhe në këtë mënyrë mund të dështojnë zgjedhje presidenciale, kanë tërhequr vërejtjen analistët vendorë.

Analisti Aleksandër Kërzhallovski thotë se përkrahja e dobët e shqiptarëve ndaj Pendarovskit ka ardhur si pasojë e bojkotit të heshtur të BDI-së. Kërzhallovski thotë se BDI-do të bëj çmos që në raundin e dytë të sigurojë vota për Pendarovskin më shumë se kishte Reka në raundin e parë.

“Tek blloku shqiptar më duket se ka pasur njëfarë bojkoti të heshtur të BDI-së. Më shumë, qëllimi i tyre ka qenë që të parandalohet votimi për Blerim Rekën, se sa të votohet Pendarovski. Mendoj se BDI tani do të mobilizohet më shumë në raundin e dytë, megjthatë edhe të tregojë se e ka mbështetjen e popullit në ato vende ku tani fitoi Reka”, thotë Kërzhallovski. fm

 

Maqedonia e Veriut përgatitet për vizitën e Papa Françeskut

Autoritetet maqedonase po përgatiten për të pritur papa Françeskun i cili do të shkojë në Shkup më 7 maj. Kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i tij ndihet i nderuar për ardhjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë dhe qytetarë të vullnetit të mirë”. Autoritetet kanë ndarë 15 mijë vende në sheshin e Shkupit ku papa Françesku do të mbajë meshën e shenjtë.

Një papë do të vijë për herë të parë në Maqedoninë e Veriut, një vend ku ka një komunitet shumë të vogël katolik, por Shkupi si vendlindja e shenjtores Nëna Terezë, si duket është ajo që do të ketë nxitur kreun e Vatikanit që më 7 maj të vijë këtu.

Autoritetet po përgatiten për këtë ngajrje të madhe ndërsa masat e sigurisë do të jenë pothuaj se të papara deri më tash në Shkup.

“Papa Françesku zgjodhi ta vizitojë kishën katolike dhe popullin e Maqedonisë së Veriut dhe në këtë mënyrë ta tregojë afërsinë e tij personale dhe simpatitë e forta të Vatikanit për vendin tonë”, tha kryeministri Zoran Zaev.

Republika e Maqeodnisë së Veriut i bëri të gjitha përgatitjet për pritjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë dhe qytetarë të vullnetit të mirë”, theksoi ai, për të shtuar se: “Ardhja e tij në qytetin e lindjes së Nënës Tereze, e cila u shnëdrrua në vetëdijen morale të botës, ka një simbolikë dhe mesazh për pajtim dhe solidaritet”.

Ipeshkvi i Kishës katolike të Shkupit, Kiro Stojanov tha se së bashku do të jenë papa me kardinalë e arqipeshkëv e ipeshkëv, priftërinjë e popullin “me dëshirën për të dëshmuar se Jezu Krishti është gjallë dhe u ringjall dhe se tash është në mesin tonë”.

Autoritetet u bëjnë thirrje qytetarëve të vendit dhe të vendeve fqinje që në numër sa më të madh të marrin pjesë në meshën e 7 majit në sheshin kryesor të Shkupit për ta begatuar këtë vizitë të çmueshme të Papa Françeskut dhe që të jenë pjesë e kësaj ngjarjeje historike.

Papa Françesku do të arrijë në orët e hershme të mëngjesit të shtatë majit në aeroportin e Shkupit, i shoqëruar nga një delegacion tridhjetë anëtarësh të Vatikanit, ndër ta Sekretari Shtetëror, kardinali Pjetro Parolin, prefekti i Kongregacionit për çështjen e kishave lindore, Kardinali Leonardo Sandri si dhe kryetari i Këshillit të Pontifikatit për promovimin e bashkimit krishter, kardinali Kurt Koh.

Papa do t’u drejtohet krerëve shtetërorë dhe zyrtarëve të lartë qeveritarë në presidencën e Maqedonisë së Veriut, ku do të jenë edhe diplomatët e huaj dhe pjesëtarë të shoqërisë civile. Më pas në shtëpinë përkujtimore të Nënës Terezë në Shkup ai do të takojë krerët e bashkësive fetare të vendit, përkatësisht të Kishës Ortodokse maqedonase, të Bashkësisë Fetare Islame, të Kishës Evangjeliste Metodiste dhe të Bashkësisë Hebreje dhe me persona vulnerabël, në shenjë bamirësie për këtë kategori njerëzish.

Ndërkaq, mesha e shenjtë do të fillojë në ora 11:30 në sheshin qendror; më pas në kishën katolike Zemra e shenjtë e Krishtit, papa do të takojë priftërinjtë dhe familjet e tyre dhe besimtarët.

Në sheshin e Shkupi do të ketë vend për 15 mijë njerëz dhe ata do të duhet të marrin paraprakisht bileta të cilat janë falas. Kjo si masë e shtuar sigurie. Qytetarëve, veç tjerash, u kërkohet të mos mbajnë flamuj të mëdhenj. Interesi i medias është tepër i madh për këtë ngjarje; 400 gazetarë kanë kërkuar të akreditohen, prej tyre 200 të huaj.

Rikthimi i epidemisë së fruthit në mbarë botën

imunizimiKjo është Java Botërore e Imunizimit dhe sot do të përqendrohemi tek një sëmundje që mund të çrrënjoset, sikurse lija e dhenve, apo siç ndodh me poliomelitin, në sajë të disa programeve ndërkombëtare. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Carol Pearson, në vend që të zhdukjet, sëmundja vdekjeprurëse e fruthit kohët e fundit po njeh një rikthim.
Fruthi është një sëmundje që prek vetëm njerëzit, kështu që mund të fshihet tërësisht nga faqja e dheut ashtu sikurse lija.

Por, pavarësisht se ekziston një vaksinë shumë e efektshme dhe e sigurtë, kohët e fundit ka patur një rikthim të fruthit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se vetëm në tre muajt e parë të këtij viti, rastet e fruthit janë trefishuar krahasuar me vitin e kaluar.

Në Afrikë, situata është edhe më e rëndë Afrika pati një rritje prej 700 për qind në krahasim me vitin e kaluar.

Në Madagaskar ka patur pothuajse 1,000 vdekje dhe dhjetëra mijëra persona të infektuar” – thotë Dr. Anthony Fauci, i Institutit Kombëtar të Shëndetit.

Në Brooklyn të New York-ut, shpërthimi i fruthit në mesin e hebrenjve hasidikë e detyroi Kryetarin e Bashkisë të deklaronte gjendjen e jashtëzakonshme.

Instituti Kombëtar i Shëndetit paralajmëron se rënia e numrit të vaksinimeve për fruthin është duke shkaktuar një ringjallje globale të kësaj sëmundjeje shpesh vdekjeprurëse, përfshirë edhe SHBA, e cila është e parandalueshme.

Para se vaksina të bëhej e disponueshme në vitet 1960, në mbarë botën patën vdekur nga fruthi rreth dy milionë njerëz. Në Shtetet e Bashkuara, çdo vit infektoheshin nga fruthi tre deri në katër milionë njerëz.

Një në dhjetë fëmijë që preken nga fruthi pësojnë infeksion të veshëve, që mund t’u shkaktojnë shurdhim. Një në njëzet vetë kalojnë pneumoni, një në një mijë vete pësojnë ënjtje të trurit, apo encefalit; një deri në tre për një mijë vetë që preken nga kjo sëmundje vdesin.Pra, të thuash se fruthi është një sëmundje e parëndësishme, nuk është aspak e saktë “, – thotë Dr. Fauci.

Komplikimet e sëmundjes janë edhe më të rënda në vendet e varfëra.

Duke filluar me fëmijët, të cilët janë më të rrezikuarit; ata mund të jenë të kequshqyer, mund të kenë sistemin imunitar me probleme; mund të jenë nën peshë dhe mund të mos kenë qasje tek kujdesi shëndetësor, kështu që fruthi është një vrasës i madh” – thotë Dr. Walter Orenstein, i Qendrës së Vaksinave në Universitetin Emory.

Njerëzit kanë 90 për qind shanse të preken nga fruthi nëse nuk janë të vaksinuar dhe bien në kontakt me një person të infektuar.

Është një sëmundje shumë infektive, që i prek të gjithë ata që nuk janë të mbrojtur”, thotë Dr. Rebecca Martin, e qendrës CDC.

Zgjidhja është që ata të marrin dy doza të vaksinës së fruthit. Kjo do të thotë që prindërit duhen edukuar lidhur me sëmundjen dhe rëndësinë e vaksinës.

Po aq e rëndësishme është që vaksinimi të jetë një përparësi e sistemeve shëndetësore në mbarë botën.

voa

Vjedhja në aeroport, 4 në pranga

Aeroplani vjedhja trGati dy javë nga grabitja në pistën e aeroportit “Nënë Tereza”, ku mbeti i vrarë Admir Murataj, janë kryer dhe ndalimet e para. Policia njoftoi sot se Sot mësohet se janë 4 persona që kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy persona, Renaldo Sula dhe Saimir Çela, nga Elbasani, të cilët dyshohet se kanë patur një rol mbështetës. Pikërisht në Elbasan policia ka zbuluar një pikë servisi makine ku mendohet se është bërë prej tyre, modifikimi i automjetit me të cilin është kryer grabitja në pistën e aeroportit. Servisi ishte marrë me qera në muajin shtator të viti të shkuar nga Eldi Çala, vëllai i Klement Çalës, person në kërkim dhe i dyshuar të ketë qenë krahu i djathtë i Admir Muratajt. Të dy së bashku, ata janë autorë të disa grabitjeve të mëparshme në Greqi dhe në Shqipëri.

Dy të ndaluarit e tjerë janë Alkond Bengasi, nga Elbasani por me banim në Tiranë dhe Olsian Veseli nga Fushë Kruja. Edhe ata dyshohet se kanë patur një rol dytësor në grabitje duke ndihmuar në faza të ndryshme të saj. Të paktën njëri prej tyre mendohet të ketë qenë shoferi i furgonit të dytë me të cilin grabitësit, pas shkëmbimit të zjarrit me policinë, arritën të largoheshin.

Grabitja në aeroportin e vetëm ndërkombëtar të Shqipërisë, ndodhi pasditen e 9 prillit. Autorët arritën të hyjnë në një nga portat e rrethimit të jashtëm, duke larguar pengesat prej betoni dhe duke prerë drynin e portës, për të mbërritur pranë avionit të Austrian Airlines ku po ngarkoheshin 5.7 milion euro – para të të tre bankave – të cilat do të transferoheshin jashtë vendit. Me shpejtësi automjeti përdori një tjetër pikë për daljen nga aeroporti, jo më shumë se 5 minuta nga momenti i hyrjes. Jo larg tij, grabitësit ndeshën me një patrullë të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, gjatë së cilës ndodhi dhe shkëmbi i zjarrit ku mbeti i vrarë Murataj.

Grabitja, e dyta brenda tre vitesh brenda në pistë, riktheu dhe një herë debatet për sigurinë, duke vënë në shënjestër kompaninë e cila administron aeroportin dhe ka përgjegjësinë dhe të sigurisë së tij të brendshme. Ministria e Mbrojtjes angazhoi menjëherë trupa të ushtrisë për perimetrin e jashtëm të aeroportit, ndërsa policia ju imponua kompanisë e cila u detyrua të pranonte që deri në marrjen e të gjitha masave, kontrolli i brendshëm të kryhet tanimë në bashkëpunim me forcat e Rendit.

voa

Rezultatet nga zgjedhjet presidenciale 2019

PresidentetNumri i përgjithshëm i votuesve në listën e votuesve 1.808.131

Nga numri i votuesve të përpunuar 1.807.465 (99,96%)

Numri i përgjithshëm i votuesve që kanë votuar 755.816 (41,82%)

Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të vlefshme 723.001 (37,48%)

Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

 

Blerim Reka  79.915 (10,57%)

Gordana Siljanovska Davkova 319.240 (42,24%)

Stevo Pendarovski 323.846 (42,85%)

Të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

 

Pikëpyetje aritja e koncensusit në balotazh edhe me votat e Blerim Rekës gjegjësisht Aleancës dhe Besës edhe pse mbetet që Blerim Reka, Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa  të sqarojnë se çka do tju thonë tani votuesve të tyre?

Dërgohet në hapësirë sateliti i nxënësve të një shkolle të mesme

Apolo 13FILE – Apollo 13 crew members Commander Captain James A. Lovell, Jr., right, and Lunar Module Pilot Fred W. Haise pose for a photo during a 40th Anniversary reunion of the moon mission at the Adler Planetarium, April 12, 2010, in Chicago.

Për shkencëtarët, nisja e një rakete për të furnizuar Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës është një mision rutinë. Por për një grup nxënësish që punojnë në Adler Planetarium në Çikago, është një moment historik që shënon një arritje të madhe në jetë. Korrespondenti i i Zërit të Amerikës, Kane Farabaugh njofton nga Çikago.

Nxënësja 19-vjeçare Fatima Guerra e pranon se ajo është tepër e dhënë pas gjërave që lidhen me hapësirën.

Ajo po trajnohet për t’u bërë astronome, dhe që nga fillimi i studimeve në shkollën e mesme ajo ka qenë pjesë e një projekti të vogël me objektiva të mëdha në Planetariumin Adler.

“Qëllimi ynë kryesor ishte të shohim se me çfarë ritmi po hollohet shtresa e ozonit, dhe nëse trashësia e atmosferës në pjesë të ndryshme të Tokës po zvogëllohet për shkak të ndotjes dhe çlirimit të gazrave serrë”.

Një pajisje e vogël elektronike e quajtur “ThinSat” mbledh të dhënat për të hedhur dritë mbi këto pyetje. E projektuar për të lëvizur në orbitën e tokës, pajisja nuk u zhvillua nga inxhinierë të paguar mirë, por nga nxënës të zonës së Çikagos, si Guerra.

“Ne u përqendruam në programimin e pjesëve të ndryshme të sensorëve të pajisjes ThinSat, në mënyrë që ajo të masë intensitetin e dritës dhe presionin”.

Jesus Garcia është inxhinier i sistemeve në Projektin e Planetariumit Adler, “Far Horizons”, dhe mbikëqyr punën e nxënësve me pajisjen “ThinSat”.

“Shumë nga nxënësit që fitojnë këto mundësi zakonisht nuk vijnë nga familje të varfra ose pakicat. Por, këtu në Adler ne kemi nxënës nga pakicat, të cilët nuk kishin mundësi të këtij lloji dhe këtu ne po u ofrojmë atyre një mundësi për të bashkëpunuar me ne shkencëtarët dhe inxhinierët në misionin tonë të parë në hapësirë”.

Kur raketa Antares e NASA-s, e prodhuar nga kompania Northrup Grumann, u nis nga brigjet i Virxhinias më 17 prill, misioni i saj nuk

ishte vetëm dërgimi i furnizimeve në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Në bordin e saj ishte edhe pajisja “ThinSat”, kulmi i punës së shumë njerëzve në Adler, përfshirë Fatima Guerra-n, të cilët u bashkuan me ekipin e projektit “Far Horizons”, si pjesë e një detyre të caktuar nga shkolla e tyre e mesme.

“Një detyrë mund të bëhet një mundësi që të ndryshon jetën. Është shumë inkurajuese të shohë që puna ime ka udhëtuar në hapësirë dhe do të ndihmojë botën shkencore”.

Kjo është gjithashtu inkurajuese për prindërit e saj, emigrantë nga Guatemala, të cilët me krenari mund të thonë se vajza e tyre ndihmoi në ndërtimin e një sateliti që po lëvizë në orbitën e Tokës.

“U thashë atyre se kjo mund të bëhet si një titull lajmi me famë botërore, dhe unë do të jem pjesë e tij, dhe ata ishin me të vërtetë krenarë.

Shumë kohë pas mbarimit të punës së pajisjes ThinSat, Guerro do të vazhdojë të njihet si anëtare e një ekipi që dërgoi satelitin e parë të krijuar nga një planetarium privat në hapësirë.

voa