LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania në prag të valës së dytë të pandemisë

  5 Gusht, 2020

  nxenesitNë Gjermani deri tani luftimi i Coronës kishte shkuar mirë. Por numri i turistëve të infektuar po rritet. Dhe këtë javë landet e para kanë filluar mësimin e rregullt pas pushimeve verore.

  Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi i javës së ardhshme fillojnë mësimin e rregullt shkollor. Pas pushimeve verore mësimi do të zhvillohet normalisht ...

 • Jubileu i Beethovenit sfidon Corona-n

  5 Gusht, 2020

  Beethoven 2Viti 2020 duhet të ishte i gjithi për Ludwig van Beethoven-in, por erdhi Corona. Viti i përvjetorit thjesht u shty për vitin e ardhshëm. Elementët kryesoë pritet të dalin në skenë në vitin 2021.

  Me një numër të madh aktivitetesh, nga koncertet sinfonike me artistë të famshëm deri në muzikë në shtëpi, vallëzim dhe shfaqje, ...

 • Njëqind të vrarë dhe mijëra të plagosur nga shpërthimi masiv në Bejrut

  5 Gusht, 2020

  Blast in Lebanon capital BeirutPresidenti Libanez Michel Aoun i bëri thirrje kabinetit qeveritar që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Bejrut për një periudhë dyjavore pas shpërthimit masiv të së martës që shkatërroi pjesën më të madhe të portit të qytetit. Nga shpërthimi u vranë 100 persona dhe të paktën katër mijë janë plagosur

  Megjithëse shkaku zyrtar i shpërthimit është i panjohur, ...

 • Microsoft, në përpjekje për të blerë aplikacionin TikTok në SHBA

  5 Gusht, 2020

  TikTokKompania Microsoft konfirmoi se kishte zhvilluar bisedime me kompaninë kineze të teknologjisë ByteDance, për të blerë aplikacionin TikTok, mjaft të përhapur në Shtetet e Bashkuara. Microsofti tha se do të punojë me qeverinë amerikane për një marrëveshje, që shpreson ta finalizojë deri më 15 shtator. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Matt Dibble njofton se TikTok ka tërhequr vëmendjen që kur u krijua ...

 • SHBA, ekspertët: COVID-19 jashtëzakonisht i përhapur

  3 Gusht, 2020

  Deborah BirxEkspertët e grupit të punës së Shtëpisë së Bardhë që menaxhon situatën e krijuar nga pandemia thanë se të dielën se shpërthimi i koronavirusit ka hyrë në një fazë të re duke u “përhapur jashtëzakonisht shumë” në zonat rurale si dhe në qytetet e mëdha.

  Gjatë një interviste për rrjetin televiziv CNN doktoreshë Deborah Birx, koordinatore e grupit punës së Shtëpisë ...

 • Kush duhet ta marrë i pari vaksinën e koronavirusit?

  3 Gusht, 2020

  vakcinaKush duhet ta marrë i pari vaksinën për COVID-19n? Autoritetet shëndetësore të SHBA shpresojnë që në fund të muajit të ardhshëm të kenë disa udhëzime se si t’i racionojnë dozat fillestare, por ky nuk do të jetë një vendim i lehtë.

  “Jo të gjithëve do t’u pëlqejë përgjigjja,” tha Dr. Francis Collins, drejtor i Instituteve Kombëtare të Shëndetësisë, para njërit prej grupeve ...

 • OBSH: Koronavirusi, një krizë shëndetësore që ndodh një herë në shekull

  2 Gusht, 2020

  covid19Një komision i posaçëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për koronavirusin u mblodh për të diskutuar gjendjen aktuale të pandemisë. OBSH-ja po bën thirrje për solidaritet global në përpjekjet për ta vënë nën kontroll atë.

  Komisioni i Emergjencës ra dakord njëzëri për herë të katërt se COVID-19 përbën një çështje urgjente të shëndetit publik me përmasa ndërkombëtare. Kur komisioni e ...

 • Ekspertët: Vaksina për Covid-19 mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

  1 Gusht, 2020

  vaccineNë Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të rriten rastet e koronavirusit. Krizat politike, ekonomike dhe shëndetësore janë një burim shqetësimi i vazhdueshëm për ligjvënësit amerikanë. Por ekspertët kryesorë të shëndetit publik në vend kishin disa lajme inkurajuese të premten, duke i thënë një komisioni të Kongresit ...

 • Mision i ri i NASA-s për të dërguar anije hapësinore në Mars

  1 Gusht, 2020

  MarsUlja në Mars është pjesa më e rrezikshme dhe e vështirë e dërgimit të një anijeje hapësinore në planetin e kuq. Koha që duhet për t’u ulur në sipërfaqen marsiane, është përshkruar shpesh si “shtatë minuta terror”. Anija hapësinore Perserverance, që niset (u nis) më 30 korrik, është përpjekja e radhës për një mision në Mars. Për fat të mirë, NASA ...

 • Virgin Galactic më pranë udhëtimeve turistike në hapësirë

  1 Gusht, 2020

  Virgin GalacticKompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publikun brendësinë e kabinës së anijes së saj të hapësirës, ndërsa testimi i saj është në fazat e fundit, në qendrën Spaceport America për nisjet në hapësirë në jug të shtetit Nju Meksiko. Virgin Galactic emëroi kohët e fundit një ish-drejtues të Disney-it si zyrtarin më të lartë ekzekutiv ndërsa kompania ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"