LAJMET NGA BOTA

 • Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

  25 Maj, 2020

  The White HouseNjë zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik i bëri shpërthimit të termocentralit bërthamor të Çernobilit në vitin 1986.

  Këshilltari i sigurisë kombëtare Robert O’Brien tha se Pekini e dinte qysh në nëntor se çfarë po ndodhte me virusin, i cili ...

 • Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit

  25 Maj, 2020

  MjeketNuk janë vetëm mjekët janë ekspozuar çdo ditë ndaj COVID-19, 5.2 milionë të prekur nga infeksioni në mbarë botën 23 Maj, 2020

  covid19Të shtunën në të gjithë botën u regjistruan më shumë se 5.2 milionë të infektuar nga COVID-19 dhe më shumë se 338 mijë të vdekur.

  SHBA vazhdon të mbetet epiqendra e infeksionit me 1.6 milionë raste ndjekur nga Rusia me rreth 336 mijë të infektuar.

  Sipas drejtorit të programit për emergjencat në OBSH, Michael Ryan, në një farë mënyre Amerika ...

 • SHBA: Objektet fetare reagojnë ndaj thirrjes së presidentit Trump për t’u rihapur

  23 Maj, 2020

  KishaPresidenti Donald Trump thotë se i konsideron objektet fetare si qendra “jetike” dhe u ka bërë thirrje guvernatorëve të lejojnë rihapjen e tyre këtë fundjavë. Komunitetet e besimit në gjithë Shtetet e Bashkuara po reagojnë të përmbajtura ndaj kësaj thirrjeje. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara njofton:

  Objektet fetare në Shtetet e Bashkuara në përgjithësi i kanë mbyllur dyert ...

 • OKB nis fushatën kundër deziformimit lidhur me COVID-19

  22 Maj, 2020

  facebookKombet e Bashkuara nisën të enjten një fushatë kundër përhapjes së dezinformacionit në internet në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

  Ne nuk mund t’ua dorëzojmë hapësirat tona virtuale atyre që trafikojnë gënjeshtra, frikë e urrejtje“, tha sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres në një deklaratë që shënoi fillimin e fushatës së titulluar “Verifikuar”.

  Edhe më parë shefi i OKB-së ka ngritur ...

 • Rregulla të reja për aeroportet gjermane

  20 Maj, 2020

  aeroportRifillimi i fluturimeve do të thotë ndër të tjera që pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport.

  Pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport në të ardhmen. Krahas mbajtjes së maskës parashikohen edhe procedura të zgjeruara kontrolli. Detyrim për të mbajtur maskë në pika të caktuara, procese më të përimta ...

 • OBSH, COVID-19 do të jetë kërcënim i vazhdueshëm derisa të gjendet vaksina

  19 Maj, 2020

  David NabarroI dërguari i posaçëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) për COVID-19 tha të martën se koronavirusi do të jetë “një kërcënim i vazhdueshëm” derisa të gjendet një vaksinë ose një trajtim i besueshëm.

  Në një intervistë me transmetuesin britanik Sky News, Dr. David Nabarro tha se kjo do të thotë se botës do t’i duhet të mësojë se ...

 • Ushtria amerikane nis sërish drejt orbitës një anije hapësinore

  18 Maj, 2020

  anija hapsinoreForca Hapësinore ka lëshuar sërish një avion me mision të mistershëm, këtë herë me një ngarkesë shtesë eksperimentesh shkencore. X-37B iu drejtua orbitës mëngjesin e së dielëa nga “Cape Canaavayê” i Floridës, një ditë me vonesë për shkak të motit të keq.

  Ky është fluturimi i gjashtë i një X-37B, që kontrollohet në distancë. Zyrtarët nuk kanë thënë ...

 • Mali i Zi: Përkeqësim i rrezikshëm i situatës

  16 Maj, 2020

  mali i ziNë Mal të Zi situata u trazua sërish pas konfliktit mes ithtarëve të ishës ortodokse serbe dhe policisë për shkak të arrestimit të disa priftërinjve. Tensionet ka rrezik të zgjasin gjatë gjithë vitit.

  Direkt nga kriza e koronës, e cila nuk ka marrë akoma fund zyrtarisht, Mali i Zi është kthyer aty ku ka qenë dy muaj më ...

 • Misteri i sindromës që po prek fëmijët pasi kalojnë koronavirusin

  15 Maj, 2020

  voaNjë sëmundje misterioze që po prek disa fëmijë, një pjesë prej të cilëve me pasoja vdekjeprurëse dhe që mendohet të jetë e lidhur me COVID-19, po shqetëson mjekët, studiuesit dhe zyrtarët. Sindroma e Inflamacionit të Shumëfishtë tek Fëmijët, në rastet më të rënda shkakton dobësimin e funksioneve të zemrës. Dr. Robert Pass, Shefi i Kardiologjisë Pediatrike në Spitalin Mount ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"