LAJMET NGA BOTA

 • 18 vjetori i vrasjes së vëllezërve Bytyçi

  10 Korrik, 2017

  fatos bytyciFatos Bytyçi, vëllai i tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë Bytyçi të vrarë në Serbi në vitin 1999, thotë se nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për të zbardhur rastin e tyre dhe nxjerrë para drejtësisë personat përgjegjës. Pavarësisht premtimeve që u kanë bërë zyrtarëve amerikanë dhe ndonëse kanë kaluar 18 vjet nga vrasja, vëllai i viktimave beson se autoritetet ...

 • Konkurrencë SHBA-Rusi për tregun evropian të gazit

  10 Korrik, 2017

  gaziGjatë vizitës në Poloni javën e kaluar, Presidenti Donald Trump premtoi shtimin e eksportit të gazit natyror amerikan në formë të lëngëshme drejt Evropës Qendrore, duke sfiduar dominimin rus të tregut. Shumë vende evropiane e akuzojnë Moskën se po përdor energjinë si mjet politik. Analistët thonë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia po shkojnë drejt përplasjes lidhur me furnizimin ...

 • Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

  10 Korrik, 2017

  samitiPamje nga samiti i Ballkanit në Vjenë me kancelaren gjermane, Angela Merkel (24.09.2016)

  “Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE”, – kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste. Në fokus të Brukselit janë projektet e përbashkëta.

  Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur ...

 • Epidemia e fruthit në Minesota

  10 Korrik, 2017

  fruthiFruthi u zhduk në Shtetet e Bashkuara para 17 vjetësh. Megjithatë epidemi të kësaj sëmundjeje ndodhin kur dikush që ka virusin, vjen nga një vend ku fruthi nuk është eliminuar. Shteti i Minesotës po përballet me shpërthimin më të madh të epidemisë së fruthit që nga viti 1990 dhe zyrtarët e shëndetësisë të atij shteti shpresojnë që tani epidemia ...

 • “Flluska uji” në vend të shisheve plastike

  10 Korrik, 2017

  fluska ujiNdotja nga plastika është duke u bërë një problem gjithnjë e më i madh. Konsumi global i plastikës është rritur nga rreth 5 milionë tonë në vit në dekadën e viteve 1950-të, në gati 110 milionë tonë në vitin 2009. Plastika është material i vështirë që i duhet deri në 1 mijë vjet për t’u tretur. Madje edhe ...

 • Ekspertët paralajmërojnë për ekspozimin e robotëve ndaj sulmeve kibernetike

  10 Korrik, 2017

  robotNdërkohë që publiku në gjithë botën analizon mënyrat sesi të mbrojë sistemet e mëdha të kompjuterave, si ato të bankave dhe paisjeve të votimit, nga ndërhyrjet e piraterisë kibernetike, ekspertët paralajmërojnë se mund të jetë i ekspozuar një aspekt tjetër i botës së të dhënave elektronike. Robotët që po hyjnë në jetën e përditshme, që nga sallat e operacionit ...

 • Samiti përfundoi – Çfarë do të mbetet në kujtesë?

  8 Korrik, 2017

  g20 merkelSamiti i G20-s dënoi qartë dhe njëzëri dhunën e pakuptimtë të demonstruesve në Hamburg. Ndërkohë në sallën e samitit mungonte uniteti i plotë në çështjen e klimës dhe tregtisë së lirë.

  Në fund të samitit të G20-s në Hamburg kancelarja Angela Merkel pati edhe një takim të veçantë. Ajo falënderoi në një nga hollet e panairit, ku u mbajt ...

 • Mbyllet takimi i G20-ës në Hamburg

  8 Korrik, 2017

  g20Takimi i 20 vendeve më të zhvilluara të botës u mbyll të shtunën në një atmosferë protestash të dhunshme dhe me Presidentin Donald Trump në qendër të vëmendjes.

  Mes arritjeve të zotit Trump, ishin një takim i ngrohtë me presidentin rus, Vladimir Putin, një marrëveshje për armëpushim të pjesshëm për Sirinë dhe një premtim për përshpejtimin e marrëveshjes tregëtare me ...

 • Turqi: “Marshimi për Drejtësi” fuqizon opozitën

  8 Korrik, 2017

  marshimi turqiUdhëheqësi i partisë kryesore të opozitës në Turqi ka nisur një ecje prej 450 kilometrash nga kryeqyteti i vendit, Ankaraja drejt Stambollit, për të protestuar kundër kalimit të vendit, sipas tij, në një sistem njëpartiak. I ashtuquajturi “Marshim i Drejtësisë” vjen pak kohë para përvjetorit të përpjekjes së dështuar të grushtshtetit në korrik të vitit të kaluar. Ngjarjet ...

 • Si votohet nё Gjermani?

  6 Korrik, 2017

  sistemi i votimitNjё ditё dhe dy kryqe vendosin pёr katёr vjet. Kaq zgjat njё periudhё legjislative nё Gjermani. Mё 24 shtator do tё votohet pёr Bundestagun e ri. Por si funksionon zgjedhja e pёrfaqёsuesve tё popullit?

  Fjalia mё e cituar pёr sistemin elektoral nё Gjermani ёshtё: Deputetёt zgjidhen pёrmes „zgjedhjeve tё pёrgjithshme, tё lira, tё barabarta dhe me votё tё ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"