LAJMET NGA BOTA

 • SpaceX ul me sukses pjesën e mbetur të raketës

  19 Korrik, 2016

  spacexKompania SpaceX nisi sot herët në mëngjes një nga raketat e saj drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Pak minuta pas fillimit të fluturimit nga baza ajrore “Cape Canaveral” në Florida, pjesa kryesore e raketës u nda, u rrotullua dhe u ul lehtësisht në tokë vetëm disa kilometra nga vendi i nisjes.

  Në raketë ndodhen dy rrathë ankorimi për Stacionin Ndërkombëtar të ...

 • Erdogan, me grusht të hekurt. Alarmohen SHBA e BE: Po ashpërson diktatin e tij politik

  18 Korrik, 2016

  shba beShkarkimi e ndalimet e befta të gjykatësve e shumë personave të tjerë pas grushtit të dështuar të shtetit tregojnë se qeveria turke e kishte të përgatitur që përpara listën e njerëzve të shënjestruar, deklaroi Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Plot 6.000 vetë u arrestuan të dielën, gjysma e tyre gjyqtarë. Ndërsa 8.000 pezullime ...

 • Grushti i shtetit në Turqi, shkarkohen edhe 8 mijë policë

  18 Korrik, 2016

  turqiiiiNuk po njeh kufij kundërpërgjigjia e qeverisë turke pas grushtit të dështuar të shtetit, që rezultoi me një bilanc tragjik prej më shumë se 260 të vdekurish dhe e zhyti në kaos vendin anëtar të NATO-s.

  Autoritetet thanë se të paktën 8 mijë zyrtarë të policisë ishin pezulluar, nën dyshimin se kishin lidhje me puçin ...

 • Atentat ndaj një zyrtari turk në Stamboll

  18 Korrik, 2016

  turqia1Një sulmues i panjohur e ka plagosur në kokë zëvendës kryetarin e qarkut Sisli të Stambollit, raporton sot Reuters duke u mbështetur në të dhënat e televizionit turk, NTV.

  Zyrtari i plagosur raportohet të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore.

  Nuk është e qartë ende nëse incidenti ka lidhje me grusht shtetin e dështuar të të premtës gjatë të cilit u ...

 • Koment: Sfida të reja para Turqisë pas dështimit të grushtit të shtetit

  18 Korrik, 2016

  Pas dështimit të revoltës, Turqia po kalon një test tjetër demokratik. Sa do të jetë i qendrueshëm solidariteti mes partive politike? Masat e tjera të rrepta japin shkas serioz për shqetësim, mendon Seda Serdar.

  turqiaMijëra vetë dolën në rrugët e Turqisë të shtunën në mbrëmje pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti vetëm një ditë më parë. Njerëzit, të cilëve ...

 • Gulen mohon përfshirjen në puçin ushtarak

  18 Korrik, 2016

  GulenImami Fethullah Gulen foli dje për mediat nga shtëpia e tij në Pensilvani të Shteteve të Bashkuara, duke hedhur poshtë akuzat e Presidentit Erdogan për përfshirje në puçin ushtarak. Ai dënoi me forcë përpjekjet për rrëzimin e qeverisë turke dhe tha se nuk ka dijeni nëse mbështetës të tij u përfshinë në puçin ushtarak.

  Kleriku mysliman 75-vjeçar, Fethullah Gulen, vendosi ...

 • Kush qëndron pas përpjekjes për puç?

  17 Korrik, 2016

  funerali turqiFunerali i një të vrari gjatë kaosit në Turqi.

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe ata që e rrethojnë atë kanë fajësuar një “shtet në hije” për grushtshtetin e dështuar në Turqi.

  Nëse kjo gjuhë e koduar mund të jetë konfuze për njerëzit jashtë Turqisë, ajo i dedikohet liderit fetar turk, Fethullah Gulen, 75 vjeç, i cili ...

 • Turqia tronditet nga përpjekja për puç ushtarak

  16 Korrik, 2016

  turqiaNatën e së shtunës (16.07) Turqia është tronditur nga një puç ushtarak. Pjesë të ushtrisë kanë bërë përpjekje për të marrë pushtetin. Situata duket se është vënë nën kontroll, por gjendja nuk është stabilizuar.

  Puç i papritur ushtarak në Turqi. Përpjekja ka dështuar, por gjendja mbetet kritike. Qeveria turke e cilësoi të dështuar përpjekjen e një pjese të ushtrisë për ...

 • “Turqia ka nevojë për demokraci”

  16 Korrik, 2016

  tankPolitikanë nga e gjithë bota janë të alarmuar për puçin ushtarak në Turqi. Reagimet e para tregojnë shqetësim për demokracinë në këtë vend. Palëve në konflikt u bëhet thirrje për vetëpërmbajtje.

  Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon bëri thirrje për qetësi pas puçit ushtarak në Turqi. Kombet e Bashkuara i ndjekin me vëmendje zhvillimet në Turqi, ...

 • Turqi, Erdogan, dënon grushtin e shtetit në tentativë

  16 Korrik, 2016

  erdoganPresidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili arriti në Stamboll të shtunën në mëngjes, dënoi si akt tradhtie një grusht shteti në tentativë, të ndërmarrë nga një grup oficerësh të ushtrisë.

  Qindra përkrahës dolën për ta pritur zotin Erdogan në Aeroportin Ataturk të Stambollit. Në një fjalim që mbajti drejtpërdrejt në televizion, ai tha se kryeministri Binali Yildirim kishte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"