LAJMET NGA BOTA

 • Paqendrueshmëri në tregjet globale

  21 Janar, 2016

  vlera e aksioneve globaleVlera e aksioneve globale ra ndjeshëm dje, pasi një ulje tjetër e çmimeve të naftës solli si rezultat shitje të tyre nga Azia në Nju Jork. Indeksi i Dow Jones, ra në një moment më shumë se 500 pikë, para se të rikuperonte gjysmën e tyre deri në mbyllje të bursës. Paqëndrueshmëria dhe rënia drastike e ...

 • Koment: Austria dhe efekti domino me refugjatët

  21 Janar, 2016

  Pas Suedisë edhe Austria ka vendosur të kontrollojë kufirin e jashtëm. Nëse edhe Gjermania e bën këtë hap, këto vendime mund të kenë pasoja shumë të rënda për vendet e Ballkanit, mendon Bernd Riegert.

  kontroll kufiAustria ka vendosur të kufizojë numrin maksimal të refugjatëve dhe azilkërkuesve. Në shikim të parë kjo duket një kozmetikë politike. Por një vendim tjetër shumë ...

 • Kufiri i pakontrollueshëm greko-turk

  21 Janar, 2016

  Viti i Ri ka filluar ashtu siç ka përfunduar viti i mëparshëm: me ardhjen e mijëra refugjatëve nga Siria, Iraku dhe vendet e tjera. Shumë politikanë kërkojnë që Greqia t’i mbyllë kufijtë e jashtëm.

  refugjatetRefugjatët paguajnë shumë para për kalimin e detit të rrezikshëm nga Turqia në Greqi. Edhe këtë muaj kanë shkuar në Greqi me mijëra refugjatë nga pjesa ...

 • Britani: Putini “duket të ketë miratuar” vrasjen e Litvinenkos

  21 Janar, 2016

  gjykata londerNë Londër publikohet raporti mbi helmimin e ish agjentit rus Aleksandër Litvinenko dhjetë vjet më parë

  Një gjykatës britanik tha se ka mundësi që presidenti rus Vladimir Putin të ketë miratuar planin për helmimin e ish-agjentit të KBG-së, Alexander Litvinenko. Ish agjenti vdiq rreth 10 vjet më parë, pasi kishte pirë një filxhan çaj, që gjykatësi Robert Owen tha ...

 • Valixhja inteligjente

  21 Janar, 2016

  valixhjaNjë lajm i mirë për ata që fluturojnë shpesh me avion. Së shpejti, udhëtarët nuk do të kenë nevojë të tërheqin valixhet e rënda. Një grup gjimnazistësh libanezë kanë shpikur valixhen inteligjente.

  Në të ardhmen e afërt, udhëtarët do të jenë në gjendje të lëvizin në aeroport të papenguar nga valixhet. Ralp Shalhoub është njëri nga gjimnazistët ...

 • Roboti Hubo në Davos

  21 Janar, 2016

  Roboti HuboNë takimin e Forumit të Ekonomisë Botërore në Davos të Zvicrës, shkencëtarët koreano-jugorë sollën një robot, që ishte surprizë për të pranishmit:

  Ekspertët e Institutit të Shkencave dhe Teknologjisë të Koresë së Jugut, KAIST, paraqitën në Forumin Botëror të Ekonomisë një robot humanoid. Ata thanë se “Hubo” ishte projektuar “për t’i ndihmuar njerëzit të gjejnë lumturinë”.

  Drejtori i Qendrës për ...

 • Shengeni mund të dështojë pas dy muajsh

  20 Janar, 2016

  Një zyrtar i BE ka paralajmëruar se kriza e migrimit mund ta bëjë BE të dështojë “si projekt politik”. Kurse ministri i Jashtëm gjerman thotë se mbyllja e kufijve të Gjermanisë nuk sjell zgjidhje.

  Donald Tusk Presidenti i KEPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk i tha të martën Parlamentit Evropian se shtetet anëtare kanë më në dispozicion “jo më shumë ...

 • Dhjetëra mijëra vetë sërish në rrugë për në Evropë

  20 Janar, 2016

  Numri i refugjatëve, që hyjnë në BE përmes Greqisë, po ecën drejt një pike të re kulmore. Austria po mendon që t’i mbyllë kufijtë e saj. Qeveri evropianolindore kërkojnë reagim më të ashpër.

  refugjatetMegjithë dimrin, një numër i madh refugjatësh përpiqen që të vijnë përmes Detit Egje në Bashkimin Evropian. Organizata Ndërkombëtare për Migrimin (IOM) beson se “numri i të ...

 • Panairi i makinave në Detroit

  19 Janar, 2016

  makinatNë vitin 2009, industria amerikane e makinave ishte në prag të rrënimit. Gjatë recesionit, më i madhi që nga periudha e Depresionit ekonomik, amerikanët e ndalën blerjen e makinave. Por, ndihma financiare e qeverisë i shpëtoi disa kompani nga falimentimi, dhe tani pas 7 vjetësh, kjo industri e ripërtëritë pasqyrohet edhe në Panairin Ndërkombëtar të Amerikës së Veriut në ...

 • Radhë të gjata varfërie në Rusi

  18 Janar, 2016

  Pasojat e krizës ekonomike kanë filluar të ndjehen në jetën e përditshme në Rusi: papunësia është rritur, po ashtu edhe çmimet, deri në 13%. Një në shtatë rusë jeton nën kufirin e varfërisë.

  varferia rusiNjë kishë e bardhë dhe e vogël në Moskë që mund të të humbasë kollaj nga sytë, ashtu e fshehur mes fasadave të qelqta dhe godinave ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"