LAJMET NGA BOTA

 • Beteja mediatike ruso – perëndimore në Serbi

  13 Mars, 2015

  Transmetuesi rus Russia Today ka nisur trasmetimet edhe në Serbi. E kësisoj ato zenë vendin në zbraztësirën e krijuar, pas tërheqjes së disa mediave perëundimore nga tregu serb. Mediat ruse e kanë derën e hapur në Serbi.Lufta në Ukrainë? Nuk ka kurfarë dëshmishë për pjesëmarrjen ruse. Sanksionet evropiane kundër Rusisë? Ato e dëmtojnë vetëm BE-në dhe janë pasojë e diktatit amerikan. Aneksimi i Krimesë? Një operacion i shkëlqyeshëm ushtarak, që ...

 • NASA lëshon katër sonda në hapësirë

  13 Mars, 2015

  Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, lëshoi në hapësirë katër sonda, me synimin për të studjuar lidhjen manjetike mes Tokës dhe Diellit.NASA i nisi sondat mbrëmë nga Kepi Canaveral, i Floridës, me një raketë lëshuese pa ekuipazh.

  Ato pritet të fluturojnë në një formacion piramide, duke fotografuar pamje tri-dimensionale të fushave manjetike, të cilat shkëputen dhe rilidhen përsëri në orbitë, duke lëshuar sasi të mëdha energjie.

  Energjia e çliruar nga kjo fushë ...

 • Raketa e Nasa-s

  12 Mars, 2015

  Motori më i madh në botë për raketa është vënë në provë sot për dy minuta gjatë një testimi në shtetin Utah, duke shënuar kështu një tjetër arritje në sistemin e ri të NASA-s për lëshimin e raketave në hapësirë.Raketa e re do të përdoret për të lëshuar në hapësirë mjete të reja të teknologjisë së ardhëshme për eksplorime, si përshembull fluturimet drejt planetit Mars.

  ...

 • Koment: Vonesë simbolike

  12 Mars, 2015

  Kancelarja e ka vendosur: Angela Merkel nuk do të marrë pjesë më 9 Maj në Moskë në paradën me rastin e fundit të Luftës së Dytë Botërore. Një vendim i vështirë, por i domosdoshëm, mendon Christian F. Trippe.Në fund ishte befasues vetëm çasti kur u mor vendimi: madje edhe bashkëpunëtorët e ngushtë të kancelares prisnin, që Angela Merkel do t’i linte vetes kohë për këtë vendim. Që ajo së pari ...

 • Konflikti greko-gjerman për reparacionet e luftës

  12 Mars, 2015

  Greqia kërkon nga Gjermania që të paguajë dëmshpërblime nga Lufta e Dytë Botërore. Pala greke thekson, se dëmet nuk janë shlyer, ndërsa Berlini mendon se kjo është një çështje e mbyllur.Greqia kërkon nga Gjermania që të paguajë dëmshpërblime nga Lufta e Dytë Botërore. Pala greke pohon se dëmet nuk janë paguar, ndërsa Berlini mendon se kjo është një çështje e mbyllur.
  Dëmet e pësuara janë bërë para 70 vitesh. Nën ...

 • Kush do ta kryejë dekriminalizimin e politikës shqiptare?

  12 Mars, 2015

  Një akord mes mazhorancës dhe opozitës në Shqipëri për dekriminalzimin e parlamentit dhe politikës në tërësi po përcillet me skepticizëm në rradhët e analistëve.Eshtë termi më i përdorur së fundmi në diskurin politik të Shqipërisë. Oratorë dhe komentatorë flasin dhe argumentojnë për dekriminalizimin e parlamentit dhe politikës në tërësi. Partitë kryesore e kanë shumë për zemër këtë proces, duke shkëmbyer emra deputetësh dhe personazhe të tjerë të politikës nga krahu ...

 • Skandal i ri në Shërbimin Sekret të SHBA

  12 Mars, 2015

  Dy agjentë të Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara janë nën hetim, pas akuzave se u përplasën me pengesat e sigurisë në Shtëpinë e Bardhë, pasi kishin pirë deri vonë në një mbrëmje.Ngjarja u zbulua në një artikull të botuar dje në gazetën The Washington Post, ku thuhet se policia lokale dhe oficerë të shërbimit sekret po zhvillonin hetime lidhur me zbulimin e një pakete të dyshimtë pranë Shtëpisë së ...

 • Ndotja e ajrit dhe shëndeti i fëmijëve

  11 Mars, 2015

  Ndotja e ajrit dëmton shëndetin e fëmijëve dhe shkencëtarët që monitorojnë efektet e ajrit të ndotur në Los Angeles thonë se përmirësimi i cilësisë së ajrit ndikon për një shëndet më të mirë tek moshat e vogla. Rezultatet e kërkimit u botuan në Gazetën e Mjekësisë të New England. Autorët thonë se gjetjet japin shpresë për qytetet e ndotura në të gjithë botën.Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë së Jugut ...

 • Goditja e ISIS – dëshmi në Kongres

  11 Mars, 2015

  Anëtarë të rëndësishëm të ekipit të presidentit amerikan Barak Obama për sigurinë kombëtare u përballën sot në Senat me pyetje të ligjvënësve lidhur me një kërkesë të Shtëpisë së Bardhë për të përdorur forcën kundër militantëve të Shtetit islamik. Muajin e kaluar, zoti Obama kërkoi autorizim për të përdorur forcën me një afat prej tre vjetësh, por pa ndërmarrë luftime të zgjatura tokësore.Sekretari i Mbrojtjes Ashton Carter, Sekretari i ...

 • Apple synon suksesin me produktin e ri

  11 Mars, 2015

  Kompania Apple e zgjeroi në mënyrë të konsiderueshme tregun e saj me një kategori të re të artikujve elektronikë, si ora e dorës. Ende nuk është e sigurt nëse me këto produkte Apple do ta ndryshojë rrënjësisht tregun e konsumatorëve, ashtu siç ka bërë më parë me telefonat inteligjent dhe produktet teknologjike. Megjithatë, ekspertët e biznesit thonë se Apple po jep një shembull se si bizneset të ruajnë rëndësinë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"