LAJMET NGA BOTA

 • Gjermani: vaksinimi me detyrim – papritur i përfytyrueshëm?

  22 Nentor, 2021

  vaksinimi

  I përjashtuar gjatë, diskutimi po kalon gjithnjë e më shumë në fushën e të mundshmes: vaksinimi me detyrim. Gjithnjë e më shumë politikanë nuk po e përjashtojnë më – edhe për të mbrojtur fëmijët e pavaksinuar.

  Vala e katërt e koronës po e godet Gjermaninë me të gjithë fuqinë. Në një kohë që Austria ka vendosur t’i bëjë të detyrueshme ...

 • Këshilli i Evropës u bëri thirrje autoriteteve serbe të heqin muralin kushtuar Ratko Mladiçit

  20 Nentor, 2021

  MladicPiero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, u bënë thirrje autoriteteve serbe që të ndërmarrin veprime të qarta kundër “madhërimit të kriminelëve të dënuar të luftës dhe të largojnë, pa vonesë, një mural në Beograd kushtuar Ratko Mladiçit, i dënuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

  Në një komunikatë të përbashkët, ...

 • Infektimet, të pavaksinuarit dhe „Mendjeçelëtit“

  19 Nentor, 2021

  protestuesitGjermania dhe vendet gjermanishtfolëse po shënojnë aktualisht rekorde infektimesh me Covid-19. Politika në Gjermani reagon me katalog të ri masash, kurse te disa shkencëtarë ka zëra vetëkritikë, shkruan Auron Dodi.

  Të mërkurën (17.11.) u kalua për herë të parë në Gjermani kuota e më shumë se 50.000 infektimeve të reja në një ditë. 65.000 vetë i infektuan në Gjermani brenda një ...

 • Austria nga e hëna në izolim të plotë për shkak të situatës me koronavirusin

  19 Nentor, 2021

  Alexander SchallenbergDisa ditë pasi Austria vendosi masa kufizuese për personat që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19, qeveria vendosi që nga e hëna me 22 nëntor, vendi të izolohet tërësisht.

  Kancelari austriak, Alexander Schallenberg, tha të premten se izolimi do të zgjasë të paktën 10 ditë. Vendimi pasoi rritjen rekorde të numrit të të infektuarve. Për shtatë ditë me radhë shkalla ...

 • Gjermani: Incidenca e hospitalizimeve kriter për masat kufizuese

  19 Nentor, 2021

  Konferenca e Ministrave MerkelNgarkesa me të sëmurë nga COVID në klinika do të shërbejë si kriter i rëndësishëm për vendosjen e rregullave ndaj koronavirusit.

  Në kulmin e rritjes së numrit të infeksioneve federata dhe landet duan të luftojnë pandeminë duke ashpërsuar masat. Numri i shtrimeve në spital në të ardhmen do të jetë kriter përcaktues për masat që duhen marrë.

  E ...

 • Situatë e rëndë me koronavirus në Gjermani

  17 Nentor, 2021

  test centerKancelarja Angela Merkel e cilësoi si dramatike situatën me koronavirus në Gjermani.

  Ajo bëri thirrje që të përshpejtohet procesi i shpërndarjes së dozës përforcuese, ndërsa skeptikëve të vaksinimit u tha se nuk është vonë të ndryshojnë mendje.

  “Na duhet përparim urgjent me vaksinat. Do të doja të përfitoja nga ky rast për të bërë një thirrje. Nuk është aspak vonë ...

 • Bullgaria pas zgjedhjeve: Dy fitues dhe shumë pyetje pa përgjigje

  17 Nentor, 2021

  Kiril Petkow dhe Assen WassilewKiril Petkow dhe Assen Wassilew, fitues të zgjedhjeve dhe themelues të Aleancës: “Vazhdojmë ndryshimin”

  Dy të diplomuar në Harvard kanë dalë fitues të zgjedhjeve parlamentare në Bullgari. Formimi i qeverisë së re do të jetë i vështirë.

  “Ne do të hyjmë në dialog për negociatat e koalicionit me të gjitha partitë, përveç GERB-it [partia e ...

 • Rritet shqetësimi për zhvillimet në Ballkan, Perëndimi shqyrton mundësinë e sanksioneve

  17 Nentor, 2021

  DodikKërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit.

  Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës Serbe, Milorad Dodik, për shkëputje nga Bosnja dhe Hercegovina, po shtojnë shqetësimin në rritje rajonal dhe ndërkombëtar për zhvillimet në Ballkan.

  Kërcënimet e zotit Dodik, të kombinuara me një program të madh të ...

 • “Nord Stream 2” probleme me licensimin, rregullatori gjerman pezullon projektin

  16 Nentor, 2021

  Nord Stream 2Enti rregullator gjerman i energjisë ka pezulluar procesin e çertifikimit të tubacionit të ri të madh që do të sjellë gaz nga Rusia në Evropë, duke krijuar një pengesë të re për projektin e diskutueshëm, çka u shoqërua edhe me rritje të çmimit rajonal të gazit.

  Enti mbikëqyrës tha të martën se kishte ndaluar përkohësisht procesin e çertifikimit ...

 • Banorët e Turqisë ankohen për rritjen e madhe të çmimeve

  16 Nentor, 2021

  banoret e turqiseBanorët në Turqi po ankohen për rritjen e madhe të çmimeve të ushqimit dhe produkteve tjera thelbësore. Norma zyrtare e inflacionit vjetor është gati 20 për qind, por sipas ekspertëve të pavarur, shifra e vërtetë është pothujajse 50 për qind. Inflacioni është një shqetësim global, por ekonomistët thonë se në rastin e Turqisë situata është përkeqësuar nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"