LAJMET NGA BOTA

 • Mijëra vetë demonstrojnë për mbrojtjen e klimës

  25 Shtator, 2020

  protesta klimaNë shumë qytete gjermane, mijëra vetë, kryesisht të rinj, kanë dalë në rrugë për të kërkuar mbrojtje më të mirë të klimës.

  Manifestimet janë pjesë e një dite ndërkombëtare veprimi, pas së cilës qëndron lëvizja “Fridays for Future” (“Të Premteve për të Ardhmen”). Demonstratat po zhvillohen ndër të tjera në Berlin, Hamburg dhe Këln. Policia njoftoi nga disa qytete ...

 • Evropa në alarm nga koronavirusi

  24 Shtator, 2020

  komisionerja për Shëndetësinë e BE-së Stella KyriakidesZyrtarët evropianë të shëndetësisë u kërkuan të enjten në Bruksel vendeve anëtare të ndërmarrin hapa për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit në vendet e tyre për të parandaluar rikthimin e masave të izolimit, të cilat ata i konsideruan shkatërruese për ekonominë.

  Ata thanë se me afrimin e motit të ftohtë është e nevojshme të ...

 • Kundërshtarët dhe kriminelët kibernetikë e vënë rezultatin e zgjedhjeve amerikane në shënjestër

  24 Shtator, 2020

  zgjedhjetZyrtarët e sigurisë së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara po përgatisin publikun amerikan për një lloj të ri të skenarit më të keq për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit – një vërshim dezinformimesh në orët menjëherë pas mbylljes së votimeve, duke hedhur dyshime mbi rezultatet dhe vetë procesin, ndërsa votuesit do të jenë në pritje të mësojnë se kush ...

 • FDA, vendimi për vaksinën do të udhëhiqet nga shkenca

  24 Shtator, 2020

  Vaccine covid 19Kreu i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha të mërkurën se ” vendimet e kësaj agjencie do të udhëhiqen nga shkenca” kur bëhet fjala për të vendosur nëse do të jepet autorizim i plotë apo për përdorim urgjent, për vaksinën kundër koronavirusit.

  Duke folur para komisionit të Senatit për Shëndetësinë, Arsimin, Punën dhe Pensionet, doktor Stephen ...

 • Deri tani keni gabuar, mësoni si të lani perimet dhe frutat

  23 Shtator, 2020

  larja e perimeveLarja e duhur e të gjitha produkteve mund të zvogëlojë rreziqet e konsumit si të baktereve të dëmshëm ashtu edhe të pesticideve. Për të parandaluar çdo rrezik duhet të ndiqni disa hapa të rekomanduara nga ekspertët e agroweb.aorg.

  Fillimisht lani duart për 20 sekonda me ujë të ngrohtë me sapun përpara dhe pas përgatitjes së frutave ...

 • Aleksej Navalni largohet nga spitali Charité

  23 Shtator, 2020

  Aleksej NavalniPolitikani rus i opozitës Aleksej Navalni qëndroi në klinikën universitare të Berlinit për rreth një muaj – dhe luftoi për jetën për një kohë të gjatë. Por tani shërimi i tij po ecën shpejt.

  Aleksej Navalni ka dalë nga spitali Charité. Në këtë spital, në Klinikën Universitare të Berlinit atë e mjekuan gjithsej 32 ditë, për helmim të rëndë. ...

 • Qeveria gjermane kërkon vigjilencë maksimale përballë Coronas

  22 Shtator, 2020

  Zëdhënësi i qeverisë, Steffen SeibertZëdhënësi i qeverisë, Seibert foli për një numër gjithnjë e më të madh infektimesh. Ministri Spahn dëshiron të ngrejë klinika të specializuara.

  Përballë rritjes së numrit të infektimeve me Corona, qeveria federale gjermane ka bërë thirrje për vigjilencën më të madhe të mundshme. Zëdhënësi i qeverisë, Steffen Seibert tha se aktualisht kemi një numër gjithnjë e ...

 • Evropë: A do të ketë një Lockdown të dytë?

  22 Shtator, 2020

  Maska ne UniShumë evropianë po vuajnë ende pasojat e mbylljes së parë. Ndërsa tani po flitet për një Lockdown të dytë. Si të evitohet kjo?

  “Katastrofale”, “e tmerrshme”, “e papërballueshme”. Këto janë vetëm disa nga fjalët e krerëve të vendeve të Bashkimit Evropian, për pasojat e mundshme të një mbyllje të dytë (Lockdown), si pasojë e shtimit të infektimeve me ...

 • CDC-ja heq udhëzimet mbi transmetimin nga ajri të koronavirusit

  22 Shtator, 2020

  CDCQendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) hoqi të hënën udhëzimet paralajmëruese për transmetimin e mundshëm nga ajri të koronavirusit, duke thënë se projekt-rekomandimi ishte postuar gabimisht. Udhëzimet tashmë të hequra, postuar në faqen e internetit të agjencisë të premten, u rekomandonin njerëzve që të përdorin pastrues për ajrin për të zvogëluar sasinë e mikrobeve që qarkullojnë ...

 • Virologu gjerman Hendrik Streeck rrëzon teoritë konspirative

  21 Shtator, 2020

  Hendrik StreeckÇfarë mendon një nga ekspertët më të njohur gjermanë për Coronën për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirativë dhe kundërshtarëve të vaksinës?

  Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza të tilla, herë nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"