LAJMET NGA BOTA

 • Austria ndalon shaminë e kokës për vajzat e fillores

  16 Maj, 2019

  ShamiaNjë vendim me fuqi të madhe simbolike. Parlamenti austriak ka vendosur të ndalojë vendosjen e shamisë së kokës për vajzat në shkollën fillore. Menjëherë pasuan protestat.

  Me një ligj, për të cilin e dhanë votën deputetët e koalicionit qeveritar nga partia konservatore, ÖVP dhe partia populiste, FPÖ do të ndalohet në të ardhmen në shkollat fillore “veshja për arsye të ...

 • Kryebashkiaku i larguar i Stambollit dënon goditjen e Erdoganit ndaj demokracisë

  15 Maj, 2019

  Ekrem ImamogluEkrem Imamoglu tronditi politikën turke kur fitoi zgjedhjet për bashkinë e Stambollit, duke i dhënë fund një sundimi 25-vjeçar të partisë së Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Zoti Imamoglu mori detyrën rreth një muaj më parë dhe zbuloi menjëherë shpenzimet e tepruara të zyrtarëve të qytetit. Papritmas, komisioni zgjedhor urdhëroi një rinumërim të votave dhe zoti Imamoglu nuk ...

 • Ndikimi i Iranit në rajon

  12 Maj, 2019

  IraniSHBA e braktisën marrëveshjen bërthamore, ndërsa Irani mbrohet. Dhe udhëheqja e Teheranit ka shumë mundësi për të shkaktuar në Lindjen e Mesme probleme për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

  Prej vitesh, Irani e ka rritur fuqinë dhe ndikimin në Lindjen e Mesme. Për këtë shpesh ishte e mjaftueshme të shfrytëzonte gabimet e SHBA në rajon. Shembulli më i ...

 • Një qytet me zero emetim CO2 tani është zgjedhje, jo fantazi

  7 Maj, 2019

  MasdarCityNe jetojmë në një botë që po bëhet më e nxehtë dhe gjithnjë e më e populluar, ndërsa ajri që marrim frymë është dëmshëm në mënyrë të rrezikshme. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), nëntë nga 10 persona tani thithin ajrin e ndotur, i cili vret çdo vit rreth 7 milionë. Asnjë vend në grupin G20 të ekonomive ...

 • “Ushtria na mbështet ne”

  2 Maj, 2019

  GuaidoSipas presidentit kalimtar të vetëemëruar Guaidó, në Venezuelë edhe ushtria e mbështet një ndryshim pushteti. Ushtria nuk ndodhet më në anën e kryetarit të shtetit, i tha Guaido Deutsche Welles.

  Deutsche Welle:  Kur bëhet fjalë për pushtetmbajtësin e Venezuelës, Nicolás Maduro ju flisni për fillimin e fundit të uzurpimit. Cilat njësi ushtarake ju mbështesin sot?

  Juan Guaidó: Ka disa elementë kyçe ...

 • “Microsoft”, gjiganti i tretë që arrin vlerën 1 trilion dollarë në bursa

  25 Prill, 2019

  MicrosoftGjiganti i programeve kompjuterike, “Microsoft” ka kapur vlerën e një trilion dollarëve në bursë, rritje që erdhi menjëherë pasi u raportua për të ardhura nga shitjet më të larta nga parashikimet.

  Gjiganti amerikan e kaloi për pak minuta gjatë kësaj të enjteje këtë prag, përpara se vlera e aksioneve të binte disi.

  Kjo arritje e sotme e bën “Microsoft”-in një ...

 • Notre-Dame do të ringrihet

  17 Prill, 2019

  Notre DameFlakët në Katedralen e njohur në të gjithë botën e prekën në palcë Parisin. Por vetëm pak orë më vonë është e qartë: kisha do të restaurohet plotësisht. Kjo është gjë e mirë, Parisi pa Notre-Dame nuk përfytyrohet dot.

  Pamjet apokaliptike të flakëve në katedralen më famshme në të gjithë botën janë ende të freskëta. Ashtu si apokalipsi i ...

 • Beograd: Pesëmbëdhjetë vjet heqje lirie për krime lufte në Kosovë

  17 Prill, 2019

  Gjykata e Lartë në Beograd, dënoi të martën me 15 vjet heqje lirie një ish oficer të ushtrisë jugosllave për krime lufte kundër civilëve në Kosovë.

  Rajko Kozlina, u shpall fajtor për vrasjet në fshatin Tërrnje në komunën e Suharekës më 25 mars të vitit 1999, ndërsa komandanti i tij, Pavle Gavriloviç, u la i lirë.

  Mediet serbe e cituan gjykatësen e rastit, Mirjana Iliç, të ketë thënë se Rajko Kozlina ...

 • Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

  17 Prill, 2019

  ErdoganPartia AK e Presidentit turk, Tayyip Erdogan ka paraqitur zyrtarisht kërkesën për anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve lokale të Stambollit, më shumë se dy javë pas votimit.

  Rezultatet fillestare tregojnë se opozita kryesore, Partia Popullore republikane (CHP) fitoi me rezultat të ngushtë në qytetin më të madh të vendit duke i dhënë fund kontrollit 25 vjeçar të Partisë AK ...

 • Komunikimi nëpërmjet rrezeve të dritës

  17 Prill, 2019

  rrezet e dritesValët radiofonike përdoren në shumicën e paisjeve që komunikojnë nëpërmjet frekuencave për të shkëmbyer të dhënat. Por, informacioni në rritje mund të ngadalësojë procesin. Me mbështetjen e Fondacionit Kombëtar të Shkencës, një shkencëtare po përdor komunikimin me rrezet e dritës për të transmetuar informacionin. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enochs, kjo metodë është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"