LAJMET NGA BOTA

 • Fundi i një miqësie të mrekulleshme

  13 Mars, 2017

  flamuri amerikanTrumpi do të ngrejë jo vetëm mure të vërteta, edhe ekonomikisht ai do t’i mbyllë në vete SHBA. Merkeli do ta kundërshtojë këtë në vizitën e saj në Uashington. Po edhe të tjerë do të vuanin nën një Amerikë të izoluar.

  Një luftë ndërkombëtare tregtare mund të shkaktojë Donald Trumpi me politikën e tij të tregtisë së jashtme, ...

 • Evropa, Turqia dhe fushata elektorale

  13 Mars, 2017

  Politikanët turq donin të bënin fushatë elektorale në BE. Por kërkesat nga Ankaraja u kundërshtuan shpesh për shkak të problemeve me sigurinë. Disa politikanë dëshirojnë që BE të veprojë në mënyrë të unifikuar.

  turketPresidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan nuk vonoi ta japë gjykimin e tij: “Ata janë tepër të njëanshëm, tepër frikacakë”. Me këto fjalë e komentoi ai vendimin e ...

 • Zyrtarët europianë paralajmërojnë Turqinë kundër retorikës nxitëse

  13 Mars, 2017

  BEZyrtarë europianë e paralajmëruan të hënën Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan të mos përdorë retorikë nxitëse, pasi ai e akuzoi Holandën, një vend anëtar i NATO-s, se kishte mbajtur një qëndrim prej nazisti, duke mos i lejuar zyrtarë të lartë nga Ankaraja të shkonin në mitingje të imigrantëve turq që jetojnë në Holandë.

  Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, ...

 • Theresa May: Rusia përpjekje për influencë në Ballkan

  10 Mars, 2017

  Theresa MayNë samitin e BE-së që zhvillon punimet në Bruksel (09-10.03) kryeministrja britanike, Theresa May ka akuzuar Rusinë për përpjekje infuence në Ballkan. BE duhet të kundërveprojë.

  Kryeministrja britanike, Theresa May dje (09.03) në samitin e Bashkimit Europian që po zhvillon punimet në Bruksel ka akuzuar Rusinë për qëllime influencimi në Ballkan. Ajo përmendi posaçërisht gjendjen në Malin e Zi, ...

 • Përpjekjet ruse për të përçarë Perëndimin

  10 Mars, 2017

  IlvesAnalistë amerikanë dhe ish-presidenti estonez Toomas Hendrik Ilves thanë dje para një komisioni të Kongresit se Presidenti rus Vladimir Putin po bën çdo përpjekje për të minuar demokracinë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë dhe për të dobësuar lidhjet e tyre ushtarake në mënyrë që të rrisë influencën ruse në botë.

  Partia Demokrate i përmbahet bindjes së Rusia u përpoq ...

 • Ballkani përparësi e Bashkimit Evropian

  10 Mars, 2017

  JunckerUdhëheqësit e Bashkimit Evropian i kushtuan rendësi të madhe Ballkanit gjatë takimit në Bruksel, për të treguar se pavarësisht tensioneve etnike dhe plagëve nga luftrat e viteve 90-të, rajoni ka përparësi për Bashkimin Evropian, veçanërisht pasi Rusia gjithashtu kërkon të rrisë ndikimin e saj atje.

  “Shtetet e Ballkanit Perëndimor kanë një përspektivë të qartë Evropiane”, tha Jean-Claude Juncker, shef i ...

 • Tusk: Dora ruse në Ballkan

  9 Mars, 2017

  tuskEdhe pse e ka shtyrë anëtarësimin e vendeve të reja në Bashkimin Europian pas vitit 2020, Presidenti i Komisionit Europian, Juncker ka konfirmuar prespektivën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Në mbledhjen e së enjtes të Këshillit Europian në Bruksel Juncker tha:

  “Ne u kemi konfirmuar më parë dhe ju kemi rikonfirmuar edhe njëherë qartësisht vendeve ...

 • Samiti i BE-së: Përsëritje e premtimit për Ballkanin

  9 Mars, 2017

  MerkelKrerët e shteteve dhe qeverive të BE-së tradicionalisht konsultohen në samitin e marsit për ekonominë, rritjen e saj e reformat. Por këtë herë ata do të konsultohen edhe për gjendjen në Ballkan.

  Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk do të donte ta zgjaste mandatin e tij edhe me dy vjet të tjera, normalisht një procedurë disa minutëshe për ...

 • Tusk: Situatë e brishtë në Ballkan

  8 Mars, 2017

  TuskBashkimi Europian mbetet i angazhuar në Ballkanin perëndimor dhe do t’i qëndrojë zotimeve të tij, thotë Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, në letrën e dërguar anëtarëve si ftesë për mbledhjen e këshillit të enjten.

  “Do ta shohim me kujdes situatën në rajon, e cila është mjaft e brishtë. Do të shohim gjithashtu mënyrat si ...

 • Schaeuble: Rusia, propagandë me lajme të rreme

  8 Mars, 2017

  SchaeubleMinistri gjerman i financave Wolfgand Schaeuble tha se Rusia po udhëheq një “propagandë lufte”, duke përdorur lajme të rreme.

  Ai u tha të martën disa korrespondentëve të huaj në Berlin se kanali televiziv shtetëror “Russia Today” prodhon “nga mëngjezi në darkë” lajme të rreme. Kjo sipas tij “është e papranueshme dhe duhet të ndalet”.

  Zoti Schaeuble tha se egziston “një konstante ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"