LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Antimafia italiane: Droga nga Shqipëria është shumëfishuar

  23 Shkurt, 2017

  LallaNë Shqipëri Prokurori i Antimafias italiane Franco Roberti tha sot se trafiku i drogës drejt Italisë është rritur me shpejtësi vitet e fundit ndërsa foli për rrezikun që një pjesë e të ardhurave nga ky aktivitet mund të shkojë për të financuar radikalizmin islamik. Këto komente ai i bëri në përfundim të një takimi që pati me kryeprokurorin shqiptar ...

 • Tiranë: Opozita kërkon të ndryshojë 7 ligjet e reformës në drejtësi

  23 Shkurt, 2017

  bashaPartia Demokratike është gati të ndryshojë 7 ligjet e reformës në drejtësi, sepse, sipas saj, u shtrëmbëruan nga shumica socialiste dhe nuk sjellin një vetting të vërtetë, por vetëm kapjen e drejtësië nga qeveria.

  Kryetari i partisë demokratike, Lulzim Basha, tha sot para protestuesve tek tenda në shtitoten Dëshmorët e Kombit, se kryeministri Edi Rama ka frikë nga vetingu i ...

 • Hahn, thirrje opozitës: Debati të zhvillohet në Parlament

  22 Shkurt, 2017

  HahnKomisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn i kujtoi sot opozitës shqiptare se debati politik duhet të zhvillohet në parlament dhe jo jashtë tij. Deklarata e zotit Hahn pason vendimin e opozitës për të bojkotuar parlamentin. Komisioneri europian vuri në dukje pasojat negative që do të kishte ky vendim mbi procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë. Në të ...

 • Thirrja e Fleckenstein: Kthehuni! Mos ndaloni Vettingun

  22 Shkurt, 2017

  FleckensteinRaporteri Knut Fleckenstein e konsideroi vendimtare javën e ardhshme në Parlament për reformën në drejtësi, kohë kur duhen votuar nga opozita dhe pozita komisionet e Vettingut.

  Eurodeputeti gjerman i ka kërkuar Partisë Demokratike që të heqë dorë nga bojkoti parlamentar dhe t’i rikthehet punës për të mos bllokuar procesin e Vettingut, një qëndrim që do ...

 • Fleckenstein: Vendi i deputetëve në parlament

  21 Shkurt, 2017

  FleckensteinRelatori për Shqipërinë në Parlamentin Europian Knut Fleckenstein, tha sot në Tiranë se vendi i deputetëve është në parlament, ndërsa saktësoi se ai nuk do të përfshihet në ndonjë negociatë për zgjidhjen e krizës së krijuar pas vendimit të opozitës për të bojkotuar parlamentit dhe për të protestuar pa ndërprerje për arritjen e një qeverie teknike. Kryetari demokrat Lulzim ...

 • Koçijançiç kundër bojkotit të Parlamentit

  20 Shkurt, 2017

  KocijancicDuke folur në emër të Komisionit Europian, zëdhënësja e tij, Maja Koçijançiç është shprehur kundër bojkotit të Parlamentit nga ana e Partisë Demokratike.

  Ajo u shpreh në një intervistë dhënë për TVSH se Komisoni mbështet vetëm debatin politik në Parlament dhe jo atë jashtë tij, që vetëm përkeqëson klimën politike.

  “Për ne, debati politik duhet të ...

 • Meta përshëndet protestën e PD: Kërkesa për zgjedhjet, legjitime

  20 Shkurt, 2017

  MetaKryetari i LSI, Ilir Meta ka përshëndetur protestën e Partisë Demokratike, e cila është vendosur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” që prej ditës së shtunë.

  “Çdo protestë qytetare është për t’u respektuar”, ka thënë Meta pasditen e së hënës.

  Gjithashtu, partneri i koalicionit qeverisës ka shprehur mbështetjen për kërkesën e opozitës për garantimin e zgjedhjeve.

  “Çdo kërkesë ...

 • Sa realiste është frika e opozitës? -Fleckenstein në Tiranë

  20 Shkurt, 2017

  Para vizitës në Shqipëri (20.02), eurodeputeti gjerman Knut Fleckenstein, raportues për Shqipërinë në Parlamentin Europian thotë për Deutsche Wellen, se zgjedhjet e qershorit janë moment kyç për hapjen e bisedimeve.

  Deputeti KnutKnut Fleckenstein

  Zoti Fleckenstein, cili është qëllimi i vizitës suaj sot në Tiranë?

  Knut Fleckenstein: Qëllimi është i trefishtë, së pari Parlamenti Europian sapo ka ...

 • Protesta, Basha: Nuk ka kthim pas

  20 Shkurt, 2017

  bashaNë Shqipëri, në ditën e tretë të protestës së opozitës përpara godinës së Qeverisë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, tha se nuk do të ketë kthim prapa nga kërkesa për një qeveri teknike e cila të mund të organizojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Duke folur nga tenda e madhe para zyrave të kryeministrit Edi Rama, ku ...

 • Gjelbërimi i Tiranës, Veliaj: 8 mijë pemë dhe 32 mijë bimësi

  17 Shkurt, 2017

  veliaj trNë më pak se një vit në Tiranë janë mbjellë 8 mijë pemë dhe 32 mijë bimësi në të gjitha parqet dhe rrugët ndërsa Plani i Përgjithshëm Vendor parashikon mbjelljen e 2 milionë pemëve deri në vitin 2030.

  Në analizën vjetore të Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, kryebashkiaku Veliaj tha se vetëm në Parkun ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"