LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • CoVid-19/ Shkon në 383 numri i të prekurve në vend, vetëm 6 raste të reja në 24 orët e fundit

  7 Prill, 2020

  ministria-e-shendetesiseKa shkuar në 383 numri i të prekurve nga koronavirusi në vend.

  Silva Bino nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

  Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

  Në 24 orët e fundit janë testuar 182 persona të ...

 • Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19.

  6 Prill, 2020

  Tritan Kalo“Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë ...

 • CoVid-19/ Shkon në 361 numri i të prekurve, mes tyre një fëmijë pozitiv në 24 orët e fundit

  5 Prill, 2020

  ministria-e-shendetesiseShkon në 361 numri i të prekurve nga covid-19 në vendin tonë.

  Vetëm 24 orët e fundit janë shënuar 28 raste të reja, mes tyre dhe një fëmijë.

  Ndërkohë mosha mesatare e rasteve pozitive është 50 vjeç.

  Dr. Albana Fico nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

  Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren ...

 • Rritet bilanci i vdekjeve në Shqipëri! Covid-19, ndërron jetë tek Infektivi një 75-vjeçar

  3 Prill, 2020

  UrgjencaËshtë shënuar viktima e 17-të në Shqipëri nga Covid-19. Në spitalin Infektiv ka ndërruar jetë një pacient 75-vjeçar. Pacienti ka mbërritur në spital në gjendje të rëndë, teksa vuante nga post-hemorragjia cerebrale, diabeti dhe hipertensioni.

  Pacienti me inicialet A.C., ishte testuar dhe kishte rezultuar pozitiv me Covid19, ndërkohë që, gjendja e tij shëndetësore është rënduar në mënyrë të menjëhershme.

  Pavarësisht ...

 • CoVid-19/ Shkon në 16 numri i viktimave, 277 numri i të prekurve në vend

  2 Prill, 2020

  ministria-e-shendetesise-Shkon në 16 numri i viktimave nga covid-19 dhe 277 numri i të prekurve në vend.

  Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik informoi:

  Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive.

  Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit ...

 • CoVid-19/ 11 të vdekur dhe 223 të prekur në vend

  30 Mars, 2020

  ministria-e-shendetesiseKa shkuar në 223 numri i të prekurve me covid-19 në vendin tonë ndërsa numri i viktimave në 11.

  “Në vijim të komunikimit të përditshëm më Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit shëndetësor ...
 • Shqipëri: Shtim progresiv i numrit të rasteve me COVID -19

  30 Mars, 2020

  PiperoNë Shqipëri ka rritje të numrit të rasteve me COVID -19. Qeveria ka rreptësuar masat kufizuese. Ndërkohë që 30 mjekë dhe infermirë nga Shqipëria po ndihmojnë duke punuar në spitalet e Bergamos.

  Ka tri javë që Shqipëria është prekur nga virusi COVID-19 duke pasur një shtim progresiv të numrit të rasteve të reja dhe i viktimave. Sipas prof. Pëllumb Pipero, ...

 • CoVid-19/ Rritet numri! 197 të prekur, 10 viktima në vend

  28 Mars, 2020

  ministria-e-shendetesiseNumri i të prekurve me CoVid-19 në vendin tonë ka shkuar në 197.

  11 raste të reja janë regjistruar vetëm në 24 orët e fundit.

  Silva Bino nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

  Në vijim të komunikimit të përditshëm më Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të ...

 • KE rigrupon fondet – futen edhe 100 milionë eurot për Shqipërinë

  28 Mars, 2020

  KEKomisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100 milionë eurot e premtuara për të ndihmuar rimëkëmbjen e Shqipërisë nga tërmeti.

  Komisioni Europian kërkon të zhvendosë në buxhet disa dhjetëra milionë euro fonde për shkak të pandemisë Corona në Europë. Ai ka përgatitur disa propozime ...

 • CoVid-19/ Thellohet bilanci, shkon në 186 numri i të prekurve në vend. 8 viktima

  27 Mars, 2020

  GileadNumri i të prekurve nga CoVid-19 në vend ka shkuar në 186.

  Vetëm në 24 orët e fundit kemi 12 raste të reja.

  Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, informoi mbi situatën e COVID-19 në Shqipëri:

  “Në vijim të komunikimit të përditshëm më Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"