LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri, shënohet vdekja e parë nga koronavirusi

  12 Mars, 2020

  Urgjenca trNë Shqipëri u rregjistrua sot rasti i parë i një personi që humbet jetën pas infektimit nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se zonja 73 vjeçare, që vuante nga disa patologji kronike, ishte kthyer para disa ditësh në Durrës, pas një udhëtimi në Itali në zonën e Bolonjës.

  Sot në mbrëmje, ministria konfirmoi zbulimin edhe të tre rasteve të ...

 • DASH: Korrupsioni, pandëshkueshmëria probleme serioze për Shqipërinë

  12 Mars, 2020

  Departament of State AShkeljet kryesore të të drejtave të njeriut në Shqipëri për vitin 2019, sipas raportit të Departamentit të Shtetit të bërë publik të mërkurën, janë “kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit, ku shpifja konsiderohet si shkelje kriminale, kurrupsioni i kudondodhur, në të gjitha degët e qeverisjes, përfshirë institucionet lokale. Pandëshkueshmëria, thekson raporti, vazhdon të mbetet ...

 • Shqipëri, 4 të infektuar të rinj me koronavirus

  10 Mars, 2020

  Tirana AirportNë Shqipëri, shkon në 6 numri i rasteve të të prekurve nga koronavirusi. Dy të parat u rregjistruan mesnatën e së dielës, dhe i përkisnin një 28 vjeçari të kthyer nga Firence i cili më pas kishte infketuar dhe të atin.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi mbrëmjen e së hënës se nga analizat laboratorike kanë rezultuar pozitiv ndaj Covid ...

 • 2 raste me koronavirus në vend/ Mjeku i njohur jep 10 këshilla që duhet zbatuar rreptësisht

  9 Mars, 2020

  Tritan KaloMinistria e Shëndetësisë në një njoftim zyrtar pak pas mesnate, konfirmoi dy rastet e para me koronavirusin e ri COVID-19 në vendin tonë.

  Ndërkohë mjeku i njohur Tritan Kalo ka disa këshilla shumë të rëndësishme që duhen zbatuar me rigorozitet.

  Kalo numëron në një postim në facebook 10 këshilla të forta se si të ...

 • Dy raste me covid 19/ Rama jep urdhrin: Mbyllen shkollat për dy javë

  9 Mars, 2020

  RamaMinistria e Shëndetësisë në një njoftim zyrtar pak pas mesnate, konfirmoi dy rastet e para me koronavirusin e ri COVID-19 në vendin tonë.

  Lidhur me këtë qeveria po zhvillon një mbledhje të jazhtëzakonshme, ku kryeministri Edi Rama tha se në vazhdën e masave u vendos që shkollat të mbyllen për dy javë.

  “Masat e sotme ...

 • Koronavirusi prek edhe Shqipërinë

  9 Mars, 2020

  KoronavirusiKoronavirusi prek dhe Shqipërinë. Mesnatën e së dielës ministria e Shëndetësisë njoftoi për dy rastet e para. Behët fjalë për një 54 vjeçar dhe djalin e tij 28 vjeçar, të cilët kishin udhëtuar më parë në Firence të Italisë. Sipas njoftimit “gjendja e tyre shëndetësore është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione. Strukturat e urgjencës kombëtare dhe Institutit ...

 • Pas një diagnoze kanceri, dy motra shohin përtej dramës personale dhe familjare

  8 Mars, 2020

  Noela RobertaMarsi është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e zorrës së trashë. Një vit më parë, në mars 2019, Noela Panariti Kokomani u diagnostikua papritur dhe pa patur asnjë simptomë pikërisht me këtë lloj kanceri. Kur Noela dhe familja e saj vunë re se vështirësitë e përballimit të sëmundjes nuk kishin të bënin vetëm me aspektinklinik, motrës së saj ...

 • Kushte të tjera për Shqipërinë?

  5 Mars, 2020

  Flamuri ALB BENdërsa Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po pret në fund të marsit një “po” për çeljen e negociatave, ka gjasa që  kushtet për Shqipërinë të shtohen, thotë këshilltari i CDU/CSU-së Hans Joachim Falenski

  Komisioni i BE-së sërish rekomandoi çeljen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi pritet të merret në samitin e ...

 • Freedom House: Demokracia, 14 vjet në rënie

  4 Mars, 2020

  freedom houseOrganizata Freedom House thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie, ndërsa bota për të 14-in vit radhaz përjetoi përkeqësim të të drejtave politike dhe lirive civile.

  Raporti thotë se jemi në një botë pa udhëheqje demokratike.

  Freedom House e arrin këtë përfundim në raportin e përvitshëm për lirinë në vit që analizon zhvillimet në 195 vende. 83 vende apo ...

 • Meta kërcënon me shpërndarje të parlamentit

  3 Mars, 2020

  MetaNë Shqipëri, presidenti Iir Meta paralajmëroi sot se do të firmosë shpërndarjen e parlamentit nëse shumica sipas tij nuk tërhiqet nga nisma për disa ndryshime në procedurat e betimit të anëtarëve të Gykatës kushtetutese. Ai e bëri të ditur këtë gjatë manifestimit të thirrur prej tij sot në mbrëmje në Tiranë, në Bulveradin “Dëshmorët e kombit”, përpara selisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"