LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së, por vet është në krizë

  2 Janar, 2020

  OSBE RamaNë Vitin e Ri 2020, Shqipëria do të kryesojë Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) – përkundër krizës politike në këtë vend. Tirana zyrtare po përballet me shumë sfida.

  Shqipëria ka marrë kryesimin e OSBE me 1. janar nga Sllovakia. OSBE e ka selinë e vet në Vjenë, ndërsa pjesë e kësaj organizate janë 57 vende të ...

 • Gëzuar 2020!

  31 Dhjetor, 2019

  2020Gëzuar 2020!

 • Fjalët e fundit të At Gjergj Fishtës

  30 Dhjetor, 2019

  Gjergj FishtaShkrimtari i madh shqiptar i “Lahutës së Malcisë”, vdiq më 30 dhjetor të vitit 1940 në spitalin civil të Shkodrës. Para disa vitesh janë botuar detaje të rëndësishme të ditëve të fundit të jetës së tij.

  Në studimin e Fr. Agustin Gemelli, shkruhet: “At Gjergj Fishta, pak para se të ndahej nga kjo jetë, pasi u la porosi rinisë ...

 • Tiranë: Gjykata dënon ish-kryeministrin Berisha. Reagon zyra e tij

  27 Dhjetor, 2019

  Edi RamaGjykata e Tiranës vendosi sot të dënojë për përhapje lajmesh të rreme ish-kryeministrin Sali Berisha dhe të dëmshpërblejë kryeministrin Edi Rama me shumën 500 mijë lekë si person i dëmtuar nga një shkrim në rrjetet sociale.

  Zëdhënësja e gjykatës, Alba Nikolla, konfirmoi vendimin që mori sot gjyqtarja Mariana Shegani (Dedi), i cili përfshin edhe “detyrimin e palës së ...

 • Marrëveshjet Kosovë – Shqipëri nën hijen e “Mini-Shengenit” ballkanik

  23 Dhjetor, 2019

  MinishengenNisma rajonale e ashtuquajtur “Mini-Shengeni” ballkanik ka tensionuar raportet ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë duke lënë nën hije edhe dhjetëra marrëveshje në fusha të ndryshme të nënshkruara ndër vite mes dy shteteve.

  Marrëveshjet e nënshkruara ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, që përfshijnë fusha, deri më tani nuk kanë gjetur zbatim në tërësi dhe sipas ...

 • Tiranë: SPAK merr kallzimin e parë. Nisma “Thurje” denoncon koncensionin e sterilizimit

  23 Dhjetor, 2019

  UrgjencaNisma “Thurje” bëri sot kallëzimin e parë te Prokuroria e Posaçme SPAK për koncensionin e sterilizimit, pas dyshimeve se kjo është një aferë korruptive.

  Përfaqësuesit e kësaj organizate dorëzuan kallëzimin në institucionin e sapokrijuar, ku shprehin disa dyshime; së pari, pse ky shërbim iu dha një privati, kur prej shumë vitesh e bënin vet spitalet; së dyti, se kostot janë ...

 • Shqipëri: Shumica socialiste pritet të miratojë paketën anti-shpifje

  17 Dhjetor, 2019

  Shumica socialiste pritet të kalojë nesër projekt-amendamentet në dy ligjet për mediat, megjithë kundërshtimet e komunitetit të gazetarëve, që i sheh ato si një përpjekje për censurë dhe pengim të fjalës së lirë.

  Kryeministri Edi Rama shkroi në rrjetet sociale se “Projekti do të hyjë nesër për miratim në seancë plenare pas një pune të përbashkët thuajse njëvjeçare me OSBE e i dakordësuar 100% me ekspertët e zyrës së Vjenës nën ...

 • “Paketa antishpifje”, KiE: Nevojë për përmirësim urgjent

  17 Dhjetor, 2019

  Komisionerja DunjaKomisionerja e Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatovic, tha sot se ndryshimet ligjore, pjesë e së ashtuquajturës “Paketë antishpifje”, të propozuara nga qeveria shqiptare “kanë nevojë për përmirësim urgjent. Disa dispozita në të vërtetë nuk janë në përputhje me standardet ndërkombëtare dhe evropiane për të drejtat e njeriut që mbrojnë lirinë e shprehjes dhe ...

 • Përvjetori i Normales së Elbasanit/ Shkolla që nisi funksionin 110 vite më parë

  12 Dhjetor, 2019

  https://youtu.be/FhdD5Ns9e5I

  110 vite më parë, në dhjetor të vitit 1909 me vendim të Kongresit të Elbasanit do të krijohej normalja e parë e Elbasanit, si i parë institucion në vend që do të përgatiste mësues e do të përhapte gjuhën shqipe në të gjitha trojet shqipfolëse.

  Të shumta kanë qenë aktivitetet me rastin e kësaj datë të shënuar, jo vetëm për Elbasanin.

  Normalistët e ftuar ndanë mes tyre kujtimet dhe traditat e ...

 • Si do funksionojë SPAK? E shpjegon ambasada Amerikane

  12 Dhjetor, 2019

  https://youtu.be/uOX2ocMWi2s

  Ambasada amerikane me anë të një postimi në facebook, shpjegon se si do të funksionojë Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Organizuar, ose SPAK, që do të shënjestrojë korrupsionin e nivelit të lartë.

  Ambasada ka postuar një video ku tregon se si mbështetja prej 2 milionë dollarësh nga Shtetet e Bashkuara po përdoret për të siguruar që SPAK do të ngrihet dhe do të funksionojë në mënyrë të pavarur.

  Postimi i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"