LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama në fabrikën e riciklimit: Sistem për diferencim të mbetjeve

  29 Shtator, 2016

  ramaPër të bërë sa më konkrete përfitimin e ekonomisë nga rivënia në punë me kapacitet të plotë të industrisë së riciklimit, kryeministri Edi Rama ka shkuar vetë në disa prej fabrikave.

  Njëra prej tyre në Tiranë, me mbetje plastike, prodhon plasmas të një cilësie për eksport. Kryeministri u kujdes të tregojë ndryshimin e asaj që ...

 • Ekskluzive / BE “njeh” Çështjen Çame

  28 Shtator, 2016

  komisioni-europianPaketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr bekimin e Komisionit Europian.

  Ka qenë komisioneri Johahens Hahn, i cili në një seancë dëgjimore me eurodeputetët, ka theksuar faktin që çështja e detit, ndryshe nga sa ka deklaruar ambasadorja greke në Tiranë, njihet nga Komisioni ...

 • USAID: Shqipëria nuk ka përmirësuar qëndrueshmërinë e shoqërisë civile

  28 Shtator, 2016

  usaidNjë raport i USAID-it për shoqërinë civile thotë se Shqipëria përgjithësisht nuk pati progres gjatë vitit 2015. Megjithë disa përpjekje për përmirësime, si p.sh. në aspektin ligjor, vendi konsiderohet se nuk ka mundur të përmirësojë qëndrueshmërinë e shoqërisë civile. Niveli i lartë i korrupsionit, papunësia dhe niveli i varfërisë vazhdojnë të dëmtojnë së tepërmi demokratizimin e shoqërive në mbarë ...

 • Schröder: Optimist për Shqipërinë; Mbështetje planit “Merkel” për Ballkanin

  27 Shtator, 2016

  gerhard-schroeder-ish-kancellari-i-brdNë përfundim të vizitës së tij në Shqipëri, ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder shprehet optimist për hapat e ndërmarra nga Shqipëria në rrugën drejt Bashkimit Europian.

  “Përshtypja ime është se, progresi që është arritur këtu vitet e fundit është mëse i qartë. Përveç kësaj, procesi i reformës që ka lançuar dhe së fundmi realizuar qeveria, do ...

 • Tiranë: Raport periodik i Bankës Botërore mbi gjendjen ekonomike

  27 Shtator, 2016

  raporti-periodik-i-bbBanka Botërore deklaroi sot se rritja ekonomike e Shqipërisë pritet të jetë këtë vit 3.2 për qind, duke zbutur varfërinë dhe papunësinë.

  Në Raportin e Rregullt Ekonomik për Europën Juglindore thuhet se rritja ekonomike e Shqipërisë po shtohet nga viti në vit, ndonëse borxhi publik dhe papunësia janë ende të larta, megjithë një rënie të lehtë që shënuan.

  “Deficiti fiskal dhe ...

 • Ish-kancelari gjerman: Mos u demoralizoni nga Brexit

  26 Shtator, 2016
  rama-schroederKonferenca “Sfidat ekonomike të migracionit dhe integrimit brenda projektit europian” solli në Tiranë ish-kancelarin gjerman, Gerhard Shrëder, i cili në fjalën e mbajtur në këtë takim u ndal tek sfidat aktuale të Bashkimit Europian.

  Shrëder kërkoi nga vendet kandidate që të mos demoralizohen nga dalja e Britanisë së Madhe.

  “Ne jemi duke përjetuar një kapitull që ...

 • Alban Skënderaj, trajneri i ri i “The Voice of Albania”

  24 Shtator, 2016

  albanAlban Skënderaj është zyrtarisht një prejt rajnerëve të “The Voice of Albania 6”. Artisti u rikthye në majat e klasifikimeve këtë vit dhe realizoi disa prej koncerteve më të bukur të vitit.

  “Artisti Mashkull i Vitit” në “Top Awards” do të jetë ulur në karriken e kuqe për të zbuluar zërin më të mirë të ...

 • PD nuk tërhiqet, edhe pas deklaratës së Lu, “Vetting”-u në Kushtetuese

  24 Shtator, 2016

  Në Partinë Demokratike është pritur me keqardhje, por pa ndonjë habi deklarata e ambasadorit amerikan se çfarë rrezikonte opozita, nëse e ankimonte ligjin e “Vetting”-ut në kushtetuese.

  “I kemi thënë udhëheqjes së PD-së se rrezikojnë të bëhen ajo parti që populli shqiptar beson se është kundër kësaj reforme dhe se po mbron gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, ose gjyqtarë e prokurorë tek të cilët kanë ndikim ...

 • Drejtësia, Lu paralajmëron opozitën

  24 Shtator, 2016

  lu-dhe-bashaPas deklarimeve për të ankimuar në Kushtetuese ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve ambasadori amerikan deklaron se PD rrezikon të bëhet ajo parti që populli shqiptar beson se po mbron të korruptuarit

  Në Shqipëri ambasadori i Shteteve të Bashkuara Donald Lu tha se Partia demokratike po rrezikon të shihet si një forcë e rreshtuar në mbrojtje ...

 • Ahmetaj: Ligji ynë, ndryshe. Ndaluam groposjet dhe djegiet

  23 Shtator, 2016

  ahmetajMinistri i Financave, Arben Ahmetaj thotë se mes ligjit të vjetër për importimin e mbetjeve dhe atij të miratuar një ditë më parë në Parlament ka ndryshime thelbësore që shpjegojnë se pse qeveria vendosi ta rikthejë importin e mbetjeve të riciklueshme.

  Ndryshimi i parë dhe më i rëndësishmi është ndalimi në ligjin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"