LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Zero taksë për shqiptarët, efektet në ekonominë e Shqipërisë dhe të Kosovës

  26 Nentor, 2018

  Importet e KSVendimi i Kosovës për të taksuar me 100 për qind importet nga Serbia pritet të sjellë ndryshime të rëndësishme në flukset tregtare të rajonit. Por, a e orienton taksimi i produkteve serbe, tregtinë e jashtme të Kosovës drejt Shqipërisë?

  Top Channel analizoi flukset tregtare mes 3 shteteve. Sipas të dhënave zyrtare në vitin 2017, Kosova importoi 450 milionë ...

 • Çfarë nënshkruan qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës?

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushiKosova dhe Shqipëria kanë nënshkruar në Pejë disa marrëveshje me të cilat brenda gjashtë muajve unifiohen doganat, hiqet romingu dhe parashikohen masa të tjera.

  Me disa marrëveshje të nënshkruara dhe me një fotografi të përbashkët me shenja duarsh që simbolizon shqiponjën, përfundoi mbledhja e përbashkët e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, e cila u mbajt në qytetin ...

 • Rama: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë – përgjigje politike

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushKryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha të hënën se taksa e Kosovës ndaj mallrave serbe është përgjigje politike ndaj veprimeve të Serbisë, ndërsa kritikoi Bashkimin Evropian për qasjen ndaj Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në mbledhjen e përbashkët të qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë që u mbajt në Pejë, rreth 80 kilometra në perëndim të Prishtinës. Të dy ...

 • Shqipëri: Basha-Rama, akuza të ndërsjellta për protestën e dhunshme

  24 Nentor, 2018

  protestaNë Shqipëri, një ditë pas protestës së dhunshme përpara parlamentit kundër projektit për zgjerimin e Unazës së re, për zbatimin e së cilit parashikohet të prishen ndërtesa të shumta banimi dhe shërbimi, kryetari i opozitës Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama u përfshinë në akuza të ndërsjellta për këtë çështje.

  Kryetari demokrat Basha u ndal së pari në projektin ...

 • Zgjerimi i Unazës, banorët përplasen me policinë

  23 Nentor, 2018

  ProtestaProtesta para parlamentit e disa qindra personave që manifestonin kundër projektit për zgjerimin e Unazës së re, në pjesën e njohur si “zona e Astirit”, për zbatimin e së cilit parashikohet të prishen afro 240 ndërtesa banimi dhe shërbimi, u kthye sot në një përplasje të dhunshme me policinë. Të paktën 13 efektivë të policisë u plagosën, mes tyre ...

 • Ambasada e SHBA sërish për hetimet ndaj Tahirit

  21 Nentor, 2018

  TahiriNë Shqipëri, ambasada amerikane u shpreh sot se ajo priste një hetim të plotë për rastin e Ervis Martinajt, i mbetur i plagosur gjatë një përplasjeje me armë zjarri në një lokal në qendër të Tiranës, pak javë më parë, por dhe për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

  Javën e shkuar ambasada amerikane dhe disa seli të tjera ...

 • Vettingu në politikë; Ekspertët e Venecias takojnë opozitën dhe socialistët

  19 Nentor, 2018

  Ekspertet e VeneciasEkspertët e Komisionit të Venecias nisën misionin e tyre dy ditor në Tiranë në Kryesinë e Kuvendit, institucioni, i cili u kërkoi mendim për nismën e opozitës për vettingun e politikanëve.

  Në takimin me nënkryetaren e Kuvendit, reporterët e Venecias kërkuan të mësojnë qëndrimin e mazhorancës lidhur me nismën ligjore të demokratëve, por nënkryetarja Vasilika Hysi i bëri ...

 • Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

  18 Nentor, 2018
  parada e fenereveAmbasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz, e cila inaguroi sistemin foto-voltaik të ndriçimit për herë të parë theksoi se edhe projekte të vogla sjellin ndryshim në jetën e qytetarëve.

  Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore, Rruga Skandërbe, e njohur ...

 • Bruksel, Mogherini: 2019-ta, viti ku do shënohen suksese nga Shqipëria

  14 Nentor, 2018

  bushatiNë Bruksel është mbajtur një konferencë e përbashkët për mediat nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn dhe përfaqësuesja për Politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini.

  E para që mori fjalën ishte Mogherini, e cila tha se viti 2019 do të jetë një vit ku do të shënohen suksese nga Shqipëria.

  “Shqipëria vazhdon të luajë një ...

 • Sot mbushen 110 vjet nga Kongresi i Alfabetit

  14 Nentor, 2018

  kongresi i ManastiritMë 14 Nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare.

  Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"