LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Dita e parë e shkollës për 27 mijë fëmijë

  13 Shtator, 2016

  shkolla-nisiMbi 27 mijë fëmijë nisën sot klasat e para të arsimit fillor shqiptar plot ëndrra për t’iu kushtuar dijes dhe kulturës, një pjesë me mungesa në libra dhe në objekte shkollore, por një pjesë me shkolla të rindërtuara dhe kushte optimale.

  Fëmijët e klasave të para iu bashkuan sot afro 392 mijë nxënësve, djem e vajza të arsimit 9-vjeçar që ...

 • Greqia dhe Shqipëria projekte për rrjetet hekurudhore

  13 Shtator, 2016

  hekurudhaEnti i Hekurudhave të Greqisë, OSE, dhe Hekurudhat shqiptare kanë rënë dakort të bashkëpunojnë për ngritjen e një linje të re hekurudhore që lidh qytetin grek të Follorinës me Pikën kufitare të kapshticës dhe më tej me qytetin e Pogradecit, në juglindje të Shqipërisë. Sipas burimeve zyrtare greke, që i referohen Ministrisë së Transporteve, projekti pritet të mbështetet nga ...

 • TI: Institucionet të dobëta përballë korrupsionit

  9 Shtator, 2016

  nisa-albania-2016Transparency International publikon analizën për Shqipërinë: “Kultura e pandëshkueshmërisë, mungesa e sundimit të ligjit dhe korrupsioni i shfrenuar, çështje që duhen trajtuar urgjentisht”, thuhet në raport

  Një raport gjithpërfshirës, i pari i këtij lloji i organizatës Transparency International për gjendjen e demokracisë në Shqipëri, funksionimin e institucioneve kryesore të saj dhe rolin ei tyre për të luftuar ...

 • Analistët komentojnë për raportin e TI për Shqipërinë

  9 Shtator, 2016

  tiStudiuesit e jetës politike në Shqipëri u shprehën sot se, përballë korrupsionit të përhapur në të gjithë nivelet e administratës, reforma në sistemin e drejtësisë nuk do të sjellë rezultate aq të shpejta sa pret opinioni publik.

  Analistët pohuan se qytetarët presin një përmirësim të shpejtë të gjendjes, por pastrimi i gjyqësorit dhe de-kriminalizimi nuk do të jenë aspak një ...

 • Lu: Situata e krimit, serioze

  7 Shtator, 2016

  luTiranë, ambasadori amerikan: Bosët e krimit vihen rrallë nën akuzë. Problem pandëshkueshmëria. SHBA-të do mbështesin Byronë Kombëtare të Hetimit

  Në Shqipëri, ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se vendi ka nivelin më të ulët të ndjekjeve penale për krime të rënda në Europë dhe problemi ështe pandëshkueshmeria. Duke folur në një konferencë të organizuar nga Qendra Marshall ...

 • Shenjtërohet Nënë Tereza

  4 Shtator, 2016

  Gonxhw BojaxhiuNë Sheshin Shën Petrit dhjetra mijëra njerëz nga vende të ndryshme të botës. Të shumtë dhe shqiptarët të pranishëm në ceremoni. Masa të rrepta sigurie kudo përreth Vatikanit

  Nga Vatikani, Romë

  Dhjetra mijëra njerëz, besimtarë, ndjekës të Nënë Terezës apo dhe njerëz të thjeshtë janë mbledhur sot në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, në ceremoninë gjatë ...

 • Kukës, kanalet vaditëse rivihen në punë pas shumë vitesh

  3 Shtator, 2016

  kanalet ujitese kukesNë Kukës, fushat këtë vit ruajnë ende gjelbërimin pasi kanalet ujitëse pas shumë vitesh janë vënë në punë nga Bashkia Kukës. Fermerët janë në pikun e punëve në bujqësi dhe prodhimet duken të mbara.

  Fermerët e Kalimashit, pas tetë vitesh kanë ujë në parcela e i gëzohen këtij fakti duke rritur shpresat  për ...

 • Degëzimi i gazjellësit TAP i ofrohet Kosovës

  2 Shtator, 2016

  tap kosoveKy projekt nis si një degëzim i gazjellësit TAP nga Shqipëria deri në Kroaci. Qeveria e mëparshme e Kosovës pati deklaruar se do të lidhej me TAP, por deri tani ska asgjë konkrete.

  Pas studimit të fizibilitetit, qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi kanë sigurar fondin falas prej 2.5 milionë eurosh nga Bashkimi Europian, për hartimit e projektit ...

 • Engel: “Tirana, Prishtina dhe Shkupi duhet të ndjekin rregullat demokratike”

  2 Shtator, 2016

  EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel deklaroi në Tiranë se ishte optimist për rrugën që mori reforma në sistemin e drejtësisë.

  Zoti Engel u takua me politikanët kryesorë, me të cilët diskutoi për këtë reformë, për luftën ndaj korrupsionit dhe marihuanës.

  Në intervistën për “Zërin e Amerikës”, zoti Engel komentoi edhe zhvillimet në Kosovë, ku tha se çështjet nuk mund ...

 • Tiranë: Instituti Alb-Shkenca dhe diaspora shkencore

  2 Shtator, 2016

  Instituti Alb shkencaNë Tiranë, Instituti Alb-Shkenca zhvilloi sot takimin e 11-të ndërkombëtar. Instituti ka mbi 250 antarë, të cilët janë studiues shqiptarë nga vende të ndryshme të botë.

  Drejtuesit e tij, pohojnë se janë të gatshëm, në bashkëpunim me zyrtarët vendorë, që të ndihmojnë vendin e tyre me programe shkencore zhvillimi. Korrespondenti ynë, Ilirian Agolli, njofton nga Tirana.

  Instituti Alb-Shkenca zhvilloi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"