LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria e Kosova, të fundit në rajon për të ardhurat për frymë

  27 Tetor, 2018

  ardhurat per frymeSi Shqipëria dhe Kosova renditen të fundit në Evropë (pa përfshirë vendet e ish-Bashkimit Sovjetik) për të ardhurat për frymë, sipas të dhënave të fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, që ka përditësuar shifrat në “Pasqyrën Ekonomike Globale” të tetorit 2018.

  Për vitin 2018, Shqipëria vlerësohet të ketë të ardhura për frymë prej 5261 dollarësh, në vend të 102 ...

 • Shqipëri: Jep dorëheqjen Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj

  27 Tetor, 2018

  MPB TiraneDorëheqja e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u bë e ditur të shtunën (27.10) nga një njoftim i kryeministrit Edi Rama, në median sociale, që bën me dije, se ka pranuar dorëheqjen e ministrit të Xhafaj.

  Nga postim i kryemnistrit të Shqipërisë, Edi Rama duket se arësye për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj,  është kërkesa për  “shpejtësi, ...

 • Shqipëria fton investitorë gjermanë të zhvillojnë infrastrukturën aero-portuale

  27 Tetor, 2018

  Andreas ScheuerAndreas Scheuer, ministër i Transportit dhe Infrastrukturës Dixhitale të Republikës Federale të Gjermanisë, përfundoi të premten ( 26.10.2018 ) një vizitë zyrtare, një ditore, në Tiranë.

  Gjermania dhe Shqipëria konfirmojnë interes ë përbashkëtë për të thelluar bashkëpunimin në infrastrukturë dhe energji, kjo doli në ,pah gjatë vizitës në Tiranë (26.10) të ministrit gjerman të Transpportit dhe Infrastrukturës Dixhitale të ...

 • Mbyllja e basteve, Ahmetaj në “Open”: Një nga arsyet, lufta kundër krimit

  25 Tetor, 2018

  kuvendi ALKëtë të enjte Kuvendi i Shqipërisë me 75 vota pro vendosi mbylljen më 31 dhjetor të këtij viti të lojërave të fatit. Për të folur për këtë vendim në studion e “Open” i ftua ka qenë ministri i Financave, Arben Ahmetaj, i cili theksoi një nga dy arsyet e këtij vendimi ka qenë edhe lufta kundër krimit.

  Ahmetaj vuri ...

 • Tiranë: Parlamenti miratoi rrëzimin e Teatrit Kombëtar

  25 Tetor, 2018

  teatriEdhe pas 9 muaj protesta të përnatshme të qytetarëve dhe artistëve në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, edhe pasi Presidenti i Republikës e ktheu dy herë projek-ligjin në parlament për shumë shkelje të Kushtetutës, deputetët socialistë, në mungesë të opozitës, e rivotuan idenë për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe zhvillimin e zonës me disa kulla dhe një teatër të ri. ...

 • Top Talk/ Financimet greke, Kocaqi: “Zien” Athina, hesht Tirana

  23 Tetor, 2018

  helena kocaqiSkandali i financimeve greke ka tronditur opinionin dhe politikën në Greqi. Opozita greke kërkon zgjerim hetimesh për sasinë dhe destinacionin e parave, ndërsa në vendin tonë nuk ka asnjë reagim.

  Profesoresha e Shkencave Politike, Helena Kocaqi, e ftuar në studion e “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja, deklaroi në lidhje me financimet greke se “çdo shtet që i thotë ...

 • “Zgjidhja”: Të ndalohen fondet e fshehta që vijnë nga jashtë për komunitetet fetare!

  23 Tetor, 2018

  k.kokedhimaPartia “Zgjidhja” e drejtuar nga Koço Kokëdhima ka kërkuar sot nga qeveria shqiptare që të bëjë transparencë për fondet e komuniteteve fetare që merren nga jashtë, pas informacioneve se ministria greke bënte pagesa sekrete për kishën ortodokse.

  “Zgjidhja” ngre pyetjet “përse jepen këto para, që të mos bëhen meshat në gjuhën shqipe? Që të ndryshojë statuti i Kishës Autoqefale që ...

 • Ankaraja ndalon Athinën. Cavusoglu: Nuk lejojmë zgjerim të ujërave greke

  23 Tetor, 2018

  cavusogluAnkaraja i është kundërvënë sërish Athinës, pas deklaratave të ish-ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, i cili ndërsa dorëzonte mandatin tha se Greqia do të zgjerojë vijën e saj bregdetare nga 6 në 12 milje, duke filluar nga ishulli Otonos e deri në Kythira, e në vazhdim deri në përcaktimin e Zonës Ekskluzive Ekonomike me Egjiptin.

  Ministri i Jashtëm turk, Mevlut ...

 • Top Talk/ Doda për financimet greke: Presidenti të mbledhë Këshillin e Sigurisë

  23 Tetor, 2018

  mensila dodaSekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda kërkoi nga Presidenti Ilir Meta në studion e “Top Talk” që të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare në lidhje me çështjen e financimeve greke.

  “Nuk ka qenë vetëm Ministria e Jashtme greke që ka dhënë fonde. Edhe ministritë e tjera kanë fondet e tyre, kështu që shifra është shumë e madhe. Është ...

 • Studimi, ndryshojnë tendencat e emigrimit të shqiptarëve: 52% mendojnë largimin

  20 Tetor, 2018

  shpernguljetMë shumë se gjysma e popullsisë shqiptare do të donte të shkonte në vendet më të pasura dhe me shkollim më të mirë, tregoi një studim i publikuar ditën e premte.

  Studimi, i udhëhequr nga Russell King i Universitetit të Sussex dhe studiuesi shqiptar Ilir Gedeshi, zbuloi se migrimi potencial i vendit ishte rritur nga 44 përqind në 2007-ën, në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"