LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tokat, del emri i Konomit; gjyqtarit të vrarë i falsifikuan firmën për 110 milionë euro

  14 Qershor, 2016

  KONOMIProkuroria e Vlorës sekuestroi 89 hektarë tokë me vlerë 110 milionë euro në Zvërnec, një zonë me potencial të lartë në investime për turizëm.

  Toka është përfituar në mënyrë të paligjshme nga Raimond Mezi, i njëjti person që përfitoi 220 hektarë toke edhe në Karaburun. Sipas prokurorisë, skema është realizuar në të njëjtën mënyrë dhe ...

 • Arrestimi i Rroshit, Prokuroria: Na rezulton jo me 2, por 5 emra

  14 Qershor, 2016

  banditi roshiProkuroria thotë se në çështjen e kryebashkiakut të dorëhequr të Kavajës, Elvis Rroshi ka si prova kundër tij përveç formularit të vetëdeklarimit edhe dy shkresa të përcjella përmes Interpol Tiranës në të cilat autoritetet e huaja përcjellin informacion për të.

  Në përgjigje të 8 qershorit Zvicra njofton Shqipërinë se ky shtetas njihet me emrat ...

 • Steinmeier në Tiranë: Pa reformën në drejtësi, nuk përshpejtohet integrimi në BE

  14 Qershor, 2016

  Rreth shtatë orë qëndrimi në Tiranë të ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier patën si kryefjalë reformën në drejtësi.

  SteinmeierShefi i diplomacisë gjermane Steinmeier pati rast që të shkëmbente mendime me zyrtarë të lartë të mazhorancës dhe opozitës. Në takime u prekën edhe temat për bashkëpunimin mes dy vendeve si dhe procesi i integrimit europian të vendeve aspirante të ...

 • Roth: duam që BE ta shtojë praninë në vendet e Ballkanit

  14 Qershor, 2016

  Michael Roth për DW: Steinmeier do të japë një sinjal të qartë në Shqipëri: nëse bëni detyrat e shtëpisë dhe reforma gjyqësore më në fund do të zbatohet, kjo është një arritje e madhe në rrugën drejt BE-së.

  Michael RothMichael Roth, Ministri i shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane

  DW: Temat e Global ...

 • Tiranë: Miratohet projekti i reformës në drejtësi, pa deputetët e opozitës

  14 Qershor, 2016

  reforma drejtesiDeputetët socialistë në komisionin e posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi votuan sot nen për nen projektin e kësaj reforme, pasi përfaqësuesit e opozitës u larguan nga mbledhja.

  Pjesa e mbetur e komisionit vazhdoi miratimin nen për nen dhe në parim të draftit të përgatitur, ndërsa mbledhja u ndoq nga afër prej ambasadorit amerikan Donald Lu dhe ambasadores ...

 • Euro 2016: 31 lojtarë me origjinë shqiptare

  14 Qershor, 2016

  Përfaqësuesja e Shqipërisë ndodhet testit ndoshta edhe vendimtar për vazhdimin e garave. Vazhdojnë spekulimet për Shaqirin dhe lojtarët e tjerë me origjinë shqiptare. Mustafi titullar edhe kundër Polonisë?

  xhakaKombëtarja e Shqipërisë humbi në ndeshjen e parë të Kampionitit Evropian, por dyert ende janë të hapura për vazhdimin e garave. Në ndeshjen e së mërkurës me Francën kuqezinjtë do ta kenë ...

 • Arrestohet Elvis Rroshi bashkiaku i Kavajës

  13 Qershor, 2016

  Elvis RoshiGjykata vendosi arrest me burg për kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi, i dyshuar për “fallsifikim i vulave, stampave dhe formularëve” me plotësimin e formularit të dekriminalizimit.

  Këtë masë e kërkoi prokuroria e Tiranës, e cila gjeti se Rroshi nuk ka paraqitur në formularin “për Dekriminalizimin” të dhëna penale dhe personale, të cilat janë ...

 • Reagimi i opozitës për reformën në drejtësi, pas komenteve të kryeministrit Rama

  13 Qershor, 2016

  BashaKryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi në një konferencë shtypi se opozita po bën detyrën e saj për mos-kapjen e drejtësisë nga qeveria.

  Zoti Basha tha se vendet e rezervuara, të rekomanduara nga komisionin e Venecias, janë garancia për mos-kapjen e drejtësisë, sepse drejtësia e kapur politikisht do të mbrojë korrupsionin qeveritar dhe krimin.

  Ai shtoi se ...

 • Drejtësia, Rama: Çfarë nuk tolerojmë

  13 Qershor, 2016

  ramaKryeministri: Nuk heqim dorë nga 2/3 për përzgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të kualifikimit dhe të Kolegjit të Apelimit. Për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe atë të Prokurorisë gati të gjejmë zgjidhje. Nesër teksti i ndryshimeve në Komisionin e Posaçëm parlamentar

  Në Shqipëri kryeministri Edi Rama përsëriti sot se po bëhen përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje ...

 • Europiani në TCH, nga ceremonia, transmetimet live, komente dhe emisione…

  10 Qershor, 2016

  tch europianiPër një muaj me radhë Top Channel kthehet në një fushë gjigante futbolli për të gjithë shqiptarët anembanë globit.

  Televizioni më i ndjekur i shqiptarëve starton mbrëmjen e kësaj të premteje një maratonë transmetimesh që do t’i dedikohet thuajse tërësisht Europianit 2016 në Francë, një turne ku kombëtarja kuqezi merr pjesë për herë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"