LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • DASH-i mbi liritë fetare në Shqipëri dhe Kosovë

  29 Maj, 2018

  dashDepartamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët.

  Në këtë raport analizohet në kapituj të veçantë edhe liria e besimit në Shqipëri ...

 • Kancelari austriak kërkon negociatat për Shqipërinë

  28 Maj, 2018

  Kurz“Me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet të hapim shpejt negociatat”, është shprehur kancelari austriak, Sebastian Kurz për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”.

  Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz kërkon hapjen e shpejtë të negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë. “Kush kërkon të mënjanojë konfliktet në fqinjësinë tonë në Ballkanin Perëndimor dhe do të kontribuojë për stabilizimin, ai duhet t’u ...

 • Schütz – Ne jemi në anën tuaj

  28 Maj, 2018

  Ambas SchutzMe “Festë në Rrugë“ festohet në Tiranë 30 vjetori i bashkëpunimit ekonomik për zhvillim, Gjermani – Shqipëri.

  Një përvjetor që meriton një festë të pazakontë për rezultate të pazakonta: pjesëmarrjen e qytetarëve, përfituesve të drejtëpërdrejtë nga bashkëpunimi mes dy vendeve.  Panair në rrugë, produkte të biznesit shqiptar të mbështetur nga Gjermania, muzikë, argëtim, informacion, marrdhënie të reja.

  Gjermania – donatorja ...

 • Koncesionet e debatueshme të inceneratorëve në Shqipëri

  23 Maj, 2018

  inceneratoretNë Shqipëri, një seri kompanish të vogla në ortakëri me njëra-tjetrën dhe kompani me pronarë të panjohur të rregjistruara në parajsa fiskale janë fituese të tre koncesioneve të inceneratorëve. Kjo dëshmohet nga dokumentat e siguruara nga Zëri i Amerikës lidhur me këto projekte të cilat sipas specialistëve pritet të shumëfishojnë kostot e trajtimit të mbetjeve në kurriz të taksapaguesve.

  I ...

 • Shqipëri: Studim mbi përndjekjen e shkencëtarëve në diktaturë

  21 Maj, 2018

  konferenca trNë Tiranë, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentat e Sigurimit të Shtetit sapo ka nisur një studim mbi përndjekjen e shkencëtarëve shqiptarë gjatë diktaturës komuniste.

  Studimi përfshin dekadën e parë të diktaturës, 1945-1954, kur regjimi komunist e shoqëroi instalimin e vet me vrasjen dhe burgosjen e dhjetëra dijetarëve shqiptarë.

  Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit zhvilloi në Tiranë ...

 • Mali i Zi paralajmëron për mur kufitar me Shqipërinë

  21 Maj, 2018

  BozhajeMali i Zi nuk e përjashton mundësinë e ndërtimit të një muri me tela në kufirin me Shqipërinë për të parandaluar kalimin e emigrantëve ilegalë. Kështu ka deklaruar këtë të dielë një zyrtar i qeverisë malazeze. Për shkak të fluksit të emigrantëve ilegalë, kryesisht sirianë, që kalojnë nga Shqipëria drejt Malit të Zi, po mendohet të ndërmerren masa ...

 • Opozita publikon identitetin e dëshmitarit kundër vëllait të ministrit të Brendshëm

  18 Maj, 2018

  87DFEF1A-2A27-48BE-BC7Albert VeliuNë Tiranë, Partia Demokratike e opozitës publikoi identitetin dhe dëshmitë e bashkëpunëtorit, që kreu audio-regjistrimin me Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të brendshëm, ku pretendohet riaktivizimi i tij në veprimtari kriminale dhe trafiqe narkotikësh.

  Opozita e ndërmori këtë hap pas deklaratave të qeverisë se përgjimet ishin të manipuluara dhe synonin destabilizimin e vendit.

  Dëshmitari, Albert Veliu, garantoi se zëri në ...

 • BE-ja premton ardhmëri evropiane për Ballkanin Perëndimor

  18 Maj, 2018

  SofjeBashkimi Evropian dhe gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnjë e Hercegovina, i dhanë fund takimit të lartë në Sofje me një deklaratë për përmirësimin e lidhjeve infrastrukturore si dhe për përmirësimin e sigurisë, luftën kundër radikalizmit dhe për migrimet.Raportuesi për Shqipërinë Frei: “Përballë ligjit duhet të jenë të gjithë njësoj” 18 Maj, 2018

  FreiTë enjten u mblodh në Berlin grupi i punës i deputetëve të CDU/CSU, që merret me Ballkanin Perëndimor. Ai do të vendosë për çeljen e negociatave me Shqipërinë në BE. Një intervistë me raportuesin për Shqipërinë.

  DW (shqip): Zoti Frei, deri tani grupi i punës i deputetëve të CDU/CSU në Bundestag nuk është shprehur qartë pro ose kundër çeljes së negociatave të ...

 • Debati për nenin e ekstradimit, reagon BE

  17 Maj, 2018

  BENë Shqipëri, Delegacioni i Bashkimit Europian reagoi lidhur me debatin e hapur mbi ndryshimin e nenit për ekstradimet në Kodin e Procedurës Penale. Duke ju përgjigjur interesimit të “Zërit të Amerikës” për këtë çështje, duke qenë se i gjithë procesi i Reformës në Drejtësi dhe paketa e ligjeve shoqëruese u asistua ngushtësisht dhe nga misioni europian Euralius, Delegacioni ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"