LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Bushati takon Mogherinin dhe Hahnin

  16 Shkurt, 2016

  bushati mogheriniGjatë ditës së dytë të vizitës së tij në Bruksel, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati zhvilloi takime me Përfaqësuesen e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe me Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Sipas njoftimit të Zyrës së Shtypit të Ministrisë së ...

 • Kerry në Tiranë: Mbështetje reformave

  15 Shkurt, 2016

  Sekretari amerikan i Shtetit: Vendi po lëviz në drejtimin e duhur. Vlerësime dhe për angazhimin e Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit. Diskutohet Reforma në Drejtësi. Takim dhe me kryetarin e opozitës Basha.

  Kerry RamaSekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha sot në Tiranë se Shtetet e Bashkuara mbështesin reformat e ndërmarra dhe se vendi sipas tij është në rrugën e ...

 • Zyrtari i DASH: Mesazhi i vizitës, reforma dhe lufta kundër korrupsionit

  15 Shkurt, 2016

  KerryNjë zyrtar i Departamentit të Shtetit që foli me gazetarët që shoqëronin Sekretarin John Kerry, gjatë udhëtimit për në Shqipëri, tha se qëllimi kishte qenë që vizita të bëhej në dhjetor kur zoti Kerry ishte në rajon, por meqenëse nuk kishte pasur kohë të mjaftueshme ishte shtyrë për këtë radhë.

  Zyrtari tha se Shqipëria ka një rol të rëndësishëm në ...

 • 8 orët e blindimit të Tiranës, ja plani i masave

  13 Shkurt, 2016

  policia shtypiTirana po u jep ‘dorën e fundit’ përgatitjeve për pritjen e Sekretarit Amerikan të Shtetit, John Kerry. Rrugët e kryeqytetit, duke nisur nga Aeroporti i Rinasit, janë veshur me flamujt e Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndërsa Policia e Shtetit ka bërë të ditur edhe planin e masave për mbarvajtjen e vizitës së ...

 • Bien interesat e kursimeve, ekspertët: Preken të vegjlit

  13 Shkurt, 2016

  KURSIMETTë dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se interesat kanë rënë thuajse për të gjithë instrumentat kryesorë të kursimit.

  Sipas Bankës, për depozitat njëvjecare, interesat kanë zbritur në 1.4 përqind duke qenë më të ulta edhe se inflacioni, ndërkohë që të njëjtën tendencë kanë ndjekur edhe depozitat më afatgjata.

  Në dy vitet të fundit shumë ...

 • Sekretari Kerry në Tiranë, masa të rrepta sigurie

  13 Shkurt, 2016

  Në kryeqytet do të angazhohen 1548 punonjës policie. Në terren edhe Garda, e shërbimet sekrete. Të bllokuara akset rrugore ku do të kalojë Sekretari amerikan i Shtetit

  John KerryNë Shqipëri policia njoftoi sot se ka marrë masa të forta sigurie për të garantuar vizitën e Sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry, gjatë paradites së nesërme në Tiranë. ...

 • Kodheli: Vizita e John Kerryt – mesazh mbështetje për reformën e drejtësisë në Shqipëri

  13 Shkurt, 2016

  Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli e ftuar në Konferencën e Sigurisë në Mynih në intervistë me DW flet mbi sfidën e terrorizmit dhe politikën shqiptare të mirëpritjes së refugjatëve, në rast të ardhjes nga Maqedonia.

  Min KodheliMinistrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli

  Deutsche Welle: Rreziku nga terrorizmi i të ashtuquajturit “Shteti Islamik” është ...

 • Hyn zyrtarisht në fuqi moratoriumi i pyjeve

  12 Shkurt, 2016

  druZyrtarisht, hyn sot në fuqi moratoriumi 10-vjeçar i pyjeve, pas botimit në Fletoren Zyrtare. Sipas këtij moratoriumi nuk do të lejohet më shfyrtëzimi i lëndës drusore, me përjashtim të rasteve për dru zjarri.

  Ministri i Mjedisit, Lefter Koka e ka quajtur një vendim historik që do të ndryshojë të ardhmen e pyjeve. Ai ka kërkuar ...

 • Qeveria, opozita shkëmbejnë akuza

  12 Shkurt, 2016

  rama + bashaOpozita në Tiranë nuk e pranoi projek-ligjin mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, sepse sipas saj, drejtuesit e këtij institucioni të ri kundër korrupsionit qeveritar varen në mënyrë paradoksale nga qeveria. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se projekt-ligji që miratoi dje qeveria për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit nuk është varianti që opozita aprovoi pak ...

 • Tahiri në Kuvend: Drafti i Byrosë, i dakordësuar pikë për pikë

  11 Shkurt, 2016

  tahiriNë seancën e sotme parlamentare, Byroja Kombëtare e Hetimit dhe drafti i qeverisë për të është bërë objekt debati e replikash. Maxhoranca pretendon se është drafti i dakordësuar pikë për pikë me opozitën, kjo e fundit thotë se është tjetër version.

  Në fjalën e tij, Saimir Tahiri, duke mbrojtur draftin për Byronë Kombëtare të Hetimit, theksoi faktin se pavarësisht se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"