LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Projekti TAP, nisin punimet për ndërtimin e tubacioneve

  9 Shkurt, 2016

  tap tubacionetProjekti i ndërtimit të gazsjellësit Natyror Trans Adriatik (TAP) në Shqipëri  ka filluar punimet ndërtimore për rrugët hyrëse dhe  urat ndihmëse në zonat e Korçës, Beratit dhe Fierit si dhe fillimin e shpërndarjes së tubacioneve.

  Përfitimet e Shqipërisë nga ky projekt janë të shumta, bazuar kjo edhe në pozicionin dhe peshën e Shqipërisë në pozicionin gjeopolitik.

  TAP do t’i ofrojë ...

 • Fleckenstein dhe Kukan në Tiranë: Në fokus, drejtësia

  8 Shkurt, 2016

  kukan-fleckensteinEurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan kanë mbërritur paraditen e kësaj të hëne në Tiranë, ku fillimisht janë takuar me ambasadoren e BE-së, Romana Vlahutin.

  Në një prononcim për mediat, Fleckenstein ka deklaruar se në fokus të kësaj vizite është reforma në drejtësi.

  “Është shënuar progres për reformën në drejtësi, por duhet të presim Komisionin e ...

 • “Standard & Poor’s”: Papunësia në Shqipëri, më e ulëta në rajon

  8 Shkurt, 2016

  Papunesia shqiperiaPapunësia është një nga nga çështjet më të debatuara, si në Shqipëri ashtu edhe në vende të tjera të botës.

  Por krahasuar me vendet e rajonit, Shqipëria ka nivelin më të ulët të papunësisë dhe parashikohet që të jëtë në ulje për tre vitet e ardhshme, raporton Radio-Televizioni Shqiptar.

  Sipas raportit të publikuar pak ditë më parë nga agjencia “Standard ...

 • Blendi Klosi: Profesioni – rruga e vetme e emigrimit në Gjermani

  8 Shkurt, 2016

  BE ofron mbështetje prej 30 milionë eurosh për arsimin profesional në Shqipëri. Ministri shqiptar i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi mbi punësimin në Gjermani, të riardhesuarit si edhe shanset e shkollimit profesional.

  Blendi klosiDeutsche Welle: Z. Ministër, numri i azilkërkuesve të riatdhesuar në Shqipëri nga autoritetet gjermane po rritet. Çfarë masash po merren nga Ministria juaj, që të riatdhesuarit dhe familjet ...

 • Projekti i telemjekësisë në Shqipëri

  7 Shkurt, 2016

  mjekuAgjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar USAID po mbështet prej 8 vjetësh një projekt të tele-mjekësisë në Shqipëri dhe në Kosovë.

  Ideuesi dhe drejtuesi i këtij projekti, dr.Rifat Latifi, thotë se tashmë, që rrjeti i telemjekësisë u shtri në të gjithë territorin, është koha që shëndetësia shqiptare të përfitojë sa më shumë prej saj.

  Në kërkim të vrasësve, policia: 3 milionë lekë për çdo informacion të vlefshëm 4 Shkurt, 2016

  ngjarja elbasanTre milionë lekë të reja ka vënë në dispozicion Policia e Shtetit për çdo informacion të vlefshëm që çon në zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve të masakrës së Elbasanit.

  Policia kërkon bashkëpuinimin e komunitetit, teksa ende nuk ka rënë në gjurmët e autorëve të vrasjes së tre personave.

  “Sigurojmë anonimatin për çdo shtetas ...

 • Blushi-Berishës: Ke rrahur ministra të Jashtëm në zyrën tënde

  4 Shkurt, 2016

  blushiKa mjaftuar një koment i deputetit të PD-së, Sali Berisha për garën në Partinë Socialiste, drejtuar deputetit socialist Ben Blushi, që në sallë të nisin debate mes palëve.

  Berisha tha në foltoren e Kuvendit se, Blushi nuk po bën një garë të mirë për kreun e PS-së. Por deputeti socialist iu kundërvu duke i kujtuar se modeli që Berisha krijoi ...

 • Elbasan, 3 të vrarë, 7 të plagosur

  4 Shkurt, 2016

  Një grup personash qëlluan me breshëri automatiku drejt një lokali. Ngjarja dyshohet për motive të vjetra hasmërie. 3 nga të plagosurit në gjendje kritike për jetën

  elbasanQyteti i Elbasanit u trondit mbrëmjen e djeshme kur një grup i armatosur qëlloi me breshëri kallashnikovi drejt një lokali në afërsi të zonës së stadiumit. Tre persona mbetën të vdekur në vend, ndërsa ...

 • Malaj: Demokratizimi i partisë, kusht për qeverisje demokratike

  4 Shkurt, 2016

  Ish ministri i Financave i Shqipërisë, Arben Malaj, tha se pa demokratizuar partinë nuk mund të ketë një qeverisje demokratike. Në një intervistë në studion e Zërit të Amerikës, Zoti Malaj iu referua një debati të rindezur brenda Partisë Socialiste në prag të zgjedhjeve për kryesinë e saj. Zoti Malaj, i cili më parë ka qenë pjesë e përpjekjeve brenda PS për ta demokratizuar partinë, tha se debati nuk dëmton. ...

 • Ndahet nga jeta akademiku Kristo Frashëri

  1 Shkurt, 2016

  akademik kristo-frasheriËshtë ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare akademiku Kristo Frashëri. Sipas njoftimit të shpërndarë nga Akademia e Shkencave, profesori është shuar nga shkaqe natyrore mbremjen e së dielës.

  Ceremonitë në nderim të tij do të mbahen ditën e mërkurë më 3 shkurt, nga ora 12 deri në ora 13, në Akademinë e Shkencave.

  Kristo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"