LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqetësimi i Yuri Kim për SPAK, ambasadorja jep mesazhe për transparencë në zgjedhjen e drejtuesit

  23 Nentor, 2022

  YuriAmbasadorja e SHBA në Tiranë Yori Kim paralajmëroi të gjithë të interesuarit e mundshëm që mund të influencojnë ne zgjedhjen e kreut të ri të SPAK, të qëndrojnë larg nga ky proces.

   

  “Është thelbësore që procesi të jetë transparent, që kreu i ri i të jetë i zgjedhur në bazë të kualifikimit dhe rezultateve dhe  i aftë dhe i vendosur ...

 • Pas 20 vitesh në Amerikë, le pas gjithcka dhe kthehet në Shqiperi: Mjaft më! Ja çfarë më gjeti atje

  21 Nentor, 2022

  kthimiCdo dite dëgjojmë nga emigrantët, sidomos të Amerikës, që me zor presin të arrijnë moshën e pensionit për t’u kthyer në vendin e tyre. Aneta Mihali Xhiku nuk priti.

   

  U kthye në Shqipëri edhe pse mundësitë për të punuar në vendin ku ishte investuar në më shumë se 20 vitet e fundit, ishin mjaft të mira. Nuk u kthye as ...

 • Situatë e jashtëzakonshme në Shkodër nga shkarkimet e hidrocentraleve/ 2 viktima, mijëra hektarë tokë dhe qindra banesa të përmbytura

  21 Nentor, 2022

  vershime1855 hektarë tokë dhe 482 banesa janë përmbytur në Shkodër gjatë natës së kaluar, për shkak reshjeve të dendura të shiut dhe shkarkimeve të hidrocentraleve.

  Autoritetet njoftojnë se hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.00,shënoi kuotën 7.50 m, ndërsa hidrometri i lumit Drin shënoi kuotën 7.40m, nga  7.50 m që është maksimumi.

  Në njësinë administrative Ana e Malit, sipërfaqja e tokës ...

 • Diasporat më të mëdha në botë

  18 Nentor, 2022

  diasporaLista e vendeve me përqindjen më të madhe të popullsisë vendase që jeton në diasporë zbulon histori lufte dhe shpërnguljeje, por edhe stanjacion ekonomik dhe mungesë perspektive. Ndërsa ka shumë arsye pse dikush mund të largohet nga vendi ku ka lindur, vendet e vogla preken më shpesh nga fenomeni pasi ato janë në thelb në disavantazh kur ofrojnë mundësi ...

 • Shqipëri, 11 urdhëra të rinj arresti për inceneratorin e Fierit

  16 Nentor, 2022

  inceneratori i FieritNë Shqipëri, Prokuroria e Posaçme njoftoi sot se ka lëshuar 11 urdhëra arresti në kuadër të hetimeve për inceneratorin e Fierit. Bëhet fjalë për ish administratorë të kompanisë dhe drejtuesë shoqërish private që dyshohet të jenë përfshirë në manovra financiare fiktive me vlera disa milionë eurosh.

   

  Vetëm 5 prej tyre janë arrestuar ndërsa të tjerët janë shpallur në ...

 • SHBA: Akademikët shqiptarë analizojnë rolin e diasporës në marrëdhëniet mes dy vendeve

  14 Nentor, 2022

  Faik Konica dhe Fan NoliShoqata për Studime Shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbajti një diskutim me tema të ndryshme për të shënuar 100 vjetorin e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane. Akademikë shqiptarë në SHBA diskutuan ndër të tjera për veprimtarët që punuan shumë për të mos lejuar copëtimin e Shqipërisë dhe lidhjet që kishte Nëna Tereza me presidentët amerikanë. Studiuesi shqiptaro-amerikan, Nicholas ...

 • Hipper: Ballkani Perëndimor duhet të harmonizojë plotësisht politikën e vizave me BE-në

  11 Nentor, 2022

  Zëdhënësja e Komisionit Europian për Punët e Brendshme HipperZëdhënësja e Komisionit Europian për Punët e Brendshme, Hipper thekson për DW domosdoshmërinë e harmonzimit të politikës së vizave në vendet e Ballkanit Perëndimor, me atë të BE. Shkaku: rritja e migrimit të parregullt.

   

  DW: A do të marrë Komisioni Europian në konsideratë pezullimin e udhëtimit pa viza nga Shqipëria dhe Serbia ...

 • Shqipëri: Hidrocentrali i Skavicës, projekti i kundërshtuar prej dekadash

  10 Nentor, 2022

  Dibër, lugina e SkavicësNjë hidrocentral me kapacitet instalimi 210 megavatë, që planifikohet të ndërtohet në Skavicë të Kukësit, në lumin Drini i Zi, rrezikon më shumë se 30 fshatra në Dibër, zona kufitare me Skavicën.

   

  Një rrugë thuajse e pakalueshme dhe sfilitëse lidh fshatrat e Dibrës me Skavicën në Kukës, aty ku pritet të ndërtohet hidrocentrali aq shumë i debatuar ...

 • “Epidemia” e ikjes, psikologët: Pakënaqësia dhe pasiguria po përzënë shqiptarët

  7 Nentor, 2022

  IK“Do iki”, epidemia që ka mbërthyer të madh e të vogël. Pakënaqësia dhe pasiguria, në themel të psikologjisë së turmës.

   

  Emigracion ka pasur dhe do të ketë në çdo kohë, në gati gjithë botën, por largimi në përmasat e një “epidemie” i shqiptarëve, janë gati 700 mijë në më shumë se 10 vjet, ikja më çdo kusht nga vendi, ka ...

 • Financime për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore në Shqipëri

  6 Nentor, 2022

  GjirokastraMinistria e Kulturës në Shqipëri po mbështet financiarisht rreth 40 projekte restaurimi të monumenteve në disa qytete historike. Në Gjirokastër modeli i ri i bashkëfinancimit me pronarët ka gjetur interes për të shpëtuar shumë shtëpi karakteristike që rrezikojnë të shemben. Pronarët thonë se po nxiten për investime nga zhvillimi i turizmit, por po përballen me kostot e rritura të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"