LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Programi “Code for Albania” dhe të rinjtë shqiptarë

  21 Qershor, 2020

  Code for AlbaniaProgrami “Code for Albania” çeli sërish këtë vit aplikimet për nxënësit e shkollave 9-vjeçare në të gjithë Shqipërinë.

  Ky program u krijua nga diaspora shqiptare në Silicon Valley në bashkëpunim me organizatën amerikane Code.X.

  Në të mësohet kodim dhe mendim kritik me instruktorë amerikanë dhe shqiptarë.

  Organizatorët e programit “Code for Albania” dhe Alfa Plan i gjetëm në një orë leksioni të ...

 • 53 raste të reja, 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  20 Qershor, 2020

  Dr. Flutra BeqoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 320 testime për të dyshuar të prekur me COVID19 nga të cilat janë konfirmuar 53 raste pozitive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 12 qytetarë, duke ...

 • 50 raste të reja dhe 1 humbje jete

  19 Qershor, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 330 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 50 raste positive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 28 qytetarë, duke ...

 • Tuneli i Llogorasë/ “Për 7 minuta nga Dukati në Palasë”

  19 Qershor, 2020

  https://youtu.be/sGQgxjsX56k

  Qeveria ka shpallur garën për projektin e detajuar për tunelin e Llogorasë.

  Ministrja Balluku tha se: Tuneli i Llogorasë, është ëndërr jo vetëm e qeverisë, por e çdo shqiptari. Do nisim një proces të një gare ndërkombëtare.Tuneli do të jetë 6 km i gjatë. Akses i prekshëm nga të gjithë. Nga Dukati në urën e Palasës është 55 minuta, falë tunelit rruga do përshkohet për 7 minuta.

  Ndërkohë kryeministri Edi Rama tha ...

 • 66 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  18 Qershor, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 280 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 66 raste pozitive kryesisht kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive, si dhe raste të reja në proces hetimi.
  Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë është si vijon: 32 raste ...

 • Manastirliu: Zero tolerancë për subjektet që shkelin protokollet e sigurisë për mbrojtjen nga Covid-19

  17 Qershor, 2020

  Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me inspektorët e Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor të Tiranës, për intensifikimin e kontrolleve për zbatimin e protokolleve të sigurisë anti-COVID.

  Manastirliu është shprehur se duhet të mos ketë tolerancë për shkelësit e ligjit, duke e konsideruar çdo thyerje të rregullit si rrezik për shëndetin e popullatës,

  “Unë e di që ju keni qenë në terren çdo ditë dhe keni bërë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 82 raste të reja në 24 orët e fundit, një humbje jete

  16 Qershor, 2020

  Dr. Marjeta DervishiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon të respektohen masat e vendosura. Mbajtja e maskës domosdoshmëri, nëse nuk respektohet distanca fizike

  Rastet ditore të identifikuara pozitive po vijojnë të rriten, ndërsa vihet re se është ulur vigjilenca dhe moszbatimi i rregullave të përcaktuara.

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 364 testime ...

 • Poeti Moikom Zeqo ndërroi jetë në moshën 71 vjeçare

  15 Qershor, 2020

  Moikom ZeqoPoeti i njohur shqiptar Moikom Zeqo ndërroi jetë sot në Tiranë në moshën 71 vjeçare pas një sëmundje të rëndë.

  Gjatë 52 vjet krijimtari të pandërprerë, ai botoi 66 vepra, nga të cilat 15 vëllime poetike, 18 prozë letrare, si dhe 33 monografi për historinë dhe kulturën shqiptare.

  Shumë nga veprat e Mokiom Zeqos janë përkthyer e botuar në SHBA, Europë dhe ...

 • Tritan Kalo: Rimbyllja është e pamundur, ja si duhet të ecim përpara

  13 Qershor, 2020

  kalo-1Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, thotë se kundër rimbylljes së jetës dhe të gjitha aktiviteteve, për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus.

  Mjeku Kalo thekson në një postim në “Facebook” se rimbyllja është e padëshirueshme dhe e pamundur, por ecja e kujdesshme përpara është plotësisht e mundur.

  Mesazhi i Tritan Kalos:

  Nga sfida e përditëshme me Covid-19…..RIMBYLLJA e padëshirueshme dhe e pamundur, por ECJA ...

 • Ministria e Shëndetësisë: Kemi shtrime të reja në spitalin infektiv, 7 në terapi intensive dhe një i intubuar

  13 Qershor, 2020

  Dr FluturaMbi 70 % e të prekurve që nga fillimi i epidemisë janë të shëruar njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ndërsa 48 raste pozitive janë konfirmuar siç Top Channel raportoi më herët në 24 orët e fundit.

  Por ndërkohë vijon të ketë shtrime të reja në spitalin infektiv. Aktualisht në spitalin infektiv po marrin shërbim 52 pacientë, prej tyre ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"