LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Imigracioni, Rama: JO, vendimeve të njëanshme

  4 Mars, 2016

  rama mogherini1Kryeministri shqiptar pret Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Mogherini: Nuk do hapim kufijtë e nuk do ngremë mure. Të gatshëm të marrim pjesën tonë të përgjegjësisë brenda një plani të përbashkët europian

  Në Shqipëri, kyeministri Edi Rama tha sot në mbrëmje se “vendime të njëanshme të vendeve të tjera janë pa lidhje me atë cka na ...

 • Rrugët alternativë të refugjatëve në Ballkan

  4 Mars, 2016

  Itinirari ballkanik i refugjateveItinerari i deritanishëm ballkanik është thuajse i mbyllur për refugjatët – për këtë Austria ra dakord me shtetet përkatëse ballkanike në Vjenë. Si rrjedhojë refugjatët dhe kontrabandistët kërkojnë rrugë alternativë.

  “Hapni kufirin!”, thërrisnin sërish qindra njerëz para gardhit kufitar maqedonas në anën greke të kufirit Idomeni. Sërish refugjatët e grumbulluar këtu bllokuan linjën hekurudhore Selanik-Shkup. Kjo për ...

 • Mogherini: “Reforma në drejtësi, thelbësore për negociatat me BE-në”

  4 Mars, 2016

  MogheriniPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federika Mogerini, deklaroi gjatë një fjale në parlamentin e Shqipërisë se ky vend dhe ky rajon i përket Europës. “Për 25 vjet kam besuar se ju duhet të gjeni vendin tuaj në BE. Unë gjithnjë kam menduar se kjo është në interesin tuaj dhe tonin. Përgjegjësia e ...

 • Rama: Shqipëria nuk do të hapë kufijtë e as nuk do të ngrejë mure

  4 Mars, 2016

  rama mogheriniShqipëria rrezikon të preket nga kriza e refugjatëve. Kryeministri Edi Rama premtoi bashkëpunim për krizën e refugjatëve brenda një plani të përbashkët europian pas takimit me Federica Mogherinin në Tiranë.

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, deklaroi mbrëmë pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëherazi edhe Zv. Presidente e ...

 • Dekriminalizimi, konsensusi shtyhet për të premten

  4 Mars, 2016

  Shumica dhe opozita duket se janë shumë pranë arritjes së një marrëveshje për aktet normative të nevojshme për vënien në zbatim të ligjit

  parlamenti alNë Shqipëri, shumica dhe opozita duket se janë shumë pranë arritjes së një marrëveshje për aktet normative të nevojshme për vënien në zbatim të ligjit të ashtuquajtur të dekriminalizimit, i cili u miratua nga parlamenti dhjetorin ...

 • DASH: Shqipëria burim kryesor marijuane

  3 Mars, 2016

  DASHSipas raportit të Departamentit amerikan të Shtetit për luftën kundër lëndëve narkotike, Shqipëria vazhdon të mbetet një vend kryesor burimi për prodhimin e marijuanës dhe një pikë tranziti për dërgesat e kokainës dhe heroinës me destinacion përfundimtar tregjet evropiane.

  Gjatë vitit 2015, thuhet në raport,  autoritetet shqiptare kryen një sërë arrestimesh dhe kapën një sasi të madh droge nga prodhuesit ...

 • Lu: Ju ndalua hyrja në SHBA disa gjykatësve të korruptuar

  3 Mars, 2016

  Ambasadori amerikan në Tiranë shpjegoi se ““ju janë refuzuar apo anulluar vizat. Ky është vetëm fillimi”

  Donald Lu“Qeveria e Shteteve të Bashkuara u ka ndaluar hyrjen në territorin e saj disa gjykatësve të korruptuar”: një masë e tillë u bë e ditur sot në mbrëmje nga ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu. Duke ju përgjigjur pyetjes së një qytetari shqiptar, ...

 • BB: Shqipëria të mbajë ritmin e reformave

  3 Mars, 2016

  Zëvendës presidenti rajonal i Bankës Botërore Cyril Muller në Tiranë: Rritja ekonomike afatgjatë të orientohet drejt investimeve dhe eksporteve

  MullerNë Shqipëri, zëvendës presidenti rajonal i Bankës Botërore për Europën dhe Azinë Qendrore Cyril Muller, theksoi nevojën që vendi “të mbajë ritmin e reformave” dhe se rritja ekonomike afatgjatë e tij “duhet të orientohet drejt investimeve dhe eksporteve për të siguruar ...

 • Gazsjellësi TAP rigjallëron TEC-in e Vlorës

  2 Mars, 2016

  tap gjiknuriNdërtimi i gazsjellësit TAP mund të rigjallërojë një prej investimeve më të mëdha dhe të dështuara në fushën e energjetikës sicc është TEC-i i Vlorës. Qeveria zvicerane do të financojë 6 milionë euro për ngritjen e kapaciteve të gazit vend.

  Ministri i Energjise Damian Gjiknuri tha se brenda vitit do të kryhet studimi ...

 • Ndotja në Shkumbin, mbetjet urbane shkarkohen në lumenj

  2 Mars, 2016

  mbeturinat shkumbiniNdotja katastrofike që ka përfshirë brigjet e lumenjve në vend, burimin kryesor e ka tek vendet e papërshtatshme që përdorin bashkitë për grumbullimin e mbetjeve urbane.

  Zakonisht këto vende ndodhen përgjatë brigjeve të lumenjve duke bërë që prurjet e lumit të marrin me vete gjithçka gjejnë.

  “Në pamje të parë Bashkia e Librazhdit duket sikur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"