LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • INSTAT: Rritja ekonomike në 2014 ishte 1.9%. Parashikimi 2.1%

  3 Prill, 2015

  Instituti i Statistikave raportoi se ekonomia u rrit me 2.42 për qind në tremujorin e katërt të vitit, e udhëhequr nga sektori i ndërtimit.

  Drejtori i Përgjithshëm i INSTAT-it, Gjergj Filipi listoi degët më kontributin më të madh në rritjen ekonomike.

  “Kontributi kryesor jepet nga degët e ekonomisë, si ndërtimi me 1.56 për qind, shërbimet e tjera me 0.95 për qind, tregti-hotel-restorante me 0.54 për qind”, tha Filipi.

  I vetëm, sektori i ...

 • Peshëngritje, pezullime të rënda për Godellin, Begajn dhe Pulakun

  3 Prill, 2015

  Peshëngritja shqiptare gjunjëzohet përfundimisht pas telenovelës së krijuar prej Federatës për pozitivitetin e tre sportistëve shqiptarë në Botërorin e Kazakistanit vitin e shkuar.

  Top Channel mëson se Daniel Godelli dhe Romela Begaj e kanë humbur betejën e tyre për të mbrojtur veten përballë pozitivitetit të analizave A dhe B. Të dy këto sportistë janë pezulluar me 2 vjet nga Federata Botërore e Peshëngritjes (IWF) pasi ...

 • Deputeti Frroku mbetet në qeli

  3 Prill, 2015

  Gjykata e Lartë pranon kërkesën e Prokurorisë. Gjykata e Krimeve të Rënda shpall të pafajshëm, Arben Frrokun, vëllanë e deputetit, i cili akuzohej për vrasjen e Komisarit të policisë Dritan Lamaj në shkurt të vitit 2013

  Në Shqipëri, Gjykata e Lartë konfirmoi sot masën e sigurisë arrest me burg për deputetin Mark Frroku, i cili u ndalua një ditë më parë, pasi parlamenti votoi në favor të një kërkese të Prokurorisë, ...

 • Hantke: Në Shqipëri në filtër qeveritë e shërbimet sekrete

  2 Prill, 2015

  Drejtuesi i Fondacionit “Friedrich Ebert” Frank Hantke në Tiranë flet mbi arrestimin e deputetëve, dekriminalizimin e parlamentit, lustracionin dhe kohën e hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE.

  DW: Si do ta përshkruanit situatën politike aktuale në Shqipëri?

  Frank Hantke: Situata politike aktuale më shqetëson. Ka shumë gjëra, që nuk shkojnë, po kërkoj arsyet reale, nuk është fjala për dukjen, shfaqjen, por për atë, që është në thelb dhe kjo është e ...

 • Basha nuk kandidon në Tiranë, vendimi pritet të bëhet sot publik

  31 Mars, 2015

  Basha

  Partia Demokratike vendosi të mos kandidojë sërish për Bashkinë e Tiranës, kryetarin e saj Lulzim Basha.

  Burime zyrtare e konfirmuan këtë lajm për Top Channel dhe shtuan se zoti Basha do ta deklarojë këtë vendim paraditen e sotme.

  Ky është një vendim i pritshëm i kryetarit të opozitës, i cili zgjedh t’i përkushtohet plotësisht drejtimit të Partisë Demokratike.

  Strukturat e kësaj partie ...

 • Zgjedhjet vendore, Rama kërkon zgjerimin e koalicionit, ftesë edhe FRD-së

  31 Mars, 2015

  Rama

  Kryeministri Edi Rama kërkon ta zgjerojë sa më shumë gamën e bashkëpunimit politik për zgjedhjet lokale të 21 qershorit.

  Në një deklaratë për mediat pas mbledhjeve me deputetët e PS në qarqe dhe më pas me ata të Tiranës, Rama ka theksuar se për kandidatët do të vendosë në konsultim me aleatët.

  “Kemi konsultuar shumë emra dhe do të vendosim bashkarisht ...

 • Ndalohet shefi i Interpolit dhe ish-shefja, dyshohen për lidhje me çështjen “Frroku”

  31 Mars, 2015

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka ndaluar gjatë orëve të vona të së hënës dy drejtues të lartë të Interpol Tiranës për çështjen e Mark Frrokut në Belgjikë.

  Burime të policisë thanë se është ndaluar  drejtori i Interpolit Tiranës, Artan Bajraktari dhe specialistja, Loreta Alla. Ata nuk kanë njoftuar autoritetet që Frroku ka qenë i kërkuar në Belgjikë, pasi kërkesa nga autoritetet belge ka mbërritur në Tiranë në ...

 • Gjergj Bojaxhi në garë për Bashkinë e Tiranës

  31 Mars, 2015

   Gjergj

  Në një intervistë për Zërin e Amerikës, pasi shpalli kandidaturën, ai tha se politika është kthyer në problemin kryesor për qytetarët dhe se ka ardhur koha për të gjetur një zgjidhje tjetër

  Në Shqipëri, zoti Gjergj Bojaxhi, një figurë e njohur publike, njoftoi se do të përfshihet në garën për zgjedhjet e ardhshme vendore, për kreun ...

 • Euro 2016- Shqipëria tashmë mund të ëndërrojë “Francën”

  30 Mars, 2015

  Shqip_Arm_golli_dyteKombëtarja e Shqipërisë ka bërë hapin e madh. Fitorja e rëndësishme ndaj Armenisë i hap rrugën Kombëtares Kuq e Zi drejt realizimit të ëndrrës së madhe, kualifikimit në kampionatin europian “Francë 2016”.

  Një përmbysje e mrekullueshme me të gjithë përbërësit e një skuadre të madhe, karakter, zemër, forcë dhe besim për të mos u dorëzuar kurrë, e gjitha e arritur ...

 • Prokuroria: Doshi dhe Frroku në burg; kërkesa e organit të akuzës në Gjykatën e Lartë

  27 Mars, 2015

  doshi froku

  Për shkak të kohës së tejzgjatur që u desh për të pyetur deutetët Tom Doshi dhe Marku Frroku, Prokuroria e Përgjithshme i dorëzoi në Gjykatën e Lartë kërkesat për masat e sigurisë përtej orës zyrtare 16.

  Sipas zyrës së shtypit të Gjykatës së Lartë, të shtunën në orën 8.30, shorti me gogla do të caktojë se kush do të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"