LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sfidat e bashkëpunimit mes vendeve të rajonit

  25 Shkurt, 2015

  Takimi i Tiranës i vendeve të Procesit të Bashkëpunimit të Europës Juglindore pati në fokus agjendën e kooperimit rajonal, por dhe reagimin e përbashkët për valën terroriste të IS.Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për politikën e jashtme dhe sigurinë, Federica Mogherini, e anulloi në momentet e fundit udhëtimin për në Tiranë, si pjesëmarrëse në takimin informal të ministrave dhe zyrtarëve të ministrive të jashtme të 13 vendeve, që janë ...

 • Kryeministri Rama në Bruksel: Të gatshëm të plotësojmë prioritetet

  20 Shkurt, 2015

  Në përfundim të vizitës një ditore në Bruksel ku takoi Presidentin e Komisionit Europian, Juncker dhe Presidentin e Bashkimit Europian, Tusk, Kryeministri Edi Rama në një komunikim me gazetarët shqiptarë atje iu përgjigj një serie pyetjesh që lidheshin me integrimin e Shqipërisë në Union dhe përplasjet e brendshme me Presidentin Nishani apo ndikimet që mund të kenë ato me Brukselin. TCH: Zoti Kryeministër, në 2014 kur ju nisët mandatin tuaj ...

 • Ballkani Perëndimor aplikon sistemin gjerman për parashikimin e fatkeqësive natyrore

  20 Shkurt, 2015

  Qeveria gjermane mbështet me 3,5 milionë euro sistemin e paralajmërmit ndaj fatkeqësive natyrore në vendet e Ballkani Perëndimor.Bashkëpunimi rajonal rezulton çelësi edhe në menaxhimin e rrezikut nga përmbytjet dhe thatësirat në Ballkanin Perëndimor. Shtimi i këtyre dukurive edhe në rajon, si pasojë e ndryshimeve klimatike, e ka nxjerrë përballimin e tyre në krye të axhendës së bashkëpunimit rajonal. Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi janë angazhuar në realizimin e ...

 • Tusk: Zgjerimi mbetet prioritet. Rama: Ballkani, jo periferi e periferisë

  19 Shkurt, 2015

  Për herë të parë që pas zgjedhjes së tij në krye të Bashkimit Europian, Donald Tusk priti zyrtarisht Kryeministrin Edi Rama, të cilin e siguroi se zgjerimi me Ballkanin mbetet prioritet. Shefi i qeverisë shqiptare kërkoi që të shmangen boshllëqet në aspektin ekonomik për këtë rajon, i cili sot kërcënohet po ashtu nga terrorizmi. Politika rajonale e Shqipërisë u vlerësua më shumë se ajo brenda vendit. Tusk çmoi ecurinë e ...

 • Rama takon drejtuesit e BE-së

  19 Shkurt, 2015

  Kryeministri shqiptar në Bruksel pritet nga presidenti i komisionit europian Juncker dhe ai i Këshillit europian Tusk. Bisedime për ecurinë e procesit të integrimit europian të Shqipërisë dhe mbështetjen e BE-së për projektet e zhvillimit në BallkanKryeministri Edi Rama u shpreh sot mjaft i kënaqur nga bisedimet që ai zhvilloi në Bruksel me drejtuesit më të lartë të Bashkimit europian. Gjatë paradites zoti Rama u takua me presidentin e ...

 • Projekti TAP dhe rrjeti shqiptar i gazit

  17 Shkurt, 2015

  Projekti për rrjetit të gazit në Shqipëri po merr fondet e para nga financuesit europianë ndërsa kompania azere SOCAR po nis studimin e gazit në këtë rajon.Western Balkans Investment Framework (WBIF) ka miratuar financimin prej 1.1 milion euro për hartimin e projektit të gazit.

  Përfaqësues të Bashkimit Europian, të disa kompanive të naftës dhe ministrisë shqiptare të energjisë diskutuan mbi hapat e para për realizimin e projektit.

  Përfaqësues të kompanive Shell, British ...

 • Policia arreston autorin e dyshuar të shpërthimeve

  13 Shkurt, 2015

  Policia arreston një shtetas i cili dyshohet të jetë autor i shpërthimeve në Tiranë.Në pranga ka përfunduar Alfred Qefaliaj, 30 vjeç banor në Linzë, fshat në periferi të kryeqytetit. Më herët policia ndaloi edhe një shtetas tjetër, i cili dyshohet se ka dijeni për shpërthimet e ndodhura në Tiranë tri ditë më parë.

  Aktualisht Emirjan Gjuta po merret në pyetje lidhur me ngjarjet që tronditën kryeqytetit. Mëngjesin e 10 shkurtit Tirana ...

 • Eurodeputetët dënojnë shpërthimet me tritol

  13 Shkurt, 2015

  Eurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Victor Bostinaru, nëpërmjet një deklarate kanë dënuar sulmet me tritol ndaj ministrit të qeverisë shqiptare Saimir Tahiri. Fleckenstein dhe Bostinaru i kanë cilësuar shpërthimet si “akte kriminale të neveritshme”.

  “Ne mbështesim të gjitha përpjekjet për të dërguar autorët para drejtësisë dhe mbështesim qeverinë në luftën ndaj krimit të organizuar”, lexohet në deklaratën e eurodeputetëve.

  / Top Channel

 • Presidenca: Kryeministri, fushatë fyerjesh ndaj kreut të shtetit

  13 Shkurt, 2015

  Në mbrëmjen e së enjtes, me një prej reagimeve më të ashpra deri më tani, institucionin i Presidentit të Republikës, ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama për sulme politike dhe fyerjet vulgare, sulme këto që sipas Presidencës janë bërë gjatë seancës parlamentare. “Institucioni i Presidentit të Republikës denoncon sulmet politike dhe fyerjet vulgare të organizuara nga Kryeministri i vendit ndaj Kreut të Shtetit Shqiptar në aulën e Parlamentit shqiptar. Prej gati ...

 • Kryeministri serb në maj në Tiranë

  13 Shkurt, 2015

  Zoti Aleksandar Vucic do të marrë pjesë në takimin e kryeministrave të vendeve anëtare të Seecp-it. Bisedime me kryeministrin shqiptar Edi Rama për projektet e përbashkëta rajonaleKryeministri serb Aleksandër Vucic do të jetë në Tiranë në fund të muajit maj, për të marrë pjesë në takimin e kryeministrave të vendeve anëtare të Procesit të bashkëpunimit të vendeve të Europës Juglindore, Seecp, nismë e cila kryesohet nga Shqipëria. Këtë e konfirmuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"