LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Opozita bllokon 5 akset nacionale. Basha në Milot: Opozita e vetme jemi ne

  25 Prill, 2019

  milot bashaAshtu si kishte paralajmëruar, opozita bllokoi 5 akset kombëtare këtë të enjte. Duke filluar nga ora 18, për më shumë se 60 minuta, rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja” në Tiranë u bllokua nga mbështetësit e PD-së dhe LSI-së.

  E bllokuar u mbajt edhe autostrada e Milotit, ku kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu bashkua protestuesve.

  Kryedemokrati e bëri të ...

 • Vjedhja në aeroport, 4 në pranga

  22 Prill, 2019

  Aeroplani vjedhja trGati dy javë nga grabitja në pistën e aeroportit “Nënë Tereza”, ku mbeti i vrarë Admir Murataj, janë kryer dhe ndalimet e para. Policia njoftoi sot se Sot mësohet se janë 4 persona që kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy persona, Renaldo Sula dhe Saimir Çela, nga Elbasani, të cilët dyshohet se kanë patur ...

 • Shqipëri, opozita drejt bojkotit të zgjedhjeve lokale

  18 Prill, 2019

  zgjedhjet ALBNë Shqipëri opozita duket se përfundimisht ka vendosur të mos marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 30 qershorit. Kryesia e Partisë Demokratike miratoi sot një propozim të kryetarit Lulzim Basha sipas të cilit “PD të regjistrohet në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme”. Sipas Partisë Demokratike “kriza ...

 • Holanda na paragjykon! Kriminaliteti shqiptar atje, vetëm 0.2 për qind

  17 Prill, 2019

  albania-foto-Mospëlqimi i Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Holanda është një histori e gjatë, e cila nuk nisi një ditë më parë me kërkesën e Parlamentit për heqjen e liberalizimit të vizave ndaj shtetasve shqiptarë.

  Edhe një vit më parë, ishte Holanda, e cila nën moton “Strikt, por të drejtë”, në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të BE-së shprehu skepticizëm të ...

 • Soreca për vizat: Pavarësisht vendimit të Holandës, shqiptarët mund të lëvizin të lirë

  17 Prill, 2019

  holandaParlamenti i Holandës votoi pro rikthimit të vizave për shqiptarët. Pritet të shihet se cilat do të jenë reagimet e autoriteteve evropiane.

  Sipas kreut të misionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca: Shqipëria i ka plotësuar kriteret sipas KE-së për lëvizjen e lirë në zonën Schengen. “Asgjë nuk ka ndryshuar deri në këtë moment, vijon udhëtimi pa viza në zonën Shengen”.

  Ambasadori ...

 • Palmer nis vizitën në Tiranë

  9 Prill, 2019

  palmer ramaZëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer nisi të hënën vizitën e tij në Tiranë, me një takim të gjatë me kryeministrin Edi Rama. Vizita e tij e gjen Shqipërinë në një moment politik të pa precedent, kur opozita është tërhequr nga parlamenti duke dorëzuar në bllok mandatet e deputetëve të saj dhe ka ...

 • Përfundon takimi mes Ramës e zv/ndihmës sekretarit amerikan në Tiranë

  8 Prill, 2019
  takimiPërfundon takimi mes Ramës e zv/ndihmës sekretarit amerikan në Tiranë

  Takimi mes kryeministrit Rama dhe Zv.ndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Mathew Palmer ka përfunduar

  Zyrtari mbërriti sot në Tiranë, ndërsa u prit nga kryeministri Rama rreth orës 15:45, në një takim që zgjati më shumë se një orë e gjysmë.

  Deri më tani nuk ka detaje nga takimi, por tema e ...

 • Quo Vadis Shqipëri? Nga njëra anë emigracion, nga ana tjetër popullsi në rënie

  4 Prill, 2019

  TrFenomeni masiv i emigracionit nga vendet e Europës Lindore e Juglindore ka goditur keq tregun e punës së këtyre vendeve, sepse mungon fuqia punëtore e kualifikuar. Mbi pasojat për Shqipërinë flet ekspertja Isilda Mara.

  Në Konferencën e Pranverës të Institutit Vjenez për Studimet e Ekonomisë Botërore që fillon sot (04.04) do të diskutohen ndryshimet demografike në vendet e Europës Lindore ...

 • Shqipëri, tjetër protestë para parlamentit

  3 Prill, 2019

  piramidaNë Shqipëri, opozita zhvilloi sot protestën e radhës e cila nisi para parlamentit dhe u mbyll pranë godinës së qeverisë. Ndërkohë në sallë, shumica u përfshi në debate me përfaqësuesit e opozitës për reformën zgjedhore, pas vendimit për të shtyrë me një muaj Komisionin e Reformës në pritje që Partia demokratike dhe Lsi të pranojnë ftesën për të përmbyllur ...

 • Banka Botërore nxit Shqipërinë të përparojë me reformat dhe me BE-në

  2 Prill, 2019

  Banka BoteroreBanka Botërore tha se rritja ekonomike e Shqipërisë mund të rishikohet këtë vit për shkak të thatësirës.

  Vitin e kaluar prodhimi dhe eksporti i energjisë elektrike zuri vend kryesor në rritjen ekonomike.

  Eksperët pohuan se reformat strukturore dhe afrimi me BE-në duhen vazhduar si në Shqipëri edhe në rajon.

  Banka Botërore i bëri këto komente gjatë publikimit të Raportit Ekonomik Rajonal.

  Sipas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"