LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Fiks Fare/ Skandal me bukën, prodhohet me grurë për kafshët

  7 Maj, 2018

  buka-Fiks Fare iu rikthye mbrëmjen e sotme temës së sigurisë ushqimore, duke denoncuar një skandal për miellin e bukës që përdoret në Shqipëri.

  Gazetarët e Fiks Fare kanë zbuluar se standardi i bukës që prodhohet në Shqipëri sot, për shkak të cilësisë së miellit, është më I ulëti në Evropë. Gruri me të cilin prodhohet buka në Shqipëri është grurë ...

 • Vlahutin: Shqipëria s’ ka nevojë të shkojë në Europë, është në hartën e saj

  4 Maj, 2018

  solucioni per korigjim te shikimitAmbasadorja e BE-së në Shqipëri Romana Vlahutin e pranishme në forumin qytetar për sigurinë publike në Lezhë tha se Shqipëria duhet të arrijë standarde të përputhshme me vendet e BE-së. Ajo bëri thirrje se azilkërkimi nuk është zgjidhja.

  “Shqipëria nuk ka nevojë të shkojë në Europë, pasi ajo është në hartën e Evropës. Një thirrje nëse ...

 • Hetimet, Tahiri dorëzon mandatin e deputetit

  3 Maj, 2018

  TahiriNë Shqipëri, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, nën hetim për dyshimet se ka patur lidhje me një grup trafikantësh të marijuanës, njoftoi sot tërheqjen e tij si deputet dhe dorëzimin e mandatit. Gjatë një komunikimi me mediat, dhe përmes një fjalimi të gjatë zoti Tahiri e shpjegoi vendimin e tij me faktin se “unë nuk jam njëri ...

 • BERZH: Krimi, korrupsioni dhe infrastruktura e dobët ulin të ardhurat e bizneseve në Shqipëri

  2 Maj, 2018

  BerzhPengesat në ambientin e biznesit i krijojnë ndërmarrjeve shqiptare 15 për qind humbje në të ardhurat vjetore.

  Një studim i ekonomistëve të BERZH Peter Sanfey and Jakov Milatovic, të cilët kanë dhëne një diagnozë për ekonominë në Rajonin e Ballkanit kanë gjetur se, pengesat e biznesit imponojnë kosto të mëdha për ndërmarrjet dhe funksionojnë si taksa të fshehura në aktivitetet ...

 • Patriarku rus, Kirill, viziton Tiranën

  30 Prill, 2018

  Patriarku rus KirilliNë Shqipëri, autoritetet më të lartë të vendit pritën sot në takime të veçanta, Patriarkun e Moskës dhe të gjithë Rusive, Kirillin, i cili ndodhet në vizitë zyrtare në Tiranë, që prej së shtunës pasdite.

  Presidenti Ilir Meta, i cili mbrëmë shtroi dhe një darkë zyrtare në nder të Patriarkut Kirill, tha sot gjatë takimit me të ...

 • “SHBA e shqetësuar me penetrimin rus dhe turk në Balkan”

  27 Prill, 2018

  BushatiDebat i ashpër në Columbia për Shqipërinë, rolin e Rusisë dhe Turqisë, problemet e Tiranës zyrtare…

  Amerika nuk ka aleat më të mirë se Shqipëria dhe amerikanët nuk kanë miq më të mirë se shqiptarët,” thotë profesor David L. Phillips. Ky është thelbi i një takimi të mbajtur këto ditë në Universitetin Columbia, ku ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati ...

 • Friedman: Artikulli i “Mother Jones”, i bazuar në fakte

  27 Prill, 2018

  FriedmanLidhja Socialiste për Integrim reagoi të mërkurën rreth shkrimit të revistës Mother Jones, duke e quajtur atë “manipulim, mashtrim, pa fakte dhe të shtrembëruar.” Lidhur me deklaratat e LSI-së, Ilir Ikonomi i Zërit të Amerikës mori reagimet e njërit prej autorëve të shkrimit të revistës Mother Jones, Dan Friedman:

  Zëri i Amerikës: Zoti Friedman, zyra e shtypit e LSI-së e ...

 • “Mother Jones”, përsëri hulumtim rreth lobimit të partive shqiptare në SHBA

  27 Prill, 2018

  MetaRevista amerikane Mother Jones ka botuar një shkrim tjetër hulumtues, mbi përpjekjet për lobim të partive shqiptare në Uashington. Shkrimi hedh dyshime mbi burimin e parave të përdorura për këtë qëllim nga Lëvizja Socialiste për Integrim, LSI.

  Autorë të artikullit janë Dan Friedman dhe Hannah Levintova.

  Vitin e kaluar, thuhet në këtë shkrim, ish-kongresmeni republikan Howard “Buck” McKeon u kontraktua nga ...

 • Cilat janë rezervat ndaj Ramës në Berlin?

  27 Prill, 2018

  Rama KirchbaumKryeministri i Shqipërisë Edi Rama me Gunther Krichbaum, të mërkurën, në Bundestag.

  Vendimi për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë do të merret në qershor, kur të mblidhen krerët e shteteve të BE-së. Deri atëherë Gjermania duhet ta ketë gjetur pozicionin për qëndrimin e saj.

 • Media gjermane për Edi Ramën në Berlin

  26 Prill, 2018

  rama merkelShqipëria do të hyjë në BE por ka jo pak probleme, shkruan “Die Welt”. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkon të bindë kancelaren gjermane se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave.

  Përmes artikullit “Make Albania great again”, gazeta gjermane “Die Welt”i kushton vëmendje të mërkurën vizitës së kryeministrit Rama në Berlin. Ish-basketbollisti dhe artisti në Berlin do të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"