LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gara në PD, fushata e zotit Basha

  21 Korrik, 2017

  BashaNë Shqipëri drejtuesi i Partisë Demokratike Lulzim Basha po kërkon një mandat të dytë në krye të forcës kryesore opozitare në votimet që do të mbahen nesër. Pas humbjes së thellë në zgjedhjet e 25 Qershorit dhe kritikave të forta nga brenda, që e bëjnë atë përgjegjësin kryesor, zoti Basha gjatë gjithë fushatës i është përmbajtur qëndrimit se rezultati ...

 • Selami: Fitoj garën e pabarabartë

  20 Korrik, 2017

  SelamiEduard Selami përballet të shtunën me Lulzim Bashën për kreun e Partisë Demokratike, por ka shumë nga ata që mendojnë që edhe sot, Eduard Selami përballet me atë që e kishte përballë në vitin 1995, me Sali Berishën.

  Në Top Story-n e kësaj te enjte me Sokol Ballën, Alfred Lelën dhe Arjan Vasjarin ishte i ...

 • Panucci “Kuqezi” edhe zyrtarisht; objektiv Euro 2020

  19 Korrik, 2017

  PanucciChristian Panucci është edhe zyrtarisht trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit. Tekniku italian dhe Presidenti i FSHF-së, Armand Duka firmosën kontratat në konferencën e shtypit të thërritur në orën 11:00.

  Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur, megjithëse përvojën e tij në trajnim e quajti modeste. Objektiv mbetet kualifikimi në Euro 2020.

  “Një ...

 • Zgjedhjet, DioGuardi: Fitoi reforma! Të tjerët nuk e donin, Rama po

  18 Korrik, 2017

  DIOGUARDIIsh-kongresmeni amerikan Jozef  DioGuardi, apo i njohur nga shumëkush si Gio DioGuardi, gjatë një interviste të ditëve të fundit është ndalur tek arsyeja se përse Edi Rama mori një mandat të dytë nga shqiptarët.

  Dhe kur vjen fjala tek personat që nuk e donin reformën në drejtësi DioGuardi ka një emër konkret.

  “Ju e dini që ...

 • Hoyt Yee: Politikanët në Shqipëri, Kosovë të mbajnë premtimet për reformat

  18 Korrik, 2017
  Hoyt YeeHoyt Yee

  Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit thotë se pas zgjedhjeve në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re të ...

 • Eksportet në rënie, shkak energjia dhe mineralet

  17 Korrik, 2017

  eksportetPas 8 muajsh radhazi me rritje të shpejtë, eksportet shqiptare u ngadalësuan në qershor. Instituti i Statistikave raportoi se muajin që lamë pas Shqipëria eksportoi 22.5 miliardë lekë mallra, një shifër kjo thuajse e njëjtë me atë të qershorit të vitit të kaluar.

  Të dhënat tregojnë se stanjacioni i eksporteve është shkaktuar tërësisht nga grupi ...

 • Ruiz-Calavera – Në shtator në Shqipëri fillon vettingu për gjykatësit dhe prokurorët

  16 Korrik, 2017

  CalaveraIntervistë me Genoveva Ruiz Calavera, Drejtore e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit për reformën në drejtësi dhe Drejtore për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian pwr Fqinjwsinw dhe Negociatat e Zgjerimit

  DW: Kur do të fillojë në Shqipëri rivlerësimi i gjykatësve dhe prokurorëve, pra vetttingu, që pritet të jetë gur themeli për një gjyqësor të ndershëm, të paanshëm, të pavarur nga politika?

  Genoveva ...

 • Linja ajrore shqiptare, fluturimet brenda vitit

  11 Korrik, 2017

  aeroporti-rinasLinja ajrore shqiptare do të nisë fluturimet brenda këtij viti. Lajmi është konfirmuar nga gjigandi turk i aviacionit, “Turkish Airlines”, i cili është duke asistuar qeverinë shqiptare në themelimin e kompanisë vendase, që do të kryejë fluturime nga Rinasi drejt rajonit dhe vendeve të tjera të botës.

  Ilker Ayci, kryetari i bordit ekzekutiv të “Turkish ...

 • Rrëfimi “kuqezi” i De Biasit

  10 Korrik, 2017

  De BiasiNë Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Në Shqipëri zhvillohej fushata elektorale, një shqiptar vinte në Shqipëri për të tërhequr një nga dekoratat më të larta, siç është “Urdhri i Skënderbeut”.

  Nuk bëhet fjalë për një person të ...

 • Bashkëpunimi ekonomik e tregtar, Rama takon Yildirim

  10 Korrik, 2017

  ramaKryeministri Edi Rama është takuar në Stamboll me homologun e tij turk, Binali Yildirim, teksa po merr pjesë në Kongresin Botëror të Naftës që po mbahet në këtë shtet.

  Kryeministri Rama njoftoi me anë të një postimi në “Facebook” për takimin me homologun e tij turk. “Me kryeministrin Binali Yildirim për planet e katërvjeçarit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"