LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Në Shqipëri nis dialogu për reformën zgjedhore

  18 Shtator, 2017

  BashaNë Tiranë, partitë kryesore politike nisën kërkesat e para mbi reformën zgjedhore. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha se kjo do ta reformojë edhe politikën në tërësi.

  Ndërsa socialistët pohuan se janë gati të fillojnë me reformën zgjedhore qysh javën tjetër.

  Institucionet e reja shtetërore sapo janë konstituuar pas zgjedhjeve të sapokaluara parlamentare. Parlamenti dhe qeveria janë ende në mbledhjet ...

 • Rama: Ballkani Perëndimor- një territor ku aktorë të tretë shohin vulnerabilitet dhe mundësi për penetrim

  16 Shtator, 2017

  Nato TiraneZhvillohet për herë të parë në Tiranë, Konferenca vjetore e Komitetit Ushtarak të NATO-s. Integrimi i plotë në NATO i vendeve të mbetura jashtë të Ballkanit-rruga e sigurisë europiane

  Siguria në Ballkanin Perëndimor, ecuria në Projektimin e Konceptit të Stabilitetit, lufta kundër terrorizmit, misionet e NATO-s në Afganistan dhe KFOR janë në fokus të kësaj konference, që nisi të ...

 • Rama: Do rrisim shpenzimet për mbrojtjen. Ballkani, në hartën e sigurisë

  16 Shtator, 2017

  RamaKryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në Konferencën e Komitetit të NATO-s që po mbahet këtë të shtunë në Tiranë, ka deklaruar se Shqipëria do të rrisë kontributin e saj në radhët e Aleancës dhe do të shtojë shpenzimet ushtarake.

  “Ne jemi bashkuar në angazhimet e Aleancës në një nivel mbiprofesional. Misionet e Shqipërisë ...

 • Zvicra vijon mbështetjen për Bankën e Shqipërisë

  15 Shtator, 2017

  GuvernatoriGuvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti këtë të enjte në Tiranë drejtorin e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit pranë Sekretariatit të Shtetit Zviceran për Çështjet Ekonomike, ambasadorin Raymund Furrer.

  Gjatë takimit guvernatori Sejko falenderoi qeverinë zvicerane për asistencën që i ka ofruar Bankës së Shqipërisë si në procesin kërkimor, ashtu dhe në atë të ...

 • Tiranë: Studiuesit komentojnë programin e qeverisë dhe zhvillimet politike

  14 Shtator, 2017

  ZefStudiues të ekonomisë dhe politikës shqiptare vlerësojnë se programi që qeveria paraqiti në parlament nuk parashtronte kostot dhe faturat e detajuara të përballjes me varfërinë, papunësinë, mjerimin dhe minimumin jetik, të cilat përmendi se do t’i përmirësojë.

  Drejtuesi i qendrës për kërkime ekonomike, Zef Preçi, thotë se në program janë prekur tërthorazi dhe kanë mbetur pezull e të paqarta temat ...

 • Ambiciet e Edi Ramës për shansin e dytë

  13 Shtator, 2017

  Edi RamaProgrami ambicioz i kryeministrit, Edi Rama për qeverisjen e re të “Rama 2″ parashikon rritje ekonomike mbi 5% deri në 2020. Por opozita e quan atë program të premtimeve boshe.

  Ekonomia, rritja e kujdesit social, e investimeve në arsim dhe shëndetësi, forcim i bashkëpunimit rajonal janë shtyllat e programit të qeverisë së re të Tiranës, që kreu i saj, Edi Rama ...

 • Çelja e negociatave, Rama: Ne plotësuam kushtet, tani…

  11 Shtator, 2017

  Rama1Duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetëve të LSI-së, Kryeministri Edi Rama deklaroi nga salla e Kuvendit se tashmë hapja e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian nuk është në dorë të Shqipërisë.

  Ai tha se vendi ynë i ka plotësuar kërkesat për çeljen e tyre dhe tashmë është në dorë të Brukselit hapja ose jo ...

 • Rama paraqet programin e qeverisë së re

  11 Shtator, 2017

  RamaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, paraqiti sot para parlamentit programin e qeverisë socialiste për katër vitet e ardhshme.

  Në qendër të këtij programi ai renditi rritjen ekonomike, kujdes më të madh social për fëmijët dhe të moshuarit, investime në shkolla e spitale dhe bashkëpunim ekonomik më të mirë me vendet fqinje.

  Zoti Rama i bëri thirrje opozitës që të bëhej pjesë ...

 • Gramoz Ruçi zgjidhet kryetar i ri i Parlamentit

  9 Shtator, 2017

  RuciNë Shqipëri parlamenti zgjodhi në mbrëmje, zotin Gramoz Ruçi si drejtuesin e vet për katër vitet e ardhshme. Ai është një nga figurat më në zë të Partisë socialiste e cila pas zgjedhjeve të 25 Qershorit ka siguruar e vetme kontrollin e shumicës. Kandidatura e zotit Ruçi, deputet në parlament që prej vitit 1997, hasi në kundërshtimin publik të ...

 • Hahn: BE, zgjedhje e padiskutueshme e shqiptarëve

  8 Shtator, 2017

  HahnVetëm pak orë përpara nisjes nga puna të Parlamentit te ri, Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn u është drejtuar me një videomesazh shqiptarëve, gjatë përfundimit të Shkollës Verore Europiane të Këshillit Kombëtar të Integrimit.

  “Zgjedhja për t’u bërë pjesë e BE-së është një prej atyre zgjedhjeve për të cilat ju shqiptarët për dekada nuk keni ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"