LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • BSH: Ekonomia, në rimëkëmbje graduale. Në 2017, në ekuilibër

  9 Nentor, 2016

  guvernatori-gent-sejkoBanka e Shqipërisë deklaroi këtë të mërkurë se ekonomia shqiptare është në përmirësim gradual. Guvernatori Gent Sejko deklaroi se zgjerimi i aktivitetit ekonomik po jep efekte pozitive në punësim.

  “Zgjerimi i aktivitetit ekonomik në vend ka sjellë rritje të punësimit dhe ulje të papunësisë. Lëvizja graduale e ekonomisë drejt ekuilibrit krijon premisa për rritjen e ...

 • KE rekomandon hapjen e kushtëzuar të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE

  9 Nentor, 2016

  Kushti për nisjen e negociatave – zbatimi i reformës dhe i ligjit të vettingu, të pezulluar nga Gjykata Kushtetuese.

  ramaDelegacioni i BE në Tiranë njoftoi zyrtarisht se sot (09.11.2016) Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn publikoi në Bruksel Raport- Progresin e Komisionit Europian për Shqipërinë, ku rekomandohet hapja e kushtezuar e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Kushti thelbësor është ...

 • Raport pozitiv për Shqipërinë, rekomandohet hapja e negociatave

  8 Nentor, 2016

  brukseliRekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë nuk është më surprizë. Çfarë mbetet e paqartë është gjuha që ka përdorur Brukseli për të shprehur kushtëzimin që Shqipëria duhet të përmbushë.

  Por kushti i të gjitha kushteve është reforma në drejtësi dhe siç mëson Top Channel zbatimi i saj do të kërkohet të jetë i ...

 • Shqipëri, tre viktima nga moti i keq

  8 Nentor, 2016

  permbytjet-shqiperiNë Shqipëri, moti i keq me shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta që ka mbërthyer vendin që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka shkaktuar tre viktima. Në veri të vendit, në Klos, në rrethin e Matit, një 42 vjeçar është rrëmbyer nga rrjedha e lumit së bashku me makinën e tij. Po ashtu dhe në ...

 • Kërkesa e paprecedentë e PD: Jo datë për negociatat

  7 Nentor, 2016

  top-channelPartia Demokratike ka depozituar një amendament në kërkesën drejtuar Komisionit dhe Këshillit Europian, ku kërkon që të kushtëzohet data e hapjes së negociatave me zgjedhjet dhe dekriminalizimin.

  Në amendamentin e dorëzuar nga Aldo Bumçi, Partia Demokratike kërkon që dy institucionet e Bashkimit Europian të kushtëzojnë datën e çeljes së negociatave me zgjedhjet, zbatimin e ligjit ...

 • Debati për Himarën, Rama “nuk ka minoritet grek”

  3 Nentor, 2016

  ramaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama foli sot për rastin e prishjes së disa ndërtesave në Himarë në kuadër të planit rregullues të qendrës së qytetit, i cili ditët e fundit rriti ndjeshëm tensionet mes Tiranës dhe Athinës, pasi Greqia pretendon se po goditen qëllimisht pjestarë të minoritetit grek. Por kryeministri Rama hodhi poshtë këto pretendime duke saktësuar se Himara ...

 • Buxheti 2017, marrëveshje Qeveri-FMN

  2 Nentor, 2016

  min-financa-arbenNë Shqipëri ministri i Financave Arben Ahmetaj tha sot se ka arritur marrëveshjen mbi buxhetin e vitit të ardhshëm dhe politikat bazë të tij me Fondin Monetar Ndërkombëtar, e cila megjithatë sipas Fondit është e kushtëzuar nga mënyra se si do të zgjidhen detyrimet e prapambetura të qeverisë. Përfaqësuesja e FMN-së tha gjithashtu se rritja e pagave dhe e ...

 • Shqipëri: Qytetarët shumë pak u besojnë institucioneve dhe partive

  1 Nentor, 2016

  Sondazhi i sapo publikuar në Tiranë i mbështetur nga Fondacioni Konrad Adenauer nxjerr në pah perceptimin e qytetarëve mbi qeverisjen qendrore e lokale, gjendjen social-ekonomike dhe besueshmërinë tek forcat politike.

  kuvendi-i-shqQendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë, një organizatë joqeveritare në Tiranë e mbështetur nga fondacioni gjerman Konrad Adenauer ka nisur realizimin e një sondazhi, të cilin e konsideron si “Barometri ...

 • Rama: Himara njihet dhe është veç shqiptare

  31 Tetor, 2016

  rama-gravura-himaraKryeministri Edi Rama i ka dërguar tërthorazi një mesazh të fortë Greqisë që të qëndrojë larg deklaratave në lidhje me pronat në Himarë.

  Postimi i plotë i Kryeministrit:

  Kjo gravurë e vjetër e Athinës e 1670 (qytet në të cilin, shkruante ende më 1925 princi grek fanariot Eugene Rizo-Rangabe, “…popullsia autoktone është edhe sot e kësaj ...

 • Athina kërcënon integrimin në BE: Mos prishni shtëpitë e minoritarëve grekë në Himarë

  31 Tetor, 2016

  athina-reagimNë një deklaratë për shtyp publikuar në faqen e saj zyrtare Ministria e Jashtme greke thekson se ndjek me shqetësim të veçantë ngjarjet që zhvillohen në Himarë ku 19 familje të minoritetit grek janë paralajmëruar se kanë afat vetëm 5 ditë për t’u larguar nga shtëpitë e tyre të cilat do të shemben.

  Është e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"