LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Zyrtarisht në vjeshtë/ Reshje dhe ulje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit

  23 Shtator, 2020

  reshjeShqipëria do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të paqëndrueshëm në të gjithë territorin.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 11°C në 21°C, në zonat e ulëta nga 20ºC në 29°C dhe në zonat bregdetare nga 19°C në 28°C.

  Era do të fryejë ...

 • Tërmet në vendin tonë, lëkundjet me magnidtudë 3.5

  23 Shtator, 2020

  termetiNjë tërmet ka lëkundur vendin tonë dhe mësohet se epiqendra ishte në Detin Adriatik 11 kilometra në Veriperëndim të Durrësit dhe 36 kilometra nga Tirana. Thellësia e këtij tërmeti me Magnitude 3.5 të shkallë Richter ishte 30 kilometra.

  Ndërkohë ESMC i ka konsideruar lëkundjet të shkallës 3.

  tch

 • OBSH: Shqipëria, jo më mbyllje, “mbrojtja më e mirë, maskat dhe higjienizimi”

  22 Shtator, 2020

  Përfaqësuesja e OBSH-së në Tiranë, Bettina MeneNë shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar,frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjeëer lock doën .Në Itali ka nisur mbyllja e klasave të veçanta për shkak të nxënësve pozitive me covid-19.

  Përfaqësuesja e OBSH-së në Tiranë, ...

 • Shqipëria pjesë e COVAX, Manastirliu: Të angazhuar për të patur vaksinën e sigurit anti-covid

  22 Shtator, 2020

  ISHPQeveria miratoi në mbledhjen e fundit marrëveshjen, duke u angazhuar financiarisht për të qenë pjesë e mekanizmit ndërkombëtar për sigurimin e vaksinës së sigurt antiCOVID. Komiteti I Ekspertëve të Imunizimit: Ky angazhim, mundësi që edhe vendi ynë të ketë akses në vaksinën e sigurt si vendet e zhvilluara.

   

  Tiranë, 22 Shtator – Qeveria Shqiptare ka marrë vendimin për t’u angazhuar ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 55 të shëruar, 150 raste të reja dhe 2 humbje jete

  21 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju kujton edhe njëherë të mos e ulni vigjilencën.

  Përhapja e virusit SARSCOV2 mund të frenohet vetëm nëse në çdo moment jemi të kujdesshëm dhe respektojmë:

  • distancimin fizik me të tjerët,
  • larjen ose dezinfektimin e duarve,
  • vendosjen e maskës ose barrierës mbrojtëse.

  Këto veprime të thjeshta e kufizojnë përhapjen e virusit të rrezikshëm.
  -Në 24 orët ...

 • Infektohen 150 persona të tjerë, shënohen sërish viktima nga Covid-19

  21 Shtator, 2020

  Urgjenca-infektivi-qsutGjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 150 persona të tjerë me Covid-19.

  Ndërkohë po gjatë 24 orëve të fundit sipas ministrisë së Shëndetësisë kanë humbur jetën dy persona.

  Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë në 24 orëve të fundit është si vijon: 66 raste në Tiranë, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Fier, 6 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 153 raste te reja, 5 humbje jete dhe 57 të shëruar

  19 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton edhe një herë për masat e thjeshta që duhet të respektojë çdo qytetar në përditshmëri:
  – Mbani duart të pastra dhe mos e prekni fytyrën
  – Ruani distancën në ambientet publike.
  – Kudo kur kjo nuk është e mundur, vendosni maskë apo barrierë mbrojtëse.
  – Shmangni grumbullimet me shume ...

 • Ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit

  19 Shtator, 2020

  vranetttShqipëria do të mbizotërohet do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot kryesisht të qëndrueshëm por që në zonat jugore nuk përjashtohet mundësia për reshje.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 11º në 24ºC, në zonat e ulëta nga 19ºC në 32ºC dhe ...

 • Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 132 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid

  17 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesise132 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 66 vjeçare nga Kukësi, një 69 vjeçar nga Kurbini, një 70 vjeçar nga Elbasani dhe një 72 vjeçar nga Tirana. Ministria e Shëndetësisë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 144 raste të reja, 3 humbje jete dhe 65 të shëruar

  16 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseNë 24 orët e fundit 824 testime dhe janë konfirmuar 144 qytetarë të prekur me COVID19.
  Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon :
  55 raste në Tiranë, 15 në Fier, 10 në Elbasan, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Durrës, Kurbin, Divjakë, Gramsh, 6 në Korçë, 5 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"