LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Çështja e detit/ Rama në Athinë: Greqia në të drejtë për zgjerimin, marrëveshja me Shqipërinë mund të bëhet me një palë të tretë

  16 Shtator, 2020

  Rama 2Kryeministri Edi Rama nga Athina i është kthyer sërish çështjes së detit dhe të zgjerimit të Greqisë me 12 milje në detin Jon. Sipas Ramës kjo është një e drejtë e Greqisë pasi ia mundëson konventa për detin.

  Më tej Rama ka folur edhe për marrëveshjen ende të pa dakordësuar mes Greqisë dhe Shqipërisë për detin duke ...
 • Marrëveshja e detit me Shqipërinë në 2009 u prish nga Turqia? Rama: Nuk e njihja Erdogan, ja pse e çuam në Kushtetuese…

  16 Shtator, 2020

  RamaKryeministri Edi Rama teksa ndodhet në Athinë ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë ndërhyrje nga Turqia për marrëveshjen 2009.

  “Në 2009 asnjëherë nuk e kisha takuar dhe folur prej presidentit Erdogan, nuk kishim asnjë raport dhe vendosëm që marrëveshjen ta çonin më Gjykatë për një arsye shumë të thjeshtë, kishte një debat në opinionin publik, Kjo është një ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 152 raste të reja, 2 humbje jete dhe 53 të shëruar

  15 Shtator, 2020

   

  Ministria e shendetesiseNë 24 orët e fundit 810 testime dhe janë konfirmuar 152 raste.

  Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon :

  68 raste në Tiranë, 16 në Elbasan, 11 në Durrës, 9 në Shkodër, 8 në Vlorë, nga 7 raste Kavajë, Berat, nga 5 raste Fier, Pukë, 3 në Lushnje, nga 2 ...

 • Greqia vendos të mbajë të mbyllur kufirin me Shqipërinë, ja deri kur…

  15 Shtator, 2020

  kufiriNë vendimin e bërë para pak në fletoren zyrtare,Athina lë të pa ndryshuar gjendjen më kufirin shqiptaro – grek.

  Pra deri në datën 30 shtator ,nuk lejohen të hyjnë turistët nga Shqipëria. Në pikat kufitare të Kapshtices dhe Kakavijës, do të lejohen përkatësisht 750 në Kakavijë dhe 300 në Kapshticë.

  Lejohet të kalojnë vetëm shtetasit grekë dhe ata shqiptarë me ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 167 raste të reja, 4 humbje jete dhe 46 të shëruar

  14 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesise

  Nga 862 testime të kryera janë identifikuar 167 të prekur me virusin SARS COV2, ndërsa 46 qytetarë rezultojnë të shëruar.

  Të prekurit e 24 orëve të fundit janë identifikuar në këto qytete:

  88 raste në Tiranë, 11 në Durrës, 9 ne Lëzhë, 8 në Elbasan, nga 7 raste Korçë, Fushë-Arrëz, 6 në Krujë, 5 në Vlorë, nga 4 raste ...

 • Shqipëri: Nis viti i ri shkollor me sfidat e pandemisë COVID

  14 Shtator, 2020

  ShkollaMe maska, matje temperature, dizifektim duarsh dhe mjedisesh, distancim fizik dhe një protokoll të rreptë mbrojtës ka nisur ( 14.09) viti i ri shkollor 2020 – 2021.

  Me virusin corona ende në qarkullim, për nxënësit, mësuesit dhe prindërit nis përballja me një realitet të pazakontë.

  Këtë herë fëmjët e vegjël, që nisën klasën e parë, nuk u shoqëruan nga prindërit e ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 75 të shëruar, 168 raste të reja dhe 4 humbje jete

  13 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMe rinisjen e vitit te ri shkollor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i drejtohet me një thirrje mësuesve, prindërve, nxënësve, të tregojnë kujdes me zbatimin me përpikëmri te masave që frenojnë përhapjen e covid19.

  Ministria e Shëndetësisë apelon për respektimin e distancimit social, vendosjen e maskave ose barrierave mbrojtëse, larjen ose dezinfektimin e duarve, ajrosjen e ambienteve, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 130 të shëruar, 153 raste te reja dhe 4 humbje jete

  6 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri.

  Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 847 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ku përfshihen përfshihen edhe testime të kryera në laboratorët jo publike, ndërsa 153 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19.

  Ndërsa 130 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e ...

 • Shqipëri: Dekretohet data e zgjedhjeve parlamentare

  6 Shtator, 2020

  metaPresidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dekretoi sot pothuaj 8 muaj përpara mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare pas një serie konsultimesh formale me partitë politike.

  Presidenti Meta dekretoi që zgjedhjet për Kuvendin të mbahen më 25 prillin e ardhshëm në valën e një krize të thellë politike, që ka përfshirë vendin pas braktisjes së parlamentit nga opozita 20 muaj më ...

 • Ministria e Shëndetësisë: prej 860 testeve kemi 135 raste te reja, 6 humbje jete dhe 94 të shëruar

  5 Shtator, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon se nga 860 testime qe janë kryer në 24 orët e fundit, ku përfshihen përfshihen edhe testime të kryera në laboratorët jo publike, që përmbushin përkufizimin e rastit, për konfirmim diagnoze pozitive apo të dyshuara, sipas vlerësimit të ISHP, 135 qytetarë rezultojnë të prekur nga virusi SARS COV2. Ndërsa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"