LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Skandali i Shkëlzen Berishës me blerjen e tokës në Gërdec, avokati që humbi vëllanë: Po rikthehet në vendin e krimit

  28 Korrik, 2020

  Avokati Geraldo DurdaSkandali i publikuar nga mediat se Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha dhe një nga emrat e përfolur si i përfshirë në aferën e armëve në Gërdec ku pati me dhjetëra të vdekur, ka blerë tokë pikërisht në këtë zonë, ka sjellë reagimin e ashpër dhe të familjarëve të viktimave.

  Djali i madh i familjes “Durdaj”, e cila ...

 • COVID19, Manastirliu: Dyfishojmë ekipet e lëvizshme të urgjencës për shërbimin në banesë

  27 Korrik, 2020

  OgertaMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në kuadër të forcimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19, ka deklaruar nga Urgjenca Kombëtare se do të dyfishohen ekipet e terrenit për shërbimin në banesë për qytetarët e prekur nga COVID19.

  “Tirana mbetet vatër e nxehtë, por ndërkohë jemi duke u përgatitur për përgjigjen ...

 • 126 raste të reja, 4 humbje jete dhe 45 të shëruar

  26 Korrik, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 504 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 126 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 74 raste në Tiranë, nga raste 9 në Kavajë, Shkodër, 6 në Durrës, nga 4 raste ...

 • Shqipëri: Parlamenti miraton ndryshimet në Kodin Zgjedhor

  24 Korrik, 2020

  TRApeli i ambasadorit të Gjermanisë në Shqipëri Peter Zingraf lidhur me reformën e Kodit Zgjedhor: Hap i rëndësishëm, vijoni dialogun dhe gjithë përfshirjen.

  Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të pasqyruara në Marrëveshjen konsensuale dhe gjithë përfshirëse të 5 qershorit, u miratuan të enjten, (23.07)  me 99 vota, nga 84 të domosdoshmet e votimit të cilësuar dhe vetëm me 6 vota kundër dhe 4 ...

 • 68 raste të reja, 3 humbje jete dhe 66 të shëruar

  22 Korrik, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 496 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 34 raste në Tiranë, 10 në Krujë, 5 në Durrës, 3 në Shkodër, nga 2 raste në Dibër, Shijak, nga 1 rast ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 119 raste të reja, 4 humbje jete dhe 45 të shëruar

  21 Korrik, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 482 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 119 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 69 raste në Tiranë, 8 në Kavajë, nga 7 raste në Krujë, Tepelenë, 5 në Lezhë, 4 në Durrës, nga 3 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 81 raste të reja, 1 humbje jete dhe 41 të shëruar

  20 Korrik, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 267 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 81 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 50 raste në Tiranë, nga 4 raste në Shkodër, Korçë, Kavajë, nga 3 raste në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, ...

 • COVID19, Manastirliu: Po përgatitemi për çdo skenar

  20 Korrik, 2020

  Ogerta Manastirliu dhe Luigi Soreca

  “Jemi duke u përgatitur për hapjen e dy spitaleve të tjera COVID dhe për çdo skenar, sipas strategjisë për përballimin e situatës” deklaroi Ministrja Manastirliu në spitalin COVID4, gjatë ceremonisë së dorëzimit nga Ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca, të pjesës së katërt të ndihmës së BE-së për Shqipërinë, në kuadër të mbështetjes për përballimit e situatës ...

 • Ashpërsohen masat: Ndalohen klubet e natës, prioriteti nr.1 mbrojtja e shëndetit të qytetarëve

  20 Korrik, 2020

  Ogerta ManastriliuFjala e plotë e ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastriliu:

  “Siç ju kemi informuar në mënyrë të përditshme, Shqipëria vazhdon të shënojë rritje të shifrave të të infektuarve nga Covid-19. 123 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në dy spitalet Covid, dhe 112 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, edhe pas përpjekjeve ...

 • 82 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  19 Korrik, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 331 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 32 raste në Tiranë, nga 7 raste në Kavajë, Fier, 5 në Korçë, nga 4 raste Shkodër, Durrës, Elbasan, nga 3 raste ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"