LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 3 humbje jete dhe 99 raste të reja në 24 orët e fundit

  16 Korrik, 2020

  Dr. Marjeta DervishiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 425 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 99 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 40 raste në Tiranë, nga 6 raste në Fier, Kavajë, nga 5 raste Dibër, Mirditë, nga 4 raste Krujë, Devoll, ...

 • “Nuk më është rritur paga asnjë qindarkë që nga 2013-a!”/ Paralajmëron Kalo: Me qetësimin e situatës shumë mjekë do të…

  15 Korrik, 2020

  18-mars-tritan-kaloMjeku infeksionist, Tritan Kalo, ndërsa sjell në vëmendje vendimin e kryeministrit të Francës për t’i rritur pagën gjithë personelit mjekësor, pyet nëse po mendohet një gjë e tillë edhe për mjekët shqiptarë.

  Teksa thekson se ky bonus mujor nuk është zgjidhje afatgjatë, mjeku Kalo deklaron se nuk i është rritur paga asnjë qindarkë që prej 23 Qershorit 2013.

  Mesazhi i Kalos:

  KOHË KOVIDIANE ...

 • “Tërhiquni nga ndryshimet kushtetuese”/ “Kërcënimi” nga Bundestagu gjerman: Bllokojmë hapjen e negociatave me BE

  14 Korrik, 2020

  Johann David WadephulPas zhvillimeve politike në vend ku Komisioni i Ligjeve miratoi ndryshimet kushtetuese për hapjen pjesërisht të listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore ka reaguar Zv.kryetar i Grupit të CDU-CSU në Bungestag Johann David Wadephul.

  Wadephul deklaron se reforma zgjedhore duhet të miratohet nga Parlamenti pa ndryshime, ashtu siç përcaktohet në marrëveshjen e 14 janarit 2020.

  Madje ai kërcënon me ...

 • 96 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

  14 Korrik, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 451 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 96 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 51 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 5 në Durrës, nga 4 raste në Elbasan, Pogradec, nga 3 raste në ...

 • 117 raste të reja, 2 humbje jete dhe 68 të shëruar në 24 orët e fundit

  13 Korrik, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 585 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, nga 5 ...

 • 4 humbje jete dhe 83 raste të reja në 24 orët e fundit

  12 Korrik, 2020

  Dr. Marjeta DervishiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 83 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 38 raste në Tiranë, 12 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Elbasan, Vlorë, 3 raste në Krujë ...

 • 93 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

  11 Korrik, 2020

  Genta QirjakoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 93 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 62 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 4 në Gjirokastër, nga 3 raste në Durrës, Pukë, nga 2 raste në Korçë, ...

 • 90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar në 24 orët e fundit.

  10 Korrik, 2020

  Dr. Flutura BeqoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 36 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Kukës, Krujë, 4 në Kurbin, 3 ...

 • “Në Shqipëri nuk garantohet kujdes shëndetësor sipas standardeve gjermane”/ Ambasada në Tiranë paralajmëron qytetarët e saj: Vend me rrezikshmëri të lartë të covid

  10 Korrik, 2020

  iAmbasada gjermane në Shqipëri ka bërë një paralajmërim për qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pandeminë.

  Ambasada informon se Shqipëria është vend me rrezikshmëri të lartë të COVID-19 bazuar në vlerësimet e institucioneve shëndetësore në Gjermani.

  Shqipëria kategorizohet aktualisht nga institucionet kompetente shëndetësore gjermane si rajon me rrezikshmëri për shkat të situatës epidemiologjike të ...

 • Tiranë: Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, komenton reformën gjyqësore dhe atë zgjedhore

  10 Korrik, 2020

  Yuri KimAmbasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, deklaroi se reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate.

  Zonja Kim i bëri këto komente në një intervistë për televizionin News 24 në emisionin “Real Story”, ku përsëriti vendosmërinë e SHBA-ve për të mbështetur reformat kryesore të Shqipërisë, si ajo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"