LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Zelensky ftesë vendeve të Ballkanit për të bashkëprodhuar municione

  28 Shkurt, 2024

  Zelensky RamaPresidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi sot vendet e Ballkanit për një bashkëpunim të mundshëm për prodhimin e municioneve, për të cilat Ukraina ka nevojë në përballjen e saj me agresionin rus. Ai e bëri këtë propozim në samitin e mbajtur në Tiranë, ku morën pjesë vendet e Europës juglindore. Deklarata e përbashkët, e miratuar në fund të takimit, ...

 • Zelenski për vizitë në Shqipëri

  28 Shkurt, 2024

  Zelenski TRShqipëria qëndron krah për krah me Ukrainën së bashku me të gjithë aleatët që kanë zgjedhur të shohin nga e ardhmja, tha Rama me rastin e vizitës së Presidentit të Ukrainës Zelenski në Samitin e Paqes në Tiranë.

   

  Zelenski do të jetë i pranishëm në ditën e parë të Samitit dyditor të Paqes që mbahet në Tiranë, dita e parë ...

 • “Largimi i tij do të bashkojë PD-në”/ Ngjela: Berisha mund të tërhiqet nga benefitet që do t’i japë Washingtoni

  27 Shkurt, 2024

  NgjelaAvokati Spartak Ngjela deklaroi në “Breaking” me Fiori Dardhën se largimi i Sali Berishës do ta bashkojë Partinë Demokratike.

   

  Ai tha se Berisha mund të tërhiqet në bazë të benefiteve që do t’i japë Washingtoni, por për këtë nuk tregoi diçka konkrete.

  “E kam planifikuar të kemi disa diskutime me Bashën. Mendimi im është që nuk duhet goditur dhe të jetë ...

 • Tirana “kryeqyteti i dy samiteve”, vjen sot në Shqipëri presidenti Zelensky

  27 Shkurt, 2024

  ZelenskyPresidenti ukrainas Zelensky vjen sot në Shqipëri. Kreu i shtetit ukrainas, pritet të mbërrijë në vendin tonë, mbrëmjen e sotme.

   

  Kjo është vizita e parë e kreut të shtetit ukrainas në vendin tonë. Presidenti Zelensky në prag të mbërritjes, ka falënderuar dhe vlerësuar mbështetjen e Shqipërisë ndaj vendit të tij. Ndërkohë që një ditë më pas, së bashku me kryeministrin ...

 • Shqipëria kërkon të mikpresë Samitin e NATO-s në vitin 2027

  27 Shkurt, 2024

  NatoShqipëria kërkon që të bëhet mikpritëse e Takimit të Nivelit të Lartë të Nato-s në vitin 2027. Këtë e bëri të ditur të hënën, kryeministri Edi Rama, ndërsa në rrjetin social X (ish Twitter) ai publikoi një letër falenderimi dërguar Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken, pas vizitës së tij në Tiranë më 15 shkurt. Zëri i Amerikës, ndërkohë ...

 • Gati baza ajrore taktike e NATO-s, Rama publikon pamjet: Me infrastrukturë të avancuar për avionët luftarakë… Kuçova, rol kyç në operacionet e Aleancës

  27 Shkurt, 2024

  kucovaShqipëria po bëhet gati të inaugurojë bazën e parë të NATO-s në vendin tonë. Prej 4 Marsit të këtij viti Kuçova do të jetë në duart e aleancës më të fortë ushtarake në botë, si një bazë taktike ajrore.

  Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet që tregojnë transformimin rrënjësor të Aeroportit Ushtarak të Kuçovës.

   

  “Mirëmëngjes dhe nga Baza Ajrore Taktike e ...

 • Mbahet sot Samiti i BERZH-it në Londër, nga Rama te Kurti, zbardhet axhenda

  26 Shkurt, 2024

  flamujtTë hënën do të nisë Samiti i Investimeve në Ballkanin Perëndimor 2024, që do të zhvillohet në selinë e BERZH-it në Londër.

   

  Në këtë aktivitet pjesëmarrës do të jenë liderët e gjashtë qeverive nga rajoni, përfshirë kryeministrin Edi Rama dhe homologun tij të Kosovës Albin Kurti.

  Qëllimi i Samitit është të nxjerrë në pah mundësitë e mundshme për investime dhe biznes ...

 • Shqipëri: Baza ajrore taktike e NATO-s në Kuçovë, gati

  25 Shkurt, 2024

  Kucova NatoMinistria e Mbrojtjes e Shqipërisë tha të dielën se përgatitjet janë drejt përfundimit në bazën ajrore të aleancës ushtarake të NATO-s në qytezën jugqendrore të Shqipërisë, Kuçovë, para se ajo të përurohet më 4 mars.

  Komandanti i Forcës Ajrore të Shqipërisë, gjeneral brigade Ferdinand Dimo, tha se trupat e NATO-s dhe mjetet fluturuese të saj së shpejti do të ...

 • Eksperti i sigurisë ngre alarmin: Në Shqipëri 600 xhami nga 880 janë jashtë kontrollit të KMSH, janë shfrytëzuar nga struktura iraniane

  23 Shkurt, 2024

  gulenist erdoganistInstituti britanik Royal United Services , ka bërë të ditur përmes një raporti se Rusia po kërkon të destabilizojë vendet e Evropës.

   

  Eksperti i sigurisë Bedri Elezi thotë se dyshimet janë serioze se Rusia përmes Iranit ka arritur të depërtojë tek institucionet fetare për të ushtruar aktivitetin e tyre për shkak se çdo qytetar e ka një lidhje shpirtërore ...

 • Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës tejkalon në shifra Aeroportin e Beogradit

  22 Shkurt, 2024

  tirana tirRritja e vazhdueshme e fluksit në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës thyen në mënyrë të vazhdueshme rekorde.

   

  Këtë herë, TIA ka tejkaluar edhe aeroportin e Beogradit që për vite me radhë ka mbajtur vendin e parë në Ballkan.

   

  Sipas të dhënave zyrtare, muaji janar shënoi më shumë pasagjerë në Tiranë sesa në Beograd. Mediat ndërkombëtare theksuar Aeroporti i Beogradit, ‘Nikola Tesla’ ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"