LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Besiana Kadare emërohet si zëvendëspresidente e asamblesë së OKB-së

  1 Korrik, 2020

  Besiana Ismail KadareBesiana Kadare, vajza e Ismail Kadares, është përzgjedhur si zëvëndëspresidente e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në sesionin e 75-të të saj.

  Më herët, Besiana ka shërbyer si sekretare e parë në Misionin e Përhershëm të Shqipërisë në OKB, në vitet 2002-2005.

  Më pas ajo u kthye në Shqipëri për të punuar në Agjencinë e Shteteve të ...

 • “7 vite korrupsion u ka kushtuar shqiptarëve 6,2 mld euro”/ Tabaku: Na duhet ndryshim

  1 Korrik, 2020

  Jorida Tabaku“Plot 7 vite korrupsion u ka kushtuar shqiptarëve 6,2 mld euro-konfirmimi këtë herë vjen nga KLSH”, shkroi Jorida Tabaku në Facebook.

  “Janë 6.2 mld euro që mund të ishin përdorur për ekonominë, infrastrukturën, investime publike në shërbim të qytetarëve. Janë miliarda që vijnë nga taksat e qytetarëve, nga xhepat e tyre, djersa e ballit të tyre dhe që kanë shkuar për ...

 • 45 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

  1 Korrik, 2020

  Dr. Marjeta DervishiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon se,  gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 269 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 45 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 21 raste në Tiranë, 10 në Shkodër, 4 në Elbasan, nga 3 raste Delvinë, Kurbin, nga 1 rast në Krujë, Kukës, ...

 • Nuk hapen kufijtë me Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

  1 Korrik, 2020

  PolizeiKomisioni Evropian vednosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi përfitojnë.

  Serbia dhe Mali i Zi janë dy vendet e vetme të Ballkanit Perëndimor me të cilat Bashkimi Evropian ka rekomanduar hapjen e kufijve të jashtëm me 1 korrik. Në Bruksel është hartuar një listë prej 15 ...

 • Rama: Shqipëria e ka për obligim ta mbështesë Kosovën

  30 Qershor, 2020

  Edi RamaKryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Kosovë takoi udhëheqësit politikë kosovarë dhe bisedoi rreth aktakuzës për krime lufte që ka paraqitur Zyra e Prokurorit Special kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha në Prishtinë se Shqipëria e ka për obligim ta mbështesë Kosovën pa kushte. Por ajo nuk do të marrë detyrën e kujdestarit që t’i ...

 • Zëdhënësi i qeverisë greke: Në këtë datë do të hapen kufijtë me Shqipërinë!

  29 Qershor, 2020

  vendkalimi kufitarLajmi i shumëpritur për hapjen e kufijve të Greqisë me Shqipërinë është komunikuar nga vetë zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas në konferencën e zakonshme të shtypit që jep çdo fillim jave.

  Sipas tij, Greqia duke bërë hapin vendimtar për rikthimin në normalitet do të hapë 41  porta hyrjeje të saj për turistë nga mbarë bota.

  Konkretisht sa u përket kufijve tokësorë, zëdhënësi i qeverisë ka sqaruar se prej ...

 • Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime

  29 Qershor, 2020

  Prof. Angelika NußbergerKomisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit Prof. Angelika Nussberger shpjegon për DW se çfarë duhet bërë tani në Shqipëri.

  Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e hapura juridike në Shqipëri. A keni ...

 • Bylisi, ILIR apo GREK ? Historia që duhet njohur nga të gjithë. La storia vera

  28 Qershor, 2020

  https://youtu.be/rJ_tsuBC8ww

  A eshte Bylisi qytet grek siç e konsideron kritiku i njohur Vittorio Zgarbi ? A eshte pushtuar Bylisi prej grekeve ?

  A ka patur nje koloni te tyren ketu ? Cfare thone historianet, burimet e lashta, por edhe objektet arkeologjike ?

  Pak javë më parë kritiku i njohur italian Vitorio Zgarbi e quajti Bylisin qytet grek…

  Por si qendron e verteta ? Cfare fsheh historia e ketij qyteti ?

  Si e identifikojne autoret dhe ...

 • 72 raste të reja, 2 humbje jete dhe 38 të shëruar në 24 orët e fundit

  28 Qershor, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike në vend ku vijon të ketë raste të reja por edhe shtrime të reja në spital apo pacientë që kanë nevojë për terapi intensive.
  U drejtohemi me një lutje gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë rigoroz në zbatimin e protokolleve të sigurisë, të vendoset detyrimisht maska në shërbim, ...

 • 76 vjet nga gjenocidi grek mbi çamët

  27 Qershor, 2020

  Refugjat Çam nena me foshnjenÇështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi atë Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit grek dhe e forcave të ndryshme ultranacionaliste për shkombëtarizimin e kësaj treve.

  Për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"