LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama: Shqipëria e ka për obligim ta mbështesë Kosovën

  30 Qershor, 2020

  Edi RamaKryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Kosovë takoi udhëheqësit politikë kosovarë dhe bisedoi rreth aktakuzës për krime lufte që ka paraqitur Zyra e Prokurorit Special kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha në Prishtinë se Shqipëria e ka për obligim ta mbështesë Kosovën pa kushte. Por ajo nuk do të marrë detyrën e kujdestarit që t’i ...

 • Zëdhënësi i qeverisë greke: Në këtë datë do të hapen kufijtë me Shqipërinë!

  29 Qershor, 2020

  vendkalimi kufitarLajmi i shumëpritur për hapjen e kufijve të Greqisë me Shqipërinë është komunikuar nga vetë zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas në konferencën e zakonshme të shtypit që jep çdo fillim jave.

  Sipas tij, Greqia duke bërë hapin vendimtar për rikthimin në normalitet do të hapë 41  porta hyrjeje të saj për turistë nga mbarë bota.

  Konkretisht sa u përket kufijve tokësorë, zëdhënësi i qeverisë ka sqaruar se prej ...

 • Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime

  29 Qershor, 2020

  Prof. Angelika NußbergerKomisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit Prof. Angelika Nussberger shpjegon për DW se çfarë duhet bërë tani në Shqipëri.

  Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e hapura juridike në Shqipëri. A keni ...

 • Bylisi, ILIR apo GREK ? Historia që duhet njohur nga të gjithë. La storia vera

  28 Qershor, 2020

  https://youtu.be/rJ_tsuBC8ww

  A eshte Bylisi qytet grek siç e konsideron kritiku i njohur Vittorio Zgarbi ? A eshte pushtuar Bylisi prej grekeve ?

  A ka patur nje koloni te tyren ketu ? Cfare thone historianet, burimet e lashta, por edhe objektet arkeologjike ?

  Pak javë më parë kritiku i njohur italian Vitorio Zgarbi e quajti Bylisin qytet grek…

  Por si qendron e verteta ? Cfare fsheh historia e ketij qyteti ?

  Si e identifikojne autoret dhe ...

 • 72 raste të reja, 2 humbje jete dhe 38 të shëruar në 24 orët e fundit

  28 Qershor, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike në vend ku vijon të ketë raste të reja por edhe shtrime të reja në spital apo pacientë që kanë nevojë për terapi intensive.
  U drejtohemi me një lutje gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë rigoroz në zbatimin e protokolleve të sigurisë, të vendoset detyrimisht maska në shërbim, ...

 • 76 vjet nga gjenocidi grek mbi çamët

  27 Qershor, 2020

  Refugjat Çam nena me foshnjenÇështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi atë Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit grek dhe e forcave të ndryshme ultranacionaliste për shkombëtarizimin e kësaj treve.

  Për ...

 • Tritan Kalo: MOS vijoni të bëheni pre e IDIOTËSIRAVE të mos ekzistencës së Sars-Cov2/Covid-19

  27 Qershor, 2020

  kalo-1JETËT tona janë të pakthimta dhe shumë të vlefshme…..MOS vijoni të bëheni pre e IDIOTËSIRAVE të mos ekzistencës së Sars-Cov2/Covid-19…..Bëhet fjalë për një virus dhe një sëmundje me DY kuptimshmëri njëthelbësore, e cila DUHET marë sa më seriozisht…..CORONA-VIRUS = Virus me Kurorë mbi kokën e tij, POR edhe mbi KOKËN tonë nëse largohemi nga kjo jetë e NUKU tregojmë kujdes ndaj ...

 • Shqipëri: Thellohet epidemia COVID, me rekorde shtrimesh, vdekje dhe infektime.

  26 Qershor, 2020

  AmbulancaInstituti i Shëndetit Publik njoftoi sot dy vdekje dhe 77 raste të reja të personave të prekur me COVID-19.

  Shifrat e tre javëve të fundit kanë tejkaluar çdo rekord gjatë marsit dhe prillit, të cilat u quajtën si piku i valës së epidemisë.

  Sipas të dhënave ditore nga ISHP, afro 900 persona (saktësisht 898 veta) janë infektuar në 3 javë, midis datave 6 ...

 • Aktakuzat ndaj Thaçit dhe Veselit/ Rama: Kosova u nënshtrohet proceseve të tilla, ndërkohë Serbia hap kapitujt me BE-në

  25 Qershor, 2020

  Rama“Në praktikën ndërkombëtare kjo është e pashembullt dhe kjo është përgjigjja që unë kam marrë nga disa vendas dhe të huaj, flas për ekspertë të nivelit të lartë ndërkombëtar. Asnjë nuk më tha që ka një praktikë ndërkombëtare që mund ta integrojë tekstin e djeshëm. Për t’u kthyer për herë të fundit, bartësit e institucioneve të Kosovës do u nënshtrohen proceseve ...

 • 67 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  24 Qershor, 2020

  Dr. Marjeta DervishiNjë humbje jete ka ndodhur mëngjesin e sotëm. Një 34 vjeçare nga Librazhdi e cila vuante nga insuficenca renale kronike, diabeti, hipertensioni, e konfirmuar me Covid19, e shtruar në shërbimin infektiv prej disa ditësh, në gjendje të rëndë dhe e intubuar, pavarësisht përkujdesjes së mjekëve nuk ka mundur të mbijetojë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"