LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 52 raste të reja dhe 36 të shëruar në 24 orët e fundit

  23 Qershor, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 328 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 52 raste pozitive, kryesisht raste të reja ne proces hetimi si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë në 24 orët e fundit ...

 • Rama publikon videon: Nuk ka 15 kushte, kush përsërit atë këngë ka thjesht qëllimin e një lufte qorre me qeverinë

  23 Qershor, 2020

  Edi-RamaKryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për çështjen e 15 kushteve që Shqipëria duhet të përmbushë përpara konferencës së parë ndërqeveritare për nisjen e negociatave të anëtarësimit.

  Rama ka publikuar edhe videon e kryetares së Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Ruiz Calavera e cila tha dje përgjatë mbledhjes së djeshme, Parlamenti Evropian tha se: “Nuk janë 15 kushte për të hapur raundin ...

 • Mjekja që provoi koronavirusin/ Flet nga karantina: U sëmur e gjithë familja

  23 Qershor, 2020

  Mjekja NirvanaDitën që mbaron zyrtarisht gjendja e fatkeqësisë natyrore shpallur nga qeveria, prej Koronavirusit, ne vendosëm t’ju përcjellim historinë e Nirvanës, mjeke familjeje.

  Trajtoi shumë pacientë të prekur, erdhi një moment që u infektua edhe vetë.

  “Ne nuk punojmë në fushë me lule, por me pacientë të prekur nga sëmundje të ndryshme. Erdhi një moment që u preka edhe vetë. Më pas u ...

 • Shqipëria njeh gjuhët e minoriteteve, projektvendimi: Ku janë 20% e popullsisë, tabelat e rrugëve në 2 gjuhë…

  23 Qershor, 2020

  tabela ne gjuhet e minoriteteveShteti shqiptar po mendon qe te njohe zyrtarisht gjuhën e minoriteteve në zyrat e pushtetit  vendor, aty ky komuniteti përbën 20% të popullsisë. Nëpërmjet një projektvendimi, i propozuar nga ministri i Brendshëm, Sander Lleshaj, parashikohet  ky ndryshim qe pritet t’i dërgohet se shpejti kuvendit te Shqipërisë.

  Në këtë projektvendim, pika dy, parasheh  se personat që i përkasin një ...

 • Tiranë: Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës

  23 Qershor, 2020

  Gjykata KushtetueseFunksionimi i Gjykatës Kushtetuese është në krye të listës prej 15 kushtesh, që disa vende të BE kanë kërkuar nga Shqipëria, para fillimit “de facto” të negociatave të anëtarësimit.

  Në krye të listës prej 15 kushtesh, që Gjermania, Franca, Holanda, Danimarka dhe Spanja i kërkuan Këshillit Europian që t’i plotësojë Shqipëria, për fillimin “de facto” të negociatave të anëtarësimit është funksionimi ...

 • Shqipëri: Programi “Code for Albania” dhe të rinjtë shqiptarë

  21 Qershor, 2020

  Code for AlbaniaProgrami “Code for Albania” çeli sërish këtë vit aplikimet për nxënësit e shkollave 9-vjeçare në të gjithë Shqipërinë.

  Ky program u krijua nga diaspora shqiptare në Silicon Valley në bashkëpunim me organizatën amerikane Code.X.

  Në të mësohet kodim dhe mendim kritik me instruktorë amerikanë dhe shqiptarë.

  Organizatorët e programit “Code for Albania” dhe Alfa Plan i gjetëm në një orë leksioni të ...

 • 53 raste të reja, 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  20 Qershor, 2020

  Dr. Flutra BeqoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 320 testime për të dyshuar të prekur me COVID19 nga të cilat janë konfirmuar 53 raste pozitive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 12 qytetarë, duke ...

 • 50 raste të reja dhe 1 humbje jete

  19 Qershor, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 330 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 50 raste positive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 28 qytetarë, duke ...

 • Tuneli i Llogorasë/ “Për 7 minuta nga Dukati në Palasë”

  19 Qershor, 2020

  https://youtu.be/sGQgxjsX56k

  Qeveria ka shpallur garën për projektin e detajuar për tunelin e Llogorasë.

  Ministrja Balluku tha se: Tuneli i Llogorasë, është ëndërr jo vetëm e qeverisë, por e çdo shqiptari. Do nisim një proces të një gare ndërkombëtare.Tuneli do të jetë 6 km i gjatë. Akses i prekshëm nga të gjithë. Nga Dukati në urën e Palasës është 55 minuta, falë tunelit rruga do përshkohet për 7 minuta.

  Ndërkohë kryeministri Edi Rama tha ...

 • 66 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  18 Qershor, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 280 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 66 raste pozitive kryesisht kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive, si dhe raste të reja në proces hetimi.
  Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë është si vijon: 32 raste ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"