LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dështoi misioni i McAllister, nuk ka zgjidhje. Mazhoranca: Por ka zgjedhje pa opozitën

  25 Prill, 2017

  ndermjetesuesit evropian 2Negociatat mes qeverisë dhe opozitës, me ndërmjetësimin e Parlamentit Europian, nuk ia dolën që të ulnin bashkë në një tryezë dialogu Edi Ramën dhe Lulzim Bashën.

  5 orët e negociatave ishin intensive, por pa produkt të përbashkët. Takimi i parë i David McAllister nga e djathta dhe Knut Fleckenstein nga e majta e ...

 • “Babai” i TAP, Afezolli: Pengjet e mia për projektin

  25 Prill, 2017

  Afezolli TAPNaskë Afezolli është një nga dy personat që kanë ideuar gazsjellësin TAP. Prej vitesh ai jeton dhe punon në Zvicër, për një nga kompanitë kryesore të energjisë në këtë vend, “EGL”, e cila është edhe një nga aksioneret kryesore të gazsjellësit TAP.

  Sot kur ky projekt është realitet, Afezolli ka disa pengje për mënyrën ...

 • Ndërmjetësimi europian, raund i dytë takimesh

  25 Prill, 2017

  ndermjetesuesit evropianNë Shqipëri dy europarlamentarët David McAllister dhe Knut Fleckenstein, zhvilluan në mbrëmje një raund të dytë bisedimesh me drejtuesit e shumicës së majtë dhe të opozitës, në përpjekje për të ndërmjetësuar një zgjidhje të krizës politike. Takimet u zhvilluan këtë herë në të njejtin mjedis, në Pallatin e Kongreseve por, ku përfaqësuesit e palëve, kryeministri Edi Rama dhe ...

 • Ndërmjetësimi për krizën, nis misioni i dy eurodeputetëve

  25 Prill, 2017

  David McAllisterNë Shqipëri nisën sot pasdite bisedimet për zgjidhjen e krizës politike që prej më shumë se dy muajsh sheh në protestë opozitën e vendit, duke kërkuar krijimin e një qeverie teknike e cila të garantojë sipas saj, zgjedhje të lira e të ndershme. Bisedimet po ndërmjetësohen nga një mision i Parlamentit Europian i përbërë nga David McAllister, kryetar ...

 • Daniel Serwer: ‘Shqipëria e Madhe’, për shkak të frustrimit ndaj integrimeve evropiane

  24 Prill, 2017

  Daniel ServerDaniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins, Baltimore, analizon deklaratat e Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, mbi mundësin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, nëse BE-ja mbyll derën e integrimit për Kosovën dhe tërë Ballkanin Perëndimor.

  Sipas Serwer-it, ka dy mënyra për të kuptuar se çfarë tha Rama.

  Njëra është se kjo është një deklaratë ...

 • Ministri i Brendshëm reagon ndaj kryeprokurorit Llalla

  24 Prill, 2017

  Fatmir XhafajMinistri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, reagoi sot në mbrëmje lidhur me deklaratat e disa ditëve më parë të Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, për mospraninë e prokurorëve gjatë sekuestrimit dhe asgjësimit të lëndëve narkotike. Gjatë një takimi me drejtuesë të prokurorisë në prani dhe të ministrit të Drejtësisë Petrit Vasili, zoti Llalla ngriti shqetësimin “për mospërfshirje totale të ...

 • Eureporter: Frikë për dhunë në Shqipëri

  22 Prill, 2017

  ALB EUEureporter flet për frikën e episodeve të reja të dhunës përpara vizitës së delegacionit të Parlamentit Europian në Shqipëri, duke kujtuar në shkrimin e tij më të fundit mbi situatën politike të vendit, se si i ka kërkuar kreydiplomatja e bllokut, opozitës së udhëhequr nga Partia Demokratike, t’i japë fund bojkotit parlamentar e të riangazhohet në ...

 • Ish deputeti Frroku, dënohet 7 vite e gjysëm burg

  21 Prill, 2017

  FrokuNë Shqipëri, Gjykata e Krimeve të Rënda dënoi sot me 7 vite dhe 6 muaj burgim ish deputetin Mark Frroku i cili u arrestua në pranverën e vitit të shkuar.

  Prokuroria kishte kërkuar dënimin me 25 vite burgim për Frrokun, nga të cilat 17 vetëm për akuzën e vrasjen në kryeqytetin belg, Bruksel, në vitin 1999, të një shqiptari, gjatë ...

 • Bushati: jemi të hapur për çdo propozim që vjen nga ana e opozitës

  20 Prill, 2017

  BushatiMinistri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati po zhvillon në Uashington takime me zyrtarë amerikanë lidhur me marrëdhëniet e Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara dhe me gjendjen në Ballkanin perëndimor, ku Rusia ka shtuar ndjeshëm përpjekjet për ndikim dhe ku vihet re një rritje e tensioneve brenda disa vendeve. Si anëtare e NATO-s Shqipëria kontribuon me trupa në Afganistan ...

 • Ministri Gabriel përcolli në Shqipëri qëndrimin e qeverisë gjermane

  19 Prill, 2017

  MJ GabrielMinistria e Jashtme e Gjermanisë sqaron e pyetur nga Deutsche Welle kërkesën në Tiranë të ministrit të Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel drejtuar opozitës në Shqipëri.

  Kërkesa që ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i bëri opozitës në Shqipëri që ajo t’i japë fund bojkotit të Parlamentit ka shkaktuar debat në Shqipëri. Në disa artikuj në shtyp dhe në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"