LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Ekonomia informale dhe standardet europiane

  9 Gusht, 2017

  inspektoriatiKorrupsioni dhe ekonomia informale janë një sfidë e vazhdueshme në ballafaqimin e shtetit me bizneset në Shqipëri. Inspektoriatet shqiptare kryen vitin e kaluar mbi 80 mijë kontrolle të planifikuara, ndërsa sivjet numri i inspektimeve po ulet, falë teknologjive të reja, që ulin shanset përkorruptim të inspektorëve nga biznesi.

  Inspektoriati Qendror i Shqipërisë bëri sot të ditur se ka modernizuar kontrollin ...

 • „Jo Antibes, por Drimadhë“ – Pushime verore në mes të Evropës

  9 Gusht, 2017

  DrimadheGreqia, Spanja e Italia ishin dje. Destinacioni në fakt aspak i ri i pushimeve verore sivjet është Shqipëria, më saktë Jugu i saj. Sonila Sand tregon përse.

  Ndonëse në Gjermani vera si stinë le përherë për të dëshiruar, në shumë pjesë të tjera të Evropës e sidomos në Jug të saj temperaturat e këtyre ditëve kalojnë në 40 gradë celcius. ...

 • Kodheli: Zjarret, situata dramatike

  7 Gusht, 2017

  Kodheli1/3 e ushtrisë shqiptare ka qenë e angazhuar në luftën kundër zjarreve në të gjithë vendin dhe sipas ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, operacionet kanë kushtuar rreth 30 milionë lekë.

  Mjetet e ushtrisë, përfshirë helikopterët, kanë qenë përditë në misione për fikjen e flakëve. Ministria e Mbrojtjes mbetet e angazhuar në përballimin e kësaj situate, ...

 • Shpëtim Gjika dënohet me 4 vjet burg, i konvertohet në shërbim prove

  27 Korrik, 2017

  gjikaGjykata ka dënuar me katër vjet burg ish -kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjikën, dënim ky që do konvertohet në dy vite shërbim prove.

  Gjika akuzohet nga prokuroria per vepren penale te “falsifikimit te dokumentave zyrtare” e kryer sipas organit te akuzes ne dy raste dhe ne bashkëpunim.

  Ai gjithashtu nuk do të ketë të ...

 • Milionerët e PD-së para popullit

  27 Korrik, 2017

  Grupi anti-Basha i të mbeturve jashtë liste do të zhvillojë ditën e premte një takim live në Tiranë nga ku do t’i bëjnë thirrje demokratëve të bojkotojnë votimin për kryetar që do të zhvillohet të shtunën. Në këtë tubim ata do të flasin për të mirën e popullit, për të mirën e demokratëve, për standartet e demokracisë, për ndershmërinë në politikë duke u mburrur edhe me kontributin dhe sakrificat që ...

 • Kosto e ujit të pijshëm, ERU: Në tiranë shpenzimet deri 250% mbi çmimin aktual

  26 Korrik, 2017

  uji shpenzimetKonsumatorët e ujit të pijshëm në Tiranë paguajnë aktualisht 45 lekë për metër kub ujë. Por kjo vetëm për shërbimin që u ofrohet nga ujësjellës kanalizimet.

  Pasi shpenzimet e një familje për ujë përllogariten të jenë rreth 4 148 lekë në muaj. Kjo merret në konsideratë edhe në raportin e Entit Rregullator të ujit, ...

 • Infrastruktura, FMN: Shqipëria, në nivele të ulëta

  26 Korrik, 2017

  rruga shqiperiFondi Monetar Ndërkombëtar e rendit Shqipërinë si vendin e parafundit për cilësinë e infrastrukturës edhe pse taksapaguesit shqiptarë kanë paguar miliarda euro për investime publike.

  Sipas FMN, për periudhën 2005-2016, qeveria shqiptare ka shpenzuar cdo vit mesatarisht 5.5 për qind të prodhimit kombëtar për vepra publike, kryesisht rrugë, porte dhe segmente të tjera të ...

 • Plani 24 orë ujë, Veliaj: Heqim depozitat që rrezikojnë qytetarët

  26 Korrik, 2017

  Kreu i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, duke folur sërish për planin për ujë të pijshëm 24 orë, tha se do të hiqen depozitat që rrezikojnë qytetarët.

  Ai tha se plani i biznesit, i hartuar me ndihmën e USAID do të realizojë investimet e nevojshme për mospërsëritjen e situatave të emergjencës.

  “Plani i biznesit i Bashkisë së Tiranës dhe UKT për forcimin e rrjetit të ujësjellësit që ...

 • Shqipëri: ndëshkime minimale për shkeljet e prokurorëve

  26 Korrik, 2017

  Adreatik LlallaTë dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se pavarësisht akuzave për shkelje të ligjit në kryerjen e hetimeve, vetëm dy prokurorë u shkarkuan dhe 14 të tjerë morën masa disiplinore përgjatë tre viteve të fundit. Materiali në vijim është produkt i bashkëpunimit mes Zërit të Amerikës dhe rrjetit investigativ BIRN:

  Flamur Vezaj, BIRN, Tiranë​

  Në shkurt 2017, kryeprokurori Adriatik Llalla ...

 • Selami: Gara e pabarabartë. Avantazhi im është modeli

  22 Korrik, 2017

  pdPas votimit, kandidati për kryetar të PD, Eduard Selami tha se gara në Partinë Demokratike është e pabarabartë por për të, avantazh është modeli që përfaqëson.

  “Ky proces i sotëm ka filluar në mënyrë të qetë, të rregullt, dhe siç e kam thënë dhe më përpara, pavarfësisht nga pabarazia që ka patur kjo garë, unë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"