LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Urimi i zv. kryeministrit Erjon Braçe për Bajram i kërkon ndjesë besimtarëve

  24 Maj, 2020

  e braceJa edhe postimi i plotë:

  Cdo shqiptari te besimit islam,
  dua ti uroj me gjithe shpirt:
  GEZUAR BAJRAMIN E MADH!

  Posacerisht njerezve te mire e punetore ne Cerme te Siperme, Cerme Sektor, Cerme Proshke, Cerme Pasha, Kamp,
  Cerme Shkumbin, Sulzotaj, Shen e Premte, Grabian, Tre Ura, Stravec, Ferras, Sopez, Spolate, Babunje, Gur, Mucias, Remas, Bedat, Adriatik, Kamenice, Kryekuq, Zharnec, Mize, ...

 • 8 raste të reja, shkon në 989 numri i të prekurve

  23 Maj, 2020

  Dr RovenaPër më shumë se 3 javë nuk është regjistruar humbje jete dhe 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar njofton Ministria e Shëndetësisë.

  Aktualisht në shërbimin infektiv janë 16 pacientë të shtruar dhe vetëm 5 prej tyre në terapi intensive.

  Fatmirësisht gjatë 3 javëve të fundit nuk kemi asnjë humbje jetë nga Covid19 dhe ky është një indikator ...

 • Corriere della Sera: Përse Shqipëria ka më pak viktima

  23 Maj, 2020

  maskaPas tre muajsh krize shëndetësore, të dhënat e mbledhura na lejojnë të krijojmë një tablo më të qartë të saj, ose të paktën të valës së parë shkruan e përditshmje e njohur italiane, Corriere della Sera, sipas të cilës, kjo tablo tregon se në Europë, betejën kundër koronavirusit e fituan vende të konsideruara “ të dobëta” dhe më të ...

 • Tiranë: Prurjet e reja politike në Parlament domosdoshmëri

  23 Maj, 2020

  Kristaq KumeEksperti zgjedhor, Kristaq Kume, thotë për DW thotë se ndryshimi i sistemit zgjedhor nga votimi me lista të mbyllura tek ai me lista të hapura do të mundësojë ardhjen e një elite të re politike në Shqipëri.

  DW: Z.Kume, në ꞔfarë konteksti e vendosni propozimin e SHBA, që Shqipëria të ndryshojë sistemin e saj zgjedhor nga ai me lista ...

 • Ambasadorët e SHBA dhe BE: Reforma në Drejtësi nuk preket

  22 Maj, 2020

  Ambasadorja e SHBANë Shqipëri, duket se janë riaktivizuar përpjekjet për të prekur dhe ndërhyrë në reformën në Drejtësi. Të enjten në mbrëmje në një mesazh në Twitter ambasadorja amerikane Yuri Kim shkruante se “shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, ...

 • 5 raste të reja , shkon në 969 numri i të prekurve

  21 Maj, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 204 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 5 raste.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 3 raste në Durrës, 1 në Tiranë dhe 1 në Krujë, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive. Të shëruar janë 13 qytetarë.
  Gjendja në ...

 • Ilir Meta thërret në takim Bashën dhe aleatët e opozitës/ Detajet

  20 Maj, 2020

  ilir metaDitën e nesërme (e enjte, 21 maj), presidenti i Republikës, Ilir Meta ka thirrur opozitën jashtëparlamentare në një takim.

  Mësohet se takimi do të mbahet te Pallati i Brigadave.

  Në takimin mes tij, PD-së dhe aleatëve të saj do të diskutohet situata e krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

  Top Channel

 • “Sherrnajë vulgare për një godinë të gabuar”/ Teatri Kombëtar, Edi Rama poston reagimin e Çun Lajçit

  19 Maj, 2020

  rama teatriPërmes një postimi të pak minutave më parë në Facebook, kryeministri Edi Rama ka publikuar reagimin e Çun Lajçit sa i takon shembjes së Teatrit Kombëtar.

  “ÇUN LAJÇIN e njoh si Çuni i Plisit të Bardhë e i një “grushti dhé”, ai që lidhi me një fill emocionesh unike diasporën shqiptare me tokën amë që digjej nga lufta dhe ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2 raste të reja, shkon në 948 numri i të prekurve

  18 Maj, 2020

  Dr EugenaSot numri më i ulët ditor i të prekurve që nga fillimi i epidemisë

  Ministria e shëndetësisë njofton se janë testuar 168 qytetarë si të dyshuar si të prekur me Covid19 dhe kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë, në Qarkun Durrës. Të shëruar janë 12 qytetarë.
  Rastet e reja janë kontakte të personave që tashmë rezultojnë pozitivë, ndërkohë që po ...

 • Teatri/ Flet Veliaj: Pse u shemb dhe si do bëhet i riu

  18 Maj, 2020

  teatri i riKreu i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj në një komunikim live shpjegoi se pse duhet një teatër i ri dhe pse u shemb i vjetri në vend të rikonstrukturimit.

  “Po e bëjmë live meqë jemi dhe në rrjetet socale, që mesazhi të shkojë te të gjithë. Ka qenë një fundjavë shumë e vështirë, Ka nisur një gjueti shtrigash, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"