LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë, tensionet mbeten të larta, Veliaj mbron shembjen e Teatrit

  18 Maj, 2020

  ish teatriNë Shqipëri, tensionet që pasuan shembjen dje të Teatrit Kombëtar vazhdojnë të jenë të larta.

  Të hënën, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj mbrojti sërish vendimin pë prishjen e Teatrit dhe për ndërtimin aty të një godine të re dhe moderne, siç u shpreh ai.

  Zoti Veliaj bëri një prezantim të projektit për Teatrin e Ri, duke këmbëngulur ...

 • Shembet godina e Teatrit Kombëtar/ Shoqërohen artistë dhe ish deputetë të opozitës, konfrontime me policinë

  17 Maj, 2020

  shembja e teatritNë orën 4:30 minuta, mëngjesin e së dielës, Inspektorati i Mbrojtjes se Territorit, nisi shembjen e Teatrit Kombëtar. Aksioni i bashkisë Tiranë, filloi me përplasje mes artistëve, aktivistëve dhe përfaqësuesve politikë,  përballë uniformave blu që mbështetën këtë aksion

  Me kalimin e orëve, numri i protestuesve që kundërshtuan këtë aksion filloi të rritej, ndërkohë që ekskavatorët vijonin shembjen e ...

 • 17 raste të reja, shkon në 933 numri i të prekruve

  16 Maj, 2020

  Dr RovenaMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri. Janë testuar 306 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19 dhe kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë. Mes të testuarve janë 48 personel shëndetësor të cilët kanë rezultuar të gjithë negativë për COVID19.
  Rastet e reja janë të përqëndruara në zonën ...

 • Masat e qeverisë dhe pikëpyetjet e ekonomisë në Shqipëri

  16 Maj, 2020

  treguEkonomia shqiptare pret rënien më të madhe ekonomike në rajon për shkak të krizës së pandemisë. Sa do mund t’i ndihmojë bizneset Garancia Sovrane prej 150 milionë dollarësh e qeverisë?

  Sipërmarrja private në Shqipëri po bëhet gati të rifillojë aktivitetin e saj ekonomik dhe tregtar, e goditur rëndë nga bllokimi dymujor prej pandemisë corona. Pandemia është nën kontroll sipas autoriteteve ...

 • 18 raste të reja në 24 orët e fundit, Manastirliu: Nevojitet përgjegjshmëri, jemi në kufirin ekstrem të lejuar për fazat e ri-hapjes

  15 Maj, 2020

  Silva BinoGjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar sërish 18 raste të reja me COVID19. “Në Durrës janë identifikuar 7 raste në një fasoneri, kontakte të një rasti pozitiv. Janë 5 raste të reja në Berat, 4 raste në Tiranë dhe 2 në Krujë, të gjitha kontakte”, deklaroi Silva Bino, përgjegjëse e departamentit të sëmundjeve infektive në Institutin e ...

 • Lista/ Piro Milkani, Ruzhdi Pulaha, Alfred Trebicka dhe Albert Minga i bashkohen peticionit pro Teatrit të Ri

  15 Maj, 2020

  peticioni pro teatritTë tjera personalitete të fushës së artit i janë bashkuar kolegëve të tyre, duke firmosur peticionin për ngritjen e Teatrit të Ri Kombëtar dhe duke iu bashkuar thirrjes se politika duhet të qëndrojë larg kësaj çështjeje, e cila u përket vetëm artistëve.

  Piro Milkani, Ruzhdi Pulaha, Alfred Trebicka, Genc Fuga, Sotiraq Bratko, Albert Minga, Agim Bajko, Karafil Shena ...

 • 18 raste të reja në 24 orët e fundit, shkon në 898 numri i të prekurve

  14 Maj, 2020

  Dr AugenaMinistria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët të fundit janë testuar 191 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19 dhe kanë rezultuar pozitivë 18 qytetarë. Pjesa më e madhe e tyre janë kontake të rasteve të mëparshme, ndërkohë që vazhdon hetimi epidemiologjik në terren.
  Rastet e 24 orëve të fundit janë të shpërndara si vijon: 11 ...

 • Presidenti Meta padit qeverinë në Gjykatë Kushtetuese për vendimin ndaj Teatrit Kombëtar

  14 Maj, 2020

  Ilir MetaNë Shqipëri, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i kërkoi sot Gjykatës Kushtetuese të shfuqizojë vendimin e qeverisë për të kaluar Teatrin Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës.

  Kjo është padia e dytë ku presidenti Meta kërkoi që të ndalen planet për rrëzimin e ndërtesës historike të Teatrit Kombëtar, deri sa të shprehet Gjykata Kushtetuese për ligjshmërinë e këtyre ...

 • BERZH: Shqipëria me rënien më të madhe ekonomike në Ballkan

  13 Maj, 2020

  TiranaVendet e Ballkanit do të bien në recesion gjatë vitit 2020 për shkak të krizës së koronavirusit, me Shqipërinë e cila sipas parashikimeve të Bankës europiane për Rindërtim e Zhvillim (BERZH), do të pësojë tkurrjen më të madhe, ndërsa rritja e ekonomisë së saj do të zbresë në -9 përqind të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

  Sipas raportit të publikuar ...

 • 4 raste të reja, 78% e të prekurve janë shëruar

  12 Maj, 2020

  Dr Rovcena DajaMinistria e Shëndetësisë njoftoi se në  24 orët të fundit janë testuar 243 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19. Që nga fillimi epidemisë, sot shënohet dita me pozitivitetin më të ulët në vend, ndaj totalit të testimeve ditore, me vetëm 1.64 %.

  Në 24 orët e fundit kanë rezultuar positive 4 qytetarë, përkatësisht 2 qytetarë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"