LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 4 raste të reja, shkon në 872 numri i të prekurve

  11 Maj, 2020

  Dr EugenaSot, numri më i ulët i rasteve ditore pozitive në 8 javët e fundit

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët të fundit janë testuar 121 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19 dhe kanë rezultuar pozitivë 4 qytetarë, përkatësisht 2 qytetarë në Tiranë, 1 në Kamëz dhe 1 në Shkodër. Të shëruar janë 4 qytetarë.

  Deri më ...

 • Cakaj: Procesi i zgjerimit të BE drejt Ballkanit mbetet funksional

  11 Maj, 2020

  Gent CakajMinistri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, në intervistën ekskluzive për DW vlerëson Deklaratën e Zagrebit dhe dimensionet e reja të bashkëpunimit politik dhe ekonomik të BE me Ballkanin Perëndimor.

  Deutsche Welle: A i plotësoi pritshmëritë tuaja Deklarata e  Zagrebit, në përfundim të samitit BE- BP, të zhvilluar këtë javë, (6.05.2020) në Zagreb, përmes një video konference?

  Gent Cakaj:Rezultati përfundimtar ...

 • Në 24 orët e fundit 6 raste të reja, 7 të shëruar

  9 Maj, 2020

  Marjeta DervishiPërqindja e pozitivitet ditor 2.67 % e totalit të testimeve. 198 raste aktive, më pak se 15% e tyre po trajtohen në spitale

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se situata epidemiologjike në vend paraqitet e qëndrueshme mbeshtetur në identifikimin e rasteve të deritanishme dhe gjurmimin epidemiologjik në mënyrë aktive.

  Në 24 orët të fundit janë testuar 224 qytetarë të dyshuar si ...

 • 8 raste të reja, shkon në 850 numri i të prekurve

  8 Maj, 2020

  Dr Eugena TominiDr. Eugena Tomini
  Instituti i Shëndetit Publik

  Mbi 10 mijë testime të kryera. Aktualisht nën 5% pozitiviteti i COVID-19 në vend

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se situata epidemiologjike në vend paraqitet e qëndrueshme mbeshtetur në identifikimin e rasteve të deritanishme dhe gjurmimin e thelluar epidemiologjik.

  Rritja e vigjilencës, hetimi dhe gjurmimi epidemiologjik i rasteve në mënyrë aktive bëhen ...

 • 10 raste të reja, shkon në 842 numri i të prekurve

  7 Maj, 2020

  Dr. Rovena DajaDr. Rovena Daja
  Instituti i Shëndetit Publik

  Të shëruar 605 qytetarë, 206 janë raste aktive. Zonat më të prekura janë Tirana, Kruja, Shkodra dhe Kamza

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 275 testime për persona të dyshuar me COVID-19 dhe prej tyre kanë rezultuar pozitivë 10 qytetarë, kontakte të rasteve të ...

 • COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 12 raste të reja, shkon në 832 numri i të prekurve

  6 Maj, 2020

  Ministria e Shendetesise

  25 të shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Shkon në 395 numri i të shëruarve

  Në informimin e sotëm në lidhje me situatën e Covid-19 ju bëjmë me dije së gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 12 raste të reja pozitive nga testimi i 255 personave të dyshuar si bartës të këtij infeksioni ose të semurë. Pjesa ...

 • Oliver Varhelyi: Ballkani Perëndimor ka prioritet për BE

  6 Maj, 2020

  Oliver VarhelyeNë samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në mënyrë strategjike megjithë krizën e Coronës, thotë Oliver Varhelyi për DW.

  Deutsche Welle: Në samitin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor nuk do të flitet konkretisht për zgjerimin e BE me ...

 • CoVid-19, rritet bilanci/ 17 raste të reja, shkon në 820 numri i të prekurve

  5 Maj, 2020

  ministria-e-shendetesiseShkon në 820 numri i të prekurve nga covid-19 në vend.

  17 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit. 11 janë kontakte të të prekurve më herët.

  Nga të cilat 9 janë në Tiranë, 5 në Krujë dhe 3 në Kamëz vatër familjare. Aktualisht janë 219 persona aktivë me COVID19.

  Dr. Albana Fico nga Instituti i Shëndetit Publik ...

 • CoVid-19/ Vetëm 8 raste të reja, shkon në 803 numri i të prekurve

  4 Maj, 2020

  ministria-e-shendetesiseShkon në 803 numri i të prekurve në vend nga covid-19.

  8 raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 140 testime që janë kryer.

  5 prej të cilave janë në Tiranë, 2 në Elbasan dhe një në Durrës.

  Deri më tani betejën me këtë virus e kanë humbur 31 pacientë.

  Njoftimi i plotë

  Situata epidemiologjike në vend aktualisht paraqitet e ...

 • CoVid-19/ Shkon në 782 numri i të prekurve, 9 raste të reja në 24 orët e fundit

  1 Maj, 2020

  ministria-e-shendetesiseShkon në 782 numri i të prekurve në vend nga covid-19.

  Gazetarja e Top Channel Alma Demiraj, thotë se janë 9 raste të reja në 24 orët e fundit, 5 në Tiranë dhe 4 në Krujë.

  Ndërkohë 488 pacientë janë shëruar.

  Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

  Si çdo ditë, Ju informojmë për situatën e deritanishme të përhapjes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"