LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama në Ankara, Erdogan nuk harron “luftën ndaj gylenistëve”

  21 Shkurt, 2024

  Rama ErdoganLufta “për pastrimin e mbetjeve në Shqipëri” të organizatës Feto, të klerikut Fetullah Gylen, të cilën Ankaraja e akuzon për veprimtari terroriste dhe si përgjegjëse të grushtit të dështuar të shtetit në vitin 2016, ishte pjesë e diskutimeve që u zhvilluan të martën në mbrëmje në Ankara mes Presidentit turk Tayyip Erdogan dhe kryeministrit Edi Rama. Kjo u ...

 • Në ish Jugosllavi, UDBA, projektet antishqiptare së pari i testonin tek shqiptarët nën Maqedoni dhe pastaj tentonin ti zbatonin edhe në Kosovë

  21 Shkurt, 2024

  gulenist erdoganist

  Besimtarët shqiptarë të lënë në mëshirën e fatit!

  Pasi misionarët nën Maqedoni krijuan “step by step”, qendra / sekte, “objekte fetare”, “OJQ”, “Organizata Humanitare”, Televizione, Gazeta, Parti Politike dhe vazhdojnë me veprimtari të ndryshme të islamit politik…, misioni i tyre me moton “step by step” / avash-avash, është përforcuar dhe përqendruar edhe në Shqipëri dhe Kosovë ...

 • Ja si u kundërvihet Kadare tezave greke e serbe për Skënderbeun

  20 Shkurt, 2024

  ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADAREËshtë i njohur fakti që historia e Skënderbeut ka qenë frymëzuese për shkrimtarin më të madh të epokës sonë, Kadarenë. Një figurë që e ka çuar shkrimtarin tonë të madh në një piedestal. Tezat greke dhe ato serbe, për të përvetësuar figurën tonë legjendare, kanë sjellë dhe reagimin e shkrimtarit tonë të madh. Ja çfarë ka thënë ai kundër ...

 • “Do të ketë arrestime djathtas nga SPAK”, Ngjela: Ja si mund të bashkohet opozita

  20 Shkurt, 2024

  ngjelaAvokati Spartak Ngjela tha se do të ketë arrestime të tjera nga ana e opozitës, ndërsa ishte i ftuar në “Breaking” në Top News.

   

  Avokati theksoi se nuk mund te jetë një person i shpallur ‘non grata’ nga Amerika kryetar i opozitës, ndërsa shpjegoi se si mund të ndodhë bashkimi i saj.

  “Protestat në Shqipëri nuk kanë karakter perëndimor, këtu bëhet protestë ...

 • Vizita në Ankara/ Rama pritet me ceremoni zyrtare nga Erdogan, shoqërohet nga disa ministra! Nis takimi mes tyre

  20 Shkurt, 2024

  Rama ErdoganKryeministri Edi Rama është pritur në një ceremoni zyrtare në Kompleksin Presidencial nga Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.

   

  Ndalesa e parë e Kryeministrit Rama ishte në Anitkabir, Mauzoleumin e Mustafa Kemal Atatürkut, lideri i Luftës Turke për Pavarësi dhe themeluesi e Presidenti i parë i Republikës së Turqisë.

  Pas ceremonisë së veçantë të mikpritjes  Rama dhe Erdogan ...

 • PETICION

  19 Shkurt, 2024

  Drejtuar:

  Kuvendit të Republikës së Shqipërisë

  Ministrisë së Arsimit

  Agjencisë për Media dhe Informim

  Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit

  Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA)

   

  Me këtë peticion, ne, një grup studiuesish, intelektualësh, studentësh e qytetarësh të tjerë, shumë të shqetësuar për cilësinë e mediave audiovizive dhe respektimin e informacionit shkencor, dëshirojmë t’ju drejtohemi me një kërkesë të rëndësishme dhe urgjente.

   

  Niveli i ulët i informacionit shkencor në një pjesë të mediave tona, promovimi i dijeve amatoreske, ...

 • Ballkani në plan të dytë në Konferencën e Sigurisë në Mynih

  19 Shkurt, 2024

  ramaBallkani Perëndimor nuk ishte në qendër të interesit në Konferencën e Sigurisë në Mynih, fokusi ishte drejtuar tek Ukraina, Rusia dhe Gaza. Megjithatë shqetësimet për ndikimin rus në Ballkan mbeten të mëdha.

   

  Si çdo vit tjetër në shkurt, Mynihu është skenë e shumë diskutimeve për situatën aktuale të sigurisë në botë për tre ditë me radhë. Temat e Konferencës së ...

 • Shqipëri, organizatat mjedisore kundër ndryshimeve të propozuara në ligjin për “Zonat e Mbrojtura”

  16 Shkurt, 2024

  shqiperiaOrganizatat kryesore mjedisore në Shqipëri, si dhe ekspertë e përfaqësues të botës akademike, u shprehën të premten kundër ndryshimeve të propozuara nga një grup prej 12 deputetësh të Partisë Socialiste si dhe nga qeveria në ligjin “Për zonat e mbrojtura”.

   

  Me keqardhje shikojmë, thuhet në reagimin e organizatave, se qëndrimi i qeverisë është edhe më i rrezikshëm se drafti i ...

 • Blinken në Tiranë: Partneriteti ynë më i fortë se kurrë

  15 Shkurt, 2024

  Blinken voaSekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi në Tiranë se “partneriteti i SHBA-ve me Shqipërinë është më i fortë se ç’ka qenë ndonjëherë”. Këto komente ai i bëri në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama, që shënoi dhe fundin e vizitës së tij 8 orëshe në Tiranë, ku u prit nga Presidenti Bajram Begaj ndërsa pati një ...

 • Tiranë, studiues e diplomatë komentojnë vizitën e Sekretarit Blinken në Shqipëri

  15 Shkurt, 2024

  BlinkenNë Tiranë, studiues të njohur dhe diplomatë shqiptarë pohuan se gjatë vizitës në Shqipëri, Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, pritet të sjellë mesazhe të rëndësishme mbi sigurinë dhe qëndrueshmërinë atlantiste në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë.

   

  Ata theksuan në komentet e tyre për Zërin e Amerikës, se Shtetet e Bashkuara e vlerësojnë Shqipërinë si partner kyç në rajon, ndaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"