LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Qeveria shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore

  25 Mars, 2020

  VendimiNë Shqipëri qeveria sapo shpalli mbrëmjen e të martës gjendjen e fatkeqësisë natyrore, e cila parashikon të kufizojë aksesin në mjediset publike, të ndalojë tubimet, manifestimet dhe grevat, të kufizojë në minimum aktivetet e organeve publike, të vendosë në karantinë të gjithë të dyshuairt për COVID-19, të kufizojë lëvizjet brenda dhe jashtë shtetit.

  Vendimi parashikon një mori masash për të ...

 • Më në fund ndërgjegjësohen shqiptarët, rrugët bosh

  21 Mars, 2020

  ASHSot është dita e nëntë që është vendosur karantinë kombëtare dhe më në fund rrugët e Tiranës janë bosh, pa lëvizje njerëzish ku të vetëm që shikohen janë policia, ushtria dhe ato makina që e kanë të domosdoshme të jenë në rrugë.

  Në foto galerinë e mëposhtme keni foto që vijnë nga Tirana pas orës 13:00 i cili ishte ...

 • Covid-19/ Arrin në 70 numri i të prekurve në vend

  20 Mars, 2020

  ministria-e-shendetesise-Ka shkuar në 70 numri i të prekurve nga covid 19 në vend.

  6 raste të reja janë raportuar në vend, konfirmon ministria e Shëndetësisë.

  “Ju bëj me dije se, në 24 orët e fundit janë testuar 35 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19:
  – 5 raste ...

 • Përhapja e virusit Covid – 19: Pse duhet të qëndroni në shtëpi?

  19 Mars, 2020

  çdo germë paraqet një personNjë sqarim për përhapjen e virusit Covid – 19:

  Çfarë mund të ndodhë nëse unë dal jashtë? Përgjigja e kësaj pyetjeje sqarohet me anë të kësaj loje. Gjithçka që ju nevojitet është një fletë dhe një stilolaps. Pastaj mund ta kuptoni më mirë, pse çdo kontakt paraqet rrezik për infektime të reja.

  Ende është e paqartë, se ...

 • Shqipëri: Viktima e dytë nga koronavirusi. Të prekurit shkojnë në 59 vetë

  18 Mars, 2020

  UrgjencaNë Shqipëri, u shënua sot viktima e dytë nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se “mëngjesin e sotëm ndërroi jetë pacienti i shtruar në spitalin Infektiv, i konfirmuar me COVID-19, i cili ishte në gjendje të rëndë, në respirim të drejtuar në reanimacion”.

  Bëhet fjalë për një 66 vjeçar nga Lushnja, i cili rezultoi pozitiv në datën 11 mars dhe ...

 • Tiranë: 42 të prekur nga Covid-19, mes tyre edhe një mjek dhe një infermier

  15 Mars, 2020

  UrgjencaNë Tiranë, ministria e shëndetësisë bëri të ditur se ka shkuar në 42 numri i qytetarëve të prekur nga Covid-19, nga 38 që ishte dje.

  Dy prej tyre, një mjek dhe një infermiere e Spitalit “Shefqet Ndroqi” kanë rezultuar pozitiv, për shkak të kontakteve me një sëmurë me Covid-19, por janë pa simptoma, në gjendje të mirë shëndetësore dhe të ...

 • Shqipëri: Shkon në 38 numri i të prekurve nga Coronavirusi

  14 Mars, 2020

  Urgjenca trAutoritetet shqptare të shëndetësisë konfirmuan sot rritjen në 38 raste personat e prekur nga Coronavirusi, nga 33 që ishin dje.

  “Janë testuar 505 raste të dyshuara dhe 38 prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19” – deklaroi drejtorja e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico.

  Ajo detajoi sipas qyteteve se në Tiranë 22 raste të konfirmuar si pozitivë, në ...

 • Shqipëri, shënohet vdekja e parë nga koronavirusi

  12 Mars, 2020

  Urgjenca trNë Shqipëri u rregjistrua sot rasti i parë i një personi që humbet jetën pas infektimit nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se zonja 73 vjeçare, që vuante nga disa patologji kronike, ishte kthyer para disa ditësh në Durrës, pas një udhëtimi në Itali në zonën e Bolonjës.

  Sot në mbrëmje, ministria konfirmoi zbulimin edhe të tre rasteve të ...

 • DASH: Korrupsioni, pandëshkueshmëria probleme serioze për Shqipërinë

  12 Mars, 2020

  Departament of State AShkeljet kryesore të të drejtave të njeriut në Shqipëri për vitin 2019, sipas raportit të Departamentit të Shtetit të bërë publik të mërkurën, janë “kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit, ku shpifja konsiderohet si shkelje kriminale, kurrupsioni i kudondodhur, në të gjitha degët e qeverisjes, përfshirë institucionet lokale. Pandëshkueshmëria, thekson raporti, vazhdon të mbetet ...

 • Shqipëri, 4 të infektuar të rinj me koronavirus

  10 Mars, 2020

  Tirana AirportNë Shqipëri, shkon në 6 numri i rasteve të të prekurve nga koronavirusi. Dy të parat u rregjistruan mesnatën e së dielës, dhe i përkisnin një 28 vjeçari të kthyer nga Firence i cili më pas kishte infketuar dhe të atin.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi mbrëmjen e së hënës se nga analizat laboratorike kanë rezultuar pozitiv ndaj Covid ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"