LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • U vranë vlla e motër në Rrëshen, reagon Dom Gjergj Meta: Kemi rënë shumë poshtë moralisht si shoqëri

  26 Shkurt, 2020

  Prifti Dom GjergjPrifti Dom Gjergj Meta ka reaguar pas ngjarjes së rëndë që tronditi mbrëmë Rrëshenin. Sipas prifit Gjergj Meta një tis(shtresë e hollë) gri ka rënë sot në Rrëshen.

  Përmes fjalive prekëse prifti shkruan se: Kaosi ka shpërfytyruar çdo kod të vjetër a të ri, kanunor apo kontinental, të shenjtë apo profan. Diçka nuk shkon në shoqërinë tonë. ...

 • Tiranë: Frika e koronavirusit shkarkohet mbi farmacitë

  25 Shkurt, 2020

  FarmaciNë Shqipëri, mijëra qytetarë iu drejtuan farmacive për të siguruar maska dhe pajisje të tjera për të parandaluar prekjen nga korona-virusi.

  Farmacistët pohojnë se po bëjnë maksimumin, ndonëse shqetësimi i qytetarëve është i lartë.

  Prokuroria shqiptare ka nisur hetimet për disa raste të abuzimit me çmimet e farmacive, ndërkohë që ekziston një shqetësim i lartë i publikut për koronavirusin.

  Pas mjekëve, që ...

 • Shqipëria shton masat përballë koronavirusit në portet detare e ajrore

  23 Shkurt, 2020

  Shqiperi KoronavirusAutoritetet shëndetësore në Shqipëri pohuan shtimin e masave për të parandaluar hyrjen e koronavirusit në vend.

  Zyrtarët thanë se nuk ka vend për panik dhe se qytetarët duhet t’u besojnë mjekëve në përballimin e këtij rreziku.

  Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, tha se “janë mbajtur nën kontroll gjatë vet-karantinës të gjithë shtetasit ...

 • Itali, zyrtarët: 132 raste me koronavirus

  23 Shkurt, 2020

  Itali KoronavirusNumri i personave të prekur në Itali nga koronavirusi u rrit të dielën. Me dhjetëra raste janë raportuar në Lombardi, një rajon në veri të Italisë që përfshin atë që njihet si kryeqyteti financiar i vendit, Milano.

  Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në vend me koronavirus ka arritur në 132, bëri të ditur shefi i Mbrojtjes Civile ...

 • Koronavirusi në Itali, Shqipëria do dyfishojë kontrollet në kufi

  22 Shkurt, 2020

  Ogerta ManastirliuPas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu mblodhi sot Task-Forcën për parandalimin, kontrollin dhe mbrojtjen ndaj koronavirusit të ri.

  Pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u vendos përforcimi i masave në pikat kufitare, sigurimi i sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes ...

 • “Ky është momenti”/ Çelja e negociatave, raportuesja e PE-së: Aktorët politikë të bëhen bashkë

  21 Shkurt, 2020

  Raportuesja e PE SantosNë një konferencë për shtyp, raportuesja e Parlamentit Evropian, Isabel Santos u shpreh se për të munduar çeljen e negociatave për Shqipërinë duhet që të gjithë aktorët politikë të bëhen bashkë.

  “Kemi nevojë për sinjale të mira dhe të forta që të ecim përpara në këtë proces anëtarësimi. Ne të gjithë duam çeljen e negociatave dhe ...

 • Fshati që serbët nuk i prishën dot bukurinë dhe traditën, Rabdishti Peshkopisë

  21 Shkurt, 2020

  Keni shkuar ndonjëherë të vizitoni fshatin Rabdisht në Peshkopi?

  Rabdisht PeshkopiHistoria dhe bukuria që do të shihni aty, do t’u zvogëlojë pritshmëritë. Gazetarja Ilnisa Agolli, na tregon se si ky fshat ka qenë një nga qëllimet kryesore të serbëve për ta djegur. Shfarosur!

  Në vitin 1913 dhe 1915. Madje sikur mos mjaftonte, masakra kriminale vijoi dhe më 1918 ndërsa ...

 • “Air Albania” në fokus! Kandidohet si stadiumi i vitit

  21 Shkurt, 2020

  Stadiumi Air AlbaniaStadiumi “Air Albania” është vendosur mes impianteve më prestigjiozë të globit për çmimin si më i miri i vitit 2019.

  Projekti modern në zemër të kryeqytetit shqiptar është vendosur nga portali prestigjioz stadium DB mes 21 më të mirëve në mbarë planetin dhe për të mund të votohet në faqen zyrtare për 4 javët e ardhshme.

  Tifozët ...

 • 1,15 miliardё euro – Dita e solidaritetit me Shqipёrinё

  18 Shkurt, 2020

  Together for AlbaniaAsnjёherё mё parё nuk janё mbledhur kaq fonde nё formё grantesh e kredish nё ndihmё tё Shqipёrisё si kёsaj here nё Konferencёn e Donatorёve nё Bruksel. Nё sinjal inkurajues pёr shqiptarёt, se Europa nuk i harron.

  17 shkurti mund tё quhet dita e solidaritetit tё Europёs me Shqipёrinё. Asnjёherё mё parё nuk ishin bёrё bashkё kaq krerё shtetesh, ...

 • Konferenca e donatorëve, 1.15 mld euro për Shqipërinë

  18 Shkurt, 2020

  donatoret albaniaNjë shumë prej 1.15 miliard euro në formë financimesh direkte, investimesh për ndërtime banesash apo rikonstruksione të infrastrukturës, granteve, huave apo mbështetjes për programe zhvillimi u grumbullua sot në mbrëmje në përfundim të Konferencës ndërkombëtare të donatorëve, e zhvilluar në Bruksel për të ndihmuar Shqipërinë për të përballuar pasojat e tërmetit që goditi vendin më 26 nëntor të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"